REFFER5 EN POEDELS Van eigen bodem Op de Historische Tentoonstelling te Goes. Van Spoken, Meerminnen en Zwarte Kunst 8 ONS ZEELAND Vele eeuwen zijn verzameld in het Goesche Schuttershof, Zeeland's leven, Zeeland's sterven, Zeeland's blaam en Zeeland's lof. Helden uit het grijs verleden in een lange galerij, 'n pietsie van museumluchtje, maar dat hoort er dan ook bij. Vreemde kaarten van Oud-Zeeland hangen ernstig aan den wand, lange series foto's van het ((angstig woord) Verdronken Land. Alva's naam kijkt hanepootig door een glazen plaat omhoog, naast hem ligt een oud tooneelstuk, lijvig, maar geweldig droog. In de sferen van die Ouden, die je nimmer hebt gekend, voel je telkens spottend, hoe je 'n tijdelijk productje bent. Naast een Zeeuwsch-antieke kamer staat een luxe-schrijfbureau, vulpen, leunstoel en een brandkast, net een Sinterklaascadeau. 'n Groepje menschen kijkt wat vragend naar dit (hier) wat vreemd geval en probeert te constateeren, wat dit wel beduiden zal. Dat is Alva's brandkast zegt een uilgebrilde jongeman en die vulpen liet hij vullen met wat bloed, zoo nu en dan. 'n Bakvisch, die er „invliegt", toont geen tegenwoordigheid van geest, want ze wist, zei ze, dat Alva steeds zoo'n engerd was geweest. Spoedig ziet men, hoe het groepje zwijgend uit elkander gaat, want een snuggere ontdekte 't bordje; „Secretariaat". In den tuin, door 't zomerdonker van een diepgezonken zon, struikelt de muziek der jaszband een moderne charleston. 't Zijn de tonen, waar reeds uren jong en oud op heeft gevlast, wellicht staat ook eens zoo'n jaszband in een muffe glazen kast. door JAN VERMEER. WILLEM TELL II. In de eerste dagen van dit jaar deed in de Neder- landsche dagb'adpers een bericht over spokerij te Axel de ronde. Men herinnert zich het geval nog; wonderlijke geluiden van onbekenden oorsprong, groote lichtbollen, een vreemde gedaante, uit hef duister op rijzend en er spoorloos weer in verdwijnend, ramme lende deuren en een dansend hobbelpaard, een wekker die vanzelf afliep en een deur die niet open was te krijgen al deze geheimzinnigheden deden een tijd lang de aandacht van velen op het kleine stadje in het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen richten, totdat een gloeiende sleutel er een even onverwacht als voor velen onverhoopt einde aan maakte. Het was naar aanleiding van deze gebeurtenissen, dat ik eens in mijn aanteekeningen nakeek wat in vroe ger jaren zoo a' aan spokerij in Zeeland was voor gevaren. Het is natuurlijk ondoenlijk in de beperkte ruimte, die mij hier is toegewezen, alles wat hierover gezegd zou kunnen worden, mede te deelen. Hoezeer de verbeelding en de suggestie bij dergelijke verschijn selen dikwijls een belangrijken rol spelen, aan den anderen kant is het een niet te loochenen feit, dat er in de natuur en in de wereld cm ons heen nu eenmaal dingen gebeuren, die boven het merschelijk begrip uitgaan en waarvoor de wetenschap nog geen bevredi- gerde op'ossing heeft kunnen vinden. Geestverschij ningen, onbekende en onnaspeurlijke geluiden en der gelijke geheimzinnigheden, er is geen tijd en geen volk die er niet van weten te vertellen. Tot voor kort deelde de wetenschap dit alles met een, hautain gebaar in on der de rubriek „bijgeloof"; in de laatste jaren heeft zij althans deze restrictie gemaakt, dat ze dezen term, als onv/etenschappelijk, door „volksgeloof" heeft ver vangen. Het volksgeloof houdt rekening met onbekende krachten en verschijningen in de natuur. De be kendste vorm waarin deze optreden is die van spoken of geestverschijningen. Hun aantal is legio, ieder kent er voorbeelden van, en ik zou heel wat plaatsruimte noodig hebben, wilde ik alle spookverschijningen op sommen, die zich in vroeger en later tijd in Zeeland hebben voorgedaan. Gargon vertelt in zijn „Walcher- sche Arkadia" (1715) al van een spookhuis bij Sou burg, en in het begin van de vorige eeuw huisde er een reusachtig spook in den toren van hetzelfde dorp. Bij voorkeur zochten de spoken oude gebouwen of ruïnen op; zoo vond men er in den Zaamslagpolder in de nabijheid van den Grooten en den Kleinen Tem pel, vroegere bezittingen van de Tempelridders. Elke Middelburger weet hoe het vroeger in het huis, waar thans de Provinciale Bibliotheek is, spookte; toen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 8