[H Tuinmeubelen, Schrijftafels en Kasten C. DE PLAA ZnElectro Houtwarenfabriek 12 ONS ZEELAND het komt me voor, dat de Zeeuwsche voorvaderen,, zoo zij enkele dagen in het Zeeuwsche ondermaansche konden terugkeeren, met een tevreden oog de verrich tingen van ons, nazaten, zouden beschouwen en onge twijfeld zouden constateeren, dat wij met moed en beleid vele voetsporen van de bewoonbaar-makers on zer waterige streken drukken, O.a. de voetsporen die naar den strijd en het meeningsverschil voeren. De voorvaderen vochten met hun vrouwen en het water (zij worstelden en ontkwamen, heet het immers) en deze voorliefde voor krachtpatserij, die niet in de kleeren, maar in het bloed gaat zitten, wordt door ons, telgen, met groote zorg gecultiveerd. Een recht geaarde Zeeuw is door afstamming een vechtjas, zoo als een volbloed Zigeuner een flierefluiter, een zwerver en een langvinger is. Daar is nu eenmaal niets aan te doen. Vechten zit ons in de aderen. Daar de voor vaderen het meeningsverschil met het kwaadaardige element, het zoute water, reeds beslechtten en we onzen ingeboren vechtaard op dit verraderlijke goedje niet kunnen uitleven, zoeken wij onze toevlucht elders. Bij de kwesties! En we doen dat met succes. Hebt u ooit van een landstreek gehoord, waar zoo veel kwesties bevochten moeten worden, dan in het gewest, door de Schelde gekust? Ik niet. Kwesties groeien hier welig als onkruid uit de klei. Opdat wij, strijdlustige Zeeuwen, ons rechtgeaarde leven zullen kunnen leiden. Daarom en om geen enkele andere reden ontstond het electrificatie-vraagstuk, dat een heerlijk object is om te trainen, wijl het de gewich tigste swings en rechtsche stooten verdraagt, zonder knock-out te zwijmelen. Om ons, twintigste-eeuwers, onzen waren aard niet te laten verloochenen, werden er zoet-water-kwesties geboren in een smalle leiding, werd het aanzien geschonken aan dankbare verkeers problemen, baarde de stembus in Aardenburg een ver kiezingskindje, dat een waardige tegenstander van onze vechtlustigheid belooft te worden. Om onze voorouders in ons recht te doen wedervaren, stak in Zeeland de vaccinatie-puzzle den kop op, kreeg Zoutelande z'n Zondagsrust-geval, werd Ir. Kalff van de spoorwegen op een onbewaakten overweg in Zeeland een onver zoenlijk vijand van de pers. Kwesties en nog eens kwesties, waar men het oog in de provincie ook wendt. En nauwelijks is de eene glansrijk verslagen, of we weten een tweede nog mooiere voor den dag te tooveren, bevreesd dat we zijn, misschien wel eens geen vechtmotief te kunnen vinden, waardoor de noodzaak zou ontstaan op de medemenschen van leer te trekken. Hetgeen onze beschaving nog veroordeelt, zoolang er dingen inplaats van menschen zijn, om onzen knok-aanleg op bot te vieren. Wij kunnen U leveren voor Magazijn of Directiekeet Kruideniersbakken volgens de verordening Toonbanken enz. aan concurreerende prijzen Veersche weg T 235, Middelburg Gelukkig voor de soortgenooten op den wereldbol, ziet het er niet naar uit, dat we voorloopig aan het einde der rij van „zakelijke" tegenstanders zijn ge arriveerd. In de eerste jaren is er voor den Zeeuw nog werk genoeg aan den vechtwinkel. Om dit te bewijzen, behoeven we slechts even aan de hoofdstad te denken, waar nog voorraad voor jaren in depót rust. Een kleine greep in dezen voorraad en we staan al in bokshouding voor de hobbel-keien-kwestie van de Lange Delft, voor den brandspuit-kampioen, voor de licht-reclame die de Markt onveilig maakt, voor den overdreven rechtschen aanleg der politie, voor de woningbouw-puzzle, die, dank zij het illustre idee van B. en W., om alle terreinen in de nabijheid van de gemeente-kom aan te koopen, een tegenstander van het jewelste is geworden. Deze eene greep toont aan, dat ,,de voorraad als nog strekt", en dat ook in de naaste toekomst onze overgeërfde strijdlust geen menschenbloed behoeft te vergen. Gelukkig. Maar ik sidder en beef als ik denk aan de dagen dat zelfs het vernuftigste brein geen enkele kwestie meer in den Zeeuwschen ring zal kunnen brengen. Zouden we niet nu reeds een bondje stichten om dit gevaar te bezweren? Men moest het hier immers maar eens in het hoofd krijgen om het systeem „afwerken" en snel doorzetten met de daad te huldigen. Dan hadden we de poppen aan het dansen! EGO. Een vriendschap, die men cultiveeren moet, is niet van dien aard, om haar een lang leven te voorspellen!

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 12