18 ONS ZEELAND 't diepe goed. Slechts zelden merkte hij 't scherp- onvolmaakte aan haar karakter op, zóó was hij aan heur wijze van talen en handelen gewend geworden, 'n Goei acht jaar keuterde hij nu reeds. Hij moest het toch brave vinden van boer Berckmaes, bij wien hij van koeiertje was opgeklommen tot groote-knecht, van hem aan munte te helpen toen 't koterijtje van dien rijkaard Vreeken wegens sterfgeval vrij kwam. Met een paar mefkgeiten, drie biggens, want hoenders, keunen en een schamel beetje akker waren ze begon nen: ploeterend bij, Mele zoowel als hij, hard ploete rend zelfs, teneinde Berckmaes tijdig diens schappe lijke rente te kunnen betalen en Vreeken z'n pacht, die, zéér zwaar, maar met een luttel fortuin wel op te brengen leek. En 't liep alles goed. Na 'n vier tal prachten van jaartjes hadden zij de onontbeer lijke Bloare aangeschaft. En 't liep alles goed. tot voor kórt! Dieper boog Meule den grijzenden kop; zijn stap wierd sukkelachtig haast, Werktuigelijk verslapte Bloare eveneens heuren loop en deed, sleepvoetend, 't stof der bane hooger oprooken. Meule zag Vreeken voor zich in zijn martelend brein, zooals deze, enkele dagen geleden, driekwart dronken of gansch, was komen binnenslingeren bij hem thuis. Duidelijk zag hij hem, als 'n obcessie, bóóm- groot en dreigzwaaiend met de grove vuist. Dwazelijk stond den geldgierigen boek de kromme dranksnavel in 't wreede uiterlijk geplakt! En 't keu- terboerke, 't pieterig pachterke voelde zich heel nie tig, heel onbenulligjes worden dien van baar goud rin kelenden reus tegenover, wiens gloeigiftige oogballen hem danig beangst mieken en allen moed ontnamen 'n éénig woordje tegen te strubbelen! En de pacht was verhoogd, onmenschelijk!tot over d'helft! Inwendig vervloeken kost Meule z'n eigen wel, dat hij geen courage getoond had dien wolf te wijzen op het onredelijke van zijnen eisch!.... Och! Bevend over z'n gansche lichaam stond Meule stil. Opkijkend vaagde hij met z'n mouwe 't zweet van zijn kloppend voorhoofd, het tergend kwelbeeld van dien boozen boer te verjagen. Doch Vreeken's kwaadaardige gestalte deinsde slechts deels, wou niet los van hem. Meule herinnerde zich nu van kop tot steert, het na Vreeken's bezoek met Mele gevolgde gesprek. Mele was thuisgekomen van boodschappen op 't dorp. Dadelijk vertelde hij 't haar verzweeg echter, dat hij z'n tonge totaal niet geroerd had, dien onzinnigen eisch te vermilderen. Lijk een schuldvoelende lammeling liet hij Mele's ongenadige woordorkaan over zich heen ratelen, zonder weêrspraak. Mele smaalde hem, en hij verdiende 't, Voorzekers had hij op alles ja-en-amen gezegd! O, ze kénde hem!.... Goed voor te werken, meer niet. De ziel der zaak bleef zij eindelinge Was zij erbij geweest, dien ellendigen beroerdeling-van-'n-vent, de valsche lampen uit den kóp had z' hem gehaald!. O, was zij erbij geweest. En plotseling schoot Mele foeterend uit op Vreeken, schold hem dief, uitvreter van kleintjes, laffe bloed zuiger en erger. Wist-ie dan niet hoe moeilijk 't hen zat al de léste maanden!. met die zeuge ziek en dood!. die mislukking van hunne vruchten. de smeerlap, de vuile vrek Toen zij eindelijk volledig uitgeraasd en stikkend bijkans van dulte op een krakkende stoel was geklakt, had Meule haar stamelend gevraagd, wat hen nu te doen stond. 't Was eenmaal zoo; niks aan te ver anderen. Verloren moeite nog naar dat ,,blok ver gift" toe te gaan en, Meule ving moed: Kruupen deen ik nie'. Nóóit! Neje, Mele, 't za' nie' gebeuren! En jie zu't 't óók nie' doen! Hulpe verzoeken aan baas Berckmaes mocht niet, Berckmaes had immers al zóóveel voor ze gedaan. Trouwens, hém ging 't ook minder tegenwoordig. Maar wat dan? 'n Hondervijftig guldens waren er noodig: de rente voor Berckmaes en de pacht. 'n Verken verkoopen? Nee, dit bracht niet genoeg op. En anders hadden zij niks weerdevols te verdoen. nee. anders niks. als. Bloare!. Gek, toen Meule Bloare vernoemde wierd Mele in- eenen weer 't overal-een-gat-ziende vrommes van al toos. Achter haar zocht je toch nóóit! Verkoop Bloare, luchthartigde ze eenvoudig, wacht es, den drie-en-twintigsten is 't markt; doar goa jie noar toe. Je mag gerust drie'onderd voorwielens bediengen voor Bloare. Dan ên wulder zat om meeter- tied 'n nieve joenge Bloare aan te schaffen! Je ver- stoat dadd', eeh?. en spelienge 't óver. 't kom allegoar voor malkoare! Eerst had Meule haar verontwaardigd en ontsteld aangekeken. Hij voelde dat moment lust z'n krop pende keele nu eens te luchten, d'r te zéggen. Maar hij waagde 't niet. en had Mele trouwens geen gelijk?, had ze niet?. Een zwaar-beladen molenaarskarre botserde aan Meule voorbij. De bestuifde vent erop riep iets. Meule schrok op. Vreemd, al een tijdeke gong hij over den kasseiweg en hij had daar niemandal van gemerkt Kopwagend sukkelde Bloare heuren baas vooruit. Met zijn twee wit-bezeilde wieken onroerend rees hier de slanke molen. En daar was het simpele markt stadje met z'n vlamrosse dakingen en bouwvallige muurtjes.... Ginds stonden wat slonzige wijven te kakelen. Uit 'n smisse klonk metaalklaar geklank. De stadhuistoren boorde vijf aardige spitsjes in de miraculeus-zonnige blauwheid! II. Het bekrompen, door breedkruinde kastanjelaren be schaduwde pleintje roezemoesde van groot gerucht. De klagende loeiïng der vele beesten overstemde geweldig de druktierend onderhandelende boeren en het grage kletsen, hier en ginder, van den gebruikelijken hand toeslag. Meest waren 't veekoopers van over de grens, vloe kende kerels met hoekige schoêren, de kuiten in blin kende hetten. Onbermhertig soms ranselden zij 't dier, dat hun aandacht trok met de taaie stokken tegen de beenen, wanneer het zich wenden moest opdat zij het beter

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 18