6 ONS ZEELAND Haar instituut van gewassenkeuring maakt het haar leden mogelijk steeds zaai- en pootgoed van supe rieure kwaliteit te betrekken. Tegen een zeer billijke vergoeding wordt op het bureau der Z. L. M. de boek houding der leden gevoerd. Dreigen de leden schade te lijden op het gebied van pacht, ze hebben zich maar te wenden tot het pachtbureau. Zitten ze met juri dische moeilijkheden, welnu, de Z. L. M. heeft een rechtskundig bureau. Zoo zou ik nog gemakkelijk kunnen voortgaan. Maar wie geregeld de verslagen van H. B. en algemeene vergaderingen leest, weet wel, dat de leden nooit vergeefs een beroep doen op het Bestuur en het secretariaat. Rechteloos en machteloos is een boer, die lid is der Z. L. M., allang niet meer. Om nu terug te keeren tot de tentoonstelling, moet ik nog op één ding wijzen. Men moet haar n.l. niet hcoger aanslaan dan hare werkelijke waarde is. Ze was niet een tentoonstelling van den Zeeuwschen, maar van den Walcherschen landbouw. Het was een kring- tentoonstelling. Maar als zoodanig is ze dan ook zeker geslaagd. Velen zullen niet geweten hebben, dat de Walchersche land- en tuinbouwers en veetelers zoo veel presteerden. Aardig was het b.v., toen enkele vader- en moeder- paarden met afstammelingen in den ring werden voor geleid. Ook mag wel vermeld, dat een veehouder, de heer W. de Buck te Meliskerke, niet minder dan plm. 20 stuks rundvee inzond. Een prestatie waarvoor zeker hulde past. X De rijtoer, die 's Woensdagmiddags werd gehouden, werd in tegenstelling met de tentoonstelling beguns tigd door schitterend zomerweer. Rijkelijk kon van het mooie van Walcheren genoten worden. Niet min der dan 80 auto's en autobussen waren noodig, om hen, die belangstelden in Walcherens natuurschoon en in den stand der gewassen te vervoeren. Op de fraaie buitenplaats Molenwijk" te Oostkapelle (eigendom van den voorzitter van den kring, Jhr. P. J. Boogaert), werd uitgestapt. Daar werden de deelnemers rijkelijk onthaald. Het bleek ook op dezen rijtoer, dat de regen aan vele gewassen (aardappelen, erwten, boonen, enz.) groote, in sommige gevallen onherstelbare, schade heeft toegebracht. X Schitterend naar vorm en inhoud waren weer de redevoeringen, die de voorzitter der Z. L. M., de heer P. Dieleman, uitsprak bij de officieele ontvangst ten stadbuize, in de algemeene vergadering en aan de maaltijden. De heer Dieleman is wel een historie kenner bij uitnemendheid, die thuis is in onze provin cie als weinigen, maar die de belangen van den land bouw met alle krachten steunt en bevordert. Het woord van hartelijken dank, dat aan het eind der algemeene vergadering door een der Bestuursleden werd gesproken en de complimenteuze woorden door den Commissaris der Koningin aan het diner tot hem gericht, werden dan ook zeker door alle leden onder streept. Zoo behooren de landbouwdagen van 1927 weer tot het verledene. Middelburg heeft er weer wat meer drukte door gehad. Toch ondanks het vriendelijke speechje van den burgemeester bij de officieele ontvangst zijn er blijkbaar nog heel wat Middelburgers, die het belang niet inzien, dat Middelburg bij den landbouw heeft. Ze namen althans weinig notitie van de landbouwfees- ten. En toch zoo zei hun burgemeester ,,gaat het den landbouwer goed, dan profiteert daarvan ook de stedeling; gaat het echter den eerste slecht, dan voelt de tweede dit geducht." Er zijn steden, waar men dat beter begrijpt dan in Middelburg. Dagelijksch Bestuur van den Kring Walcheren der Z. L. M. (Van links naar rechts: Zittend de heeren I. de Buck, J. Dommisse, Jhr. P, J. Boogaert, J. Polderdijk en C. Franse. Staand de heeren D. de Buck en P. Melis Kzn.)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6