W 60 et. per half pond m BIGGELAAR'S diÉ UL.«, KOFFIE //©e Gouden JCoazn' HET JOURNAAL VAN PHILEMON ZIJDEWIND ONS ZEELAND 13 bruikt men in Burgh op Schouwen thee van gedroogde brandnetels en in Goes slaolie met brandewijn en suiker. In Wolfaartsdijk verdrijft men krampen deer een sajettendraad, in meekrap geverfd, om den pink of om de beenen te winden, en een algemeen voorkomend middel is, een pook of hazelaarstok naast zich in bed te leggen. In Zeeland, dat vroeger berucht was om zijn „Zeeuwsche koortsen", kent men natuurlijk ook vele middelen tegen malaria en andere koortsen, als: quassiahout op jenever (Koude'erke)ongewasschen krenten op de nuchtere maag (Ierseke), bessenjenever van zwarte bessen (Ierseke), een aftreksel van dui- zendguldenkruid (Burgh), een mengsel van honig, brandewijn en citroensap, in den koortsvrijen tijd in te nemen (Goes), een aftreksel van havermonie (Schoondijke), eieren met dop en al (Vlissingen), enz. In Burgh legt men zooveel knoopen in een touwtje, als men koortsaanvallen heeft gehad, en laat dit dan door een ander weggooien. In Ierseke gelooft men de koorts kwijt te zijn, wanneer men 's nachts om twaalf uur driemaal om het kerkhof loopt, met alleen een hemd aan. En in Zierikzee zoekt men in een weiland een stekelbos, haalt daar een z.g.n. koortsappel uit en draagt dien in den zak, tot de koorts verdwenen is. Een lange reeks van volksgeneesmiddelen zou aan het bovenstaande toe te voegen zijn, maar elke lezer zal hun aantal zelf kunnen vermeerderen. Ik noemde b.v. niet de talrijke huismiddeltjes tegen dagelijksche ongemakken als neusbloedingen of de hik. Er is geen kwaal, of de volksgeneeskunde weet er raad voor. Merkwaardig, maar volkomen begrijpelijk, is het veel vuldig gebruik van plantaardige middelen in de volks geneeskunde, waarin deze het voorbeeld van de die ren volgt. Een enkel voorbeeld volsta om aan te too- nen. tegen hoezeer verschillende kwalen eenzelfde ge was wordt aangewend. Ik neem hiervoor de wijnruit. In de middeleeuwen gebruikte men deze als middel tegen de vallende ziekte en in St. Annaland wordt ze nog heden ten dage tijdens de afwezigheid van de moeder in de wieg van een kind gehangen, om dit te vrijwaren voor de stuipen. (In Schoondijke laat men het kind daartegen afschrapsel van de gouden krullen, die aan de kap worden gedragen, innemen, en in Wolfaartsdijk bindt men het een mollepootje op het hart). Hierboven noemde ik de wijnruit reeds als een Middelburgs middel tegen bronchitis. En de tijd ligt nog niet zoo heel ver achter ons, dat in de dorpen van Zeeland bij begrafenissen allen die den lijkbaar vo'gden een takje wijnruit in den mond namen, als besmettingwerend middel. Wijnruit in de wieg, wijnruit bij de begrafenis. De volksgeneeskunde strekt haar zorgen over den mensch uit van zijn geboorte af tot het uur van zijn dood. BlóG&LAAR'S KOFNE BOOM VOOR BOOM KWALITEIT Vele der hier meegedeelde volksgeneesmiddelen ontleende ik aan het zeer lezenswaarde werk van Dr. M. A. van Andel: Volksgeneeskunst in Nederland (Utrecht, 1909). Een leugen in het gezicht doet vaak minder kwaad dan een waarheid achter den rug. naap iets fijns die zoeken J A v.d.BIGGELAAR 8- C? ROOSENDAAL (Gecondenseerd extract) 10 Augustus. Voor 't eerst weer eens toestemming gekregen om te schrijven. Kon wel schreien van aan doening. Veertien lange dagen verstoken van het voor recht om mijn gedachten aan 't blanke papier toe te vertrouwen. Eigen schuld, zegt de pleegzuster. Had wel eerder verlof bekomen, indien ik wat inschikke lijker was geweest voor den chirurg. Die liep er let terlijk naar te likkebaarden om wat in me open te breken of wat van me af te zagen, terwijl ik als poli ticus op jaren, het „laat zitten wat zit" huldigde en met hand en tand den voet bij 't stuk trachtte te houder. Eerst was hij woest over mijn conservatisme, dat geen afstand wilde doen van de diensten mijner gespalkte onderdanen en later verachtte hij mij als de duistere duister ling, omdat ik niet eens 'n ont- stekinkje in mijn blindedarm had. Wat een mensch! Heb 'n ingezonden stuk over hem willen schrijven, maar de zuster wist me zachter te stemmen. Des chirurgs snijlust is eigenlijk 't gevolg van erfelijke be lasting; zijn vader was barbier. 11 Augustus. Vanmiddag Liesbeth op bezoek ge had. Toen ze hoorde, dat ik op punt stond ontslagen te worden, heeft ze de bos gladiolen, met 14 dagen garantie, ingeruild voor een ruikertje lathyrus. Ver pleegster vond dat ze beter een nacht-cactus had kunnen koopen, maar Liesbeth waardeerde dien humor niet. Vanavond kleine festiviteit in onze inrichting. De

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 13