OOGDIAGNOSE 10 ONS ZEELAND DOCTOR PSYCH. SCHILLING g Hotel OOMS, Bergen op Zoom What 's in a name? Alles! Van eigen bodem Zeeuwsche Volksgeneeskunde JAN VERMEER. Villa Rosa - A. BOUMAN, Arts, Ginneken H Vaststellen der ziekten door zien in de oogen iederen Vrijdag 10 5 uur SCHITTERENDE RESULTATEN Mijne dames, ik voel behoefte u te vertellen, dat, toen ik verleden week mijn eigen babbel in ,,0ns Zee land" las, ik werkelijk de kriebel in m'n bloed kreeg. De drukker liet me daar tot tweemaal toe spreken over de vitualiteit van een oude dame. 't Is mogelijk, dat het haaltje van m'n t op een u lijkt, ik kan me anders met geen mogelijkheid voorstellen, waarom de letter u er bij geplakt werd. Alleen en dit is de bedoeling van dit voor woordje als u in een van mijn volgende babbels woorden tegenkomt, die u vreemd toelijken. denkt aan het drukfoutenduiveltje, dat ons door alle tijden heen parten speelde. Deze rectificatie moest me van het hart. Gisterenavond als rechtgeaarde Amsterdamsche hol je overal heen waar iets nieuws te zien is ben ik de Fratellini's gaan zien. Ik had me er ontzettend op verheugd, alleen was ik en met mij velen even bang, niet alle kwink slagen te kunnen begrijpen. Want, bij een bezoek in Parijs, waar ik verschil lende geestige clowns zag, ging veel voor me verloren door het radde spreken, het publiek, dat in een lach salvo uitbrak en de actualiteiten waarvan je niet ge heel op de hoogte bent. Ik ben er dan geweest, mijne dames, en ik heb me voor de zooveelste maal laten verlakken excusez le mot door reclame en beroemde namen. Want, wat ik gisterenavond te zien kreeg, was niets bizonders en hetzelfde zag ik honderde malen in cir cus- en revue-voorstellingen, door vele jaren heen. Wellicht hebben de Fratellini's ons te laag aange schreven en gedacht, dat hun zeer matig programma goed genoeg was voor de Hollandsche boertjes. Er waren jongleurs, acrobaten, een slangenmensch, wielrijders, marionettes, o, er was verscheidenheid ge noeg, maar niets kwam er boven uit, 't was alles zeer middelmatig. Ik moest achteraf lachen, om mijn angst niet alles precies te zullen verstaan. De Fratellini's deden ons het genoegen!! gebroken Duitsch te spreken. Dachten ze misschien óók, dat Nederland een provincie van Duitschland is? Waarom dan niet het zoet vloeiend Fransch, waar menigeen zich op verheugd had. Men verwijt het Amsterdamsch publiek wel eens, dat het alles aanbidt, dat uit het buitenland komt. Dit moet ik ten stelligste tegenspreken. Ik kreeg er gisteren het bewijs van. Amsterdam weet Kunst te waardeeren. Natuurlijk hebben de Moskouers, Tilla Durieu.x, Paul Wegener, Kathe Dorsch volle zalen. Maar wat ons door de Fratellini's gebracht werd is maar door een klein deel van het publiek mooi ge vonden en eerlijk is er toegegeven, dat al wat ze gaven om in hun stijl te blijven ,,schon dage- wesen war". Ik wil direct aannemen, dat het vermaarde trio op eigen bodem véél, véél beter is, want, dat het Parijsch pub'iek zóó achterlijk zou zijn, om grappen, die jaren ge'eden reeds door August den Domme en den be roemden Eugène van Carre gedebiteerd werden, als zoete koek op te eten, is niet te gelooven We lieten ons maar weer eens „nemen" en alleen door den naam. Toen ik. de hitte in de zaal was groot. moe en verveeld thuis kwam de huiskamer betrad, die frisch en gezellig was, de laatste klanken opving van den Savoy Band en nog hooren moest, hoe de huis- genooten zeer genoten hadden van een piano-solo, die via het Kurhaus per radio tot hen kwam, toen heb ik m'n lieve dubbeltjes betreurd, die ik geofferd had voorde bekendheid van een naam. Dan zeg je tot jezelf: da's eens, en nooit weer! Maar even zeker weet je, hoe je er een volgende keer met een vaart van drie komma nul weer invliegt! E. B. B. door Er is wellicht geen tweede wetenschap te noemen die in den loop der eeuwen zulke vorderingen heeft ge maakt, zulke tevoren onvermoede resultaten heeft be reikt als de geneeskunde, de wetenschap die zich tot taak gesteld ziet den mensch te genezen van, of nog liever te vrijwaren voor ziekten en kwalen of hem althans verlichting te verschaffen in zijn pijnen. Er is ook geen andere wetenschap die door het meeren- deel der menschheid zoo geëerd wordt als de medische, want er is geen andere die zoozeer betrokken is bij zijn lichamelijk welzijn, wat elk mensch als een der hoogste gaven acht die het leven hem kan schenken. Slechts in schijnbare tegenstrijdigheid hiermede is het, wanneer er aan den anderen kant geen wetenschap Vervolg op bladz. 12

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 10