C. DE PLAA Zn Electro Houtwarenfabriek ONS ZEELAND 15 stand had, reeds iets kon stelen met de bedoeling om te stelen! Zachtjes streek hij het meisje over haar pie kerige, gele haren. Schichtig, met oogen als van een opgejaagd dier, keek zij hem aan. ,,Hoe heet je?" vroeg Hendriks weer. ,,Marietje! Nauw-hoorbaar kwam het er uit. „Verte! me nou eens, Marietje, wou je nou heusch. Weer blikte het kind hem schuw aan. „Ik moet van moeder hakkelde de kleine, „als ik zonder geld thuis kom, krijg ik geen eten!" Groote tranen rolden over de grcezelig-grauwe wangetjes, hongerig keek het meisje naar de étalage van een bakkerswinkel. In Hendriks steeg een hevige wrevel op. Zóó werden de arme schapen al in hun jeugd bedorven. Ouders zetten hen tot stelen aan, gaven hun geen eten, leerden hen het kwade, zoodat ze op rijperen leeftijd voor de maatschappij reddeloos verloren waren. Wat waren het voor gedegenereerde schepselen, die een kind tot zoo iets konden aanzetten? Een moeder nog wel. Wild trok Hendriks aan zijn sigaar, een zware rookwolk uit blazend. Even dacht hij na, toen stapte hij met Marietje den bakkerswinkel binnen, kocht broodjes, chocolade, lek kernijen, Zie-zoo, dat zou ze nog wel nooit gehad hebben. En nou nam-ie d r mee naar huis, zou-ie d'r eens tracteeren. En dan moest ze morgen met haar moeder eens bij hem komen. Hij wou wel eens zien, of daar niets aan te veranderen was. Met pakjes beladen stapte hij naar zijn pension. Daar zette hij Marietje in zijn eigen, gemakkelijken stoel, en begon de verschillende pakjes los te knoopen. Hij schelde zijn hospita en verzocht om thee. Marietje s oogen stonden bol van verwondering. Gulzig at ze alles, wat Hendriks haar voorzette, nu en dan haar wonderlijk-blauwe oogen naar haar wel doener opslaand. En nog weeker werd Hendriks' hart. Je moest zoo'n schaap zien eten! 't Leek wel, of ze in veertien dagen niets gehad had. En dan die on schuldige blauwe oogen. Bespottelijk, dat er men- schen waren, die beweerden dat het kwaad dergelijke kinderen aangeboren werd. Een kind was een kind en t lag er maar aan, welke opvoeding je het gaf! Uit dit meisje kon nog best iets goeds groeien. Hij zou direct eens aan zijn vriend Blok schrijven, die was voorzitter van een Vereeniging tot Verbetering van ver waarloosde en zieke Kinderen. Die zou wel wat voor die kleine meid kunnen doen. Verdiept in zijn gedachten, had Hendriks niet ge merkt, dat het meisje van haar stoel was gegleden en nu naast hem stond. Eerst toen ze aanhalig op zijn knie ging zitten en haar kopje tegen zijn borst legde, schrikte hij uit zijn gedachten op. Een gelukkig glimlachje gleed over zijn gelaat. Hij wist het wel, deze daad van het kind bewees eens te meer, dat het niet slecht was. Het meisje miste alleen genegenheid, verzorging, oppassing. Je zag het, zoo dra ze goed gedaan werd, was ze erkentelijk, vleide ze haar kopje tegen hem aan. Stil bleef Hendriks zitten, nu en dan stelde hij een vraag, zoodat hij langzamerhand te weten kwam, wat hij noodig had. Eindelijk zette hij het meisje op den grond, het werd tijd, dat ze nu naar huis ging. Maar morgen moest ze terugkomen met haar moeder, dat beloofde ze toch vast, nietwaar, moeder zou er ook geen spijt van hebben. Hij drukte haar een gulden in de hand. Die moest ze maar alvast geven, dan kwam ze toch niet zonder geld thuis. Hendriks bracht haar nog tot den hoek van de straat. En toen hij zich om wilde keeren, voelde hij, hoe het kind hem iets in de hand drukte en toen vlug wegliep. Met tranen in de oogen staarde hij naar het vieze, vettige popje, dat hij vasthield: vermoedelijk was het haar liefste bezit, dat ze hem uit erkentelijkheid had afgestaan! Op zijn kamer gekomen, wilde Hendriks direct zijn voorgenomen plan ten uitvoer brengen en zijn vriend schrijven. Hij legde zijn blocnote gereed, en zette zich neer. Zijn hand tastte in zijn vestzakje, tastte opnieuw, doch tevergeefs! Zijn gouden vulpen was verdwenen. Marietje heeft hij nooit weer teruggezien! Wij kunnen U leveren Tuinmeubelen, Schrijftafels en Kasten voor Magazijn of Directiekeet Kruideniersbakken volgens de verordening Toonbanken enz. aan concurreerende prijzen Veersche weg T 235, Middelburg Wij klagen dat onze dagen zoo weinige zijn en han delen als kwam er geen einde aan. Welke ontdekking men ook moge gedaan hebben in het land der eigenliefde, er blijft nog altijd genoeg over om ontdekt te worden. Acht niet alles verloren, als veel is verloren. Een wrak van het gezonken schip kan nog een reddings plank zijn.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 15