GEÏLLUSTREERD WEEKBLAD onder Hoofdredactie van ANTOINE VAN DEN BERG Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland TWEEDE JAARGANG No. 31 30 JULI 1927 itfum Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pieterstraat F 33, Middelburg, Telefoon 150, Postrekening 74988. - Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richte men tot den Uitgever. - Stukken, bestemd voor de Redactie, te zenden aan de Redactie, Groote Markt 4, Goes, stukken betreffende de Zeeuwsche Vereenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Coltermanstraat 14 rood, Haarlem. - Losse nos. a 0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs ƒ1.25, Buitenland 1.75 franco per post per kwartaal. - Advertentieprijs 0.35 per regel Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. Voor onze novelle „Harten Vrouw" zijn fraaie linnen stempelbandjes verkrijgbaar bij de Firma Gebrs. Ritter, Nieuwe Molstraat 26, Den Haag, tegen den prijs van f 0.75 franco per post. Wat de Satisfactie van Goes is, en hoe men haar 35Gsten jaardag in de ganzenstad herdacht; noodlot tige gevolgen van vaccinatie; mu ziek, en muziekvereenigingen. De voornaamste gebeurtenis van deze week is on getwijfeld de historische tentoonstelling te Goes, door de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer en „Nijtengo" georganiseerd ter herdenking van het feit, dat 22 Maart 1577, dus 350 jaar geleden, de Satisfactie van Goes tot stand kwam. Wat deze satisfactie toch was, dat men meer dan drie eeuwen later nog over hare totstandkoming verheugd is? Wel, in deze overeenkomst werd vastgelegd, dat Goes (en daardoor ook het eiland Zuid-Beveland) de gehoor zaamheid aan Spanje opzegde en zich, zooals de an dere steden dat reeds vroeger hadden gedaan, schaarde aan de zijde van Willem I. Een idieel motief tot dezen overgang is niet te ontdekken, de Goessche voorvade ren waren zeer practisch, verwachtten van de Oranje- gezinden meer rust en welvaart en orde dan zij de laatste jaren van de Spanjaarden kregen, en. ze kozen een anderen heer. Dat Goes later dan de an dere Zeeuwsche steden de Staatsche zijde koos, moet verklaard worden uit het feit, dat Karei V zich bij de Goessenaars zeer bemind had gemaakt door het schen ken van diverse privilegies. De sympathie voor den vader werd op den zoon overgedragen en eerst nadat men bemerkt had, dat Fhilips II een geheel andere persoonlijkheid was dan zijn vader, ging men tot cor rectie van de sympathie-overdraging over. De mooie Oud-Bevelandsche Kamer op de Tentoon stelling te Goes. Dat de kwestie van den overgang van Goes voor de vaderlandsche historie en voor de stad inderdaad zoo heel belangrijk is geweest, durf ik niet onderschrijven. Goes was immers geen baanbreekster op het terrein van den overgang, slechts volgelinge. Hoe dan ook, verheugend is het, dat deze overgang aanleiding is geworden tot de historische tentoonstel ling, die in haar genre geheel eenig is. Dank zij de medewerking van gemeenten en particulieren is een verzameling bijeengebracht, die uit wetenschappelijk oogpunt uiterst kostbaar genoemd mag worden. Op

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 1