^ïQjtstocMem. w ElVttttlMfM mww PUROL ONS ZEELAND $,%f djyoTjzjJJiQ/ri -en zowmèxcmd v. d. A. Wms 6 r ^^®°^^^®^6®»Tub^80ctTlij^Ajpotf]oeii^rogisteh. (Ingezonden Mededeeling) De Zeeuwsche Bachvereeniging, waarover ik onlangs schreef, zal in September worden geconstrueerd. Het blijkt, dat er 108 (eigenlijk toch belachelijk weinig) personen in onze provincie zijn, die zóóveel belang stellen in uitvoering van de Passionen van Bach, dat zij er een vaste, jaarlijksche bijdrage voor over hebben. Maar al is het getal steunverleenenden niet zoo groot, als redelijkerwijs verwacht kon worden, men zal toch trachten te roeien met de riemen, die men nu krijgt en verder aan het gestelde doel voortarbeiden. Grieven tegen de waterleiding; wat de plannen zijn; de bittere pil voor de Aardenburgsche R.K.; de heer P. J. Scheele. f De Raad van Commissarissen der N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding-Maatschappij heeft gehoor gegeven aan den wenk, in de laatste Statenzitting door den heer Welleman gegeven, om haar zaken zooveel mogelijk in het openbaar af te handelen. Deze week (Dinsdag 9 dezer) is n.l. Ie Terneuzen een vergadering gehouden van de leden der gemeenteraden van de 20 deelnemende gemeenten. Ook voor de pers was deze belangrijke vergadering toegankelijk. Daar konden alle grieven en bezwaren, welke men tegen de leden van genoemden Raad persoonlijk en tegen hunne handelingen had, te berde worden ge bracht. Niemand der Raadsleden kan nu straks zeggen, dat hij niet in de gelegenheid is geweest, zijn licht op te steken. Vooraf had de Raad van Commissarissen een schrij ven doen uitgaan tot alle Raadsleden, waarin de voor naamste punten, die aan de orde zouden komen, werden toegelicht. In dit schrijven wijst de Raad van Commissarissen op het groote gevaar, ontstaan door de poging van den gemeenteraad van Terneuzen om de N.V. te ontbinden, n.l. dat alle arbeid, in den loop der jaren verricht in het belang eener betere drinkwatervoorziening van Zeeuwsoh-Vlaanderen, vruchteloos dreigt te worden gemaakt. De bezwaren, door Terneuzen geopperd, berusten voor het meerendeel op onjuist inzicht en onvoldoende kennis van zaken, zooals commissarissen dan nader aantoonen. Daar is b.v. de rentabiliteit. Zeker, het oorspronkelijk plan is gebaseerd op de medewerking van alle 35 gemeenten. Maar het is opnieuw bestudeerd en vast gesteld, toen vast stond, dat slechts 20 gemeenten zouden toetreden. Het staat voor de Commissarissen vast, dat ook het kleinere plan rendabel is. Zelfs mogen nu reeds eenige meevallers worden ge boekt. In 1923 ging men uit van een rentevoet van 6 pCt. Deze zal echter slechts 45/s pCt. bedragen. De buizen zullen wel ƒ200.000.— beneden de raming blijven. Verder deelen Commissarissen mede, dat de voor bereiding van den bouw geschiedt onder algemeene leiding van den Raad van Commissarissen in geregeld overleg met het Rijksbureau voor Drinkwatervoor ziening. Het zal noodig zijn, 150 H.A. waterwinplaats aan te koopen. De leiding van de onderhandelingen hierover heeft de voorzitter, die daarbij steunt op een com missie van drie ervaren beëedigde taxateurs. De reeds afgesloten voorloopige koopcontracten blijven alle beneden de officieele schatting. De buizenaankoop zal ongeveer 1 miljoen gulden vergen. Begin 1927 is een voorloopige aanbesteding gehouden, maar de inschrijvingen daarbij waren veel te hoog. Een nog niet hier te lande toegepast buizen materiaal (systeem Bonna) is daarna bestudeerd. Ook is nog door een der fabrieken van gegoten ijzeren buizen een zeer aannemelijke aanbieding gedaan, waar door op de begrooting meer dan ƒ200.000.— kan worden bezuinigd. Deze laatste aanbieding is geaccep teerd onder voorbehoud, dat de gemeenten tot storting op de aandeelen besluiten en de Minister het contract goedkeurt. De tarieven, zooals zij in 1923 zijn ontworpen, zullen zeker niet verhoogd behoeven te worden. Gezien de meevallers, is er eenige kans op verlaging. Deze ont- werp-tarieven worden vergeleken met die van andere Waterleiding-Maatschappijen, waarna blijkt, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche geen ongunstig figuur maakt. Een belangrijke mededeeling is, dat de N.V. niet gebonden is aan het kamersysteem. Zij kan zelf haar definitief systeem kiezen. Als maar het gemiddelde van pLm. 21.80 per woning wordt opgebracht! X Over de Aardenburgsche kwestie is al heel spoedig, nadat de Raad dier gemeente besloot tot toelating van de op 21 Mei j.l. gekozen Raadsleden, door Ged. Staten uitspraak gedaan. En zooals te begrijpen was, ondanks de herhaalde ontkenningen van R. K. zijde, hebben Ged. Staten dat Raadsbesluit vernietigd en zullen er dus spoedig nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben. Het is wel een bittere pil, die de R. K. groep te Aardenburg te slikken krijgt, maar waaraan men had kunnen ont komen, als de R. K. Raadsmeerderheid zelf de wet Vervolg op bladz. 8 it-*-**

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6