I.R.O. WEE EIMiïVLMMr ONS ZEELAND Schrijfmachinehandel (alle merken) Copieer-lnrichting (Spoed-inrichting) Reparatie-Inrichting - Linten - Carbon WOLVENSTRAAT 2-4 bij de Heerengracht 300, AMSTERDAM TELEFOON 33400 D. J. KOOPMAN 5 De molen te Arnemuiden. drukte. Het is, terwijl ik dit schrijf, nog niet te zeg gen, of hier de kermis zich in een druk bezoek mag verheugen. Over 't algemeen kan van de kermissen wel gezegd worden; het vet is van de soep af. Er zijn er velen, die juist met de kermis eens graag buiten de stad gaan en zich aan een of ander snoepreisje wagen. Ook andere genoegens en ontspanningen zijn er, die bij velen de plaats van de kermis hebben ingenomen. v. d. A. De waterleiding bij de Staten; over een R. K. Schoolvereeniging; harde noten kraken; over electriciteit; de Aardenburgsche kwestie typisch opgelost. De Zeeuwsch-VIaamsche Waterleiding is nog even in de zitting der Prov. Staten van vorige week, aan de orde geweest. Dhr. de Pauw toonde zich een vurig voorstander van spoedige uitvoering der plannen en had een motie klaar, waarin Ged. Staten werden uit- genoodigd bij de betrokken gemeenteraden aan te drin gen op het spoedig sluiten van de gevraagde geld- leening. Dhr. Wallien, ook een Zeeuwsch-Vlaamsch Staten lid, had blijkbaar tegen den opzet der Waterleiding ernstige bezwaren. Hij zou die echter in 't belang der zaak willen verzwijgen, maar dan moesten de voor standers niet met een motie komen, die bovendien een zekere dwang van Ged. Saten op de gemeentebesturen wil doen uitgaan, want dan zou hij uit zijn tent ge lokt worden. De motie werd toen wijselijk achterbaks gehouden, maar of ook deze discussie weer bevorderlijk zal zijn aan de zaak der Waterleiding, is aan gerechten twijfel onderhevig. Inmiddels heeft de Raad van Commissarissen der N.V. Zeeuwsch-VIaamsche Waterleiding Mij. verga derd. Hij besloot een uitvoerig schrijven te richten aan alle betrokken gemeenteraadsleden, waarin zullen worden behandeld de tarieven, de rentabiliteit, de aan koop van gronden en buizen enz. Voorts zal op 9 Augustus een vergadering te Ter- neuzen worden gehouden, waartoe al die Raadsleden zullen worden uitg-enoodigd. Daar zal ruimschoots ge legenheid tot gedachtenwisseling gegeven worden. Ook de pers zal tot de genoodigden behooren. De Raad van Commissarissen zal dus zooveel mo gelijk de openbaarheid betrachten. Een loffelijk voor nemen X In dezelfde Statenzitting is in den breede besproken de subsidieering der R. K. Middelbare Schoolvereeni ging te Hulst. Niet zonder strijd is deze school voor 1927 uit de moeilijkheden geholpen. Er waren drie stroomingen te onderscheiden. De eene wilde ook voor de school te Hulst den regel toe gepast zien, die ook voor soortgelijke scholen te Mid delburg en Goes geldt: een provinciaal subsidie van 4 pCt. der uitgaven. Het waren vooral de voorstanders van dezen regel, die de buitengemeenten rondom Hulst (Hontenisse uitgezonderd) de les lazen. Met min- liefelijke namen als parasieten en klaploopers werden ze getooid. Het kan niet ontkend worden, dat dit verwijt aan 't adres der buitengemeenten in den regel verdiend is. In 't verleenen van steun aan onderwijsinrich tingen in naburige centrumgemeenten hebben maar weinig dorpsgemeenteraden uitgeblonken. Tot er ten slotte een verplichte rijksregeling komt, en dan is Lei den in last. De tweede strooming (v.n.l. Gedep. Staten) wilde de school te Hulst voor 1927 helpen door een sub sidie van 15 pCt. der gewone uitgaven, verminderd met 10 pCt. der netto-uitgaven. De leden, hier aan 't woord, hoopten door deze regeling, die maar voor één jaar'zou gelden, de buitengemeenten tot ruimere subsidie aan te sporen. En eindelijk de derde strooming de sterkste achtte dit een lapmiddel. Ook zóó kwam de school, die ruim 60 leerlingen telt, van wie een flink bedrag aan schoolgeld geheven wordt, er nog niet. Vooral dhr. v. Waesberghe pleitte krachtig voor deze eene school van dit soort in dit district. Ten slotte werd met 22

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 5