ONS ZEELAND 3 I In Westenschouwen. Een mooi gezicht vanaf het duin. Links hotel „Zeelust". Renesse heeft een flink strand, dat thans ook druk door Zeeuwen bezocht wordt. De trap die naar zand en water voert. waarna de stoet, voorafgegaan door muziek en voorzien van vaandels en banieren opmarcheerde naar het af gebakende terrein, waar de heer Bouter uit Zierikzee, die meermalen stem en pen aan de goede zaak heeft gewijd, het aanwezige publiek het doel dezer meeting uiteenzette. De Bondspropagandist, de heer Ossewaar- de, stelde de wordingsgeschiedenis van den Bond dui delijk in het licht en deed helder uitkomen, dat de politiek het Staatspensioen in het moeras heeft gehol pen en zij de schuld is van het geringe succes van den Bond. De heer G. L. Jansen (Perio), de laatste overlevende der vier Bondsoprichters, vergeleek in zijn rede over: ,,Zij die heengaan", de armenhuizen in Ne- derland's hoofdstad, met de inrichting der intieme te huizen voor de armen en ouden van dagen in het veel armere Denemarken. Hij noemde het een maatschap pelijke schande, dat in onze Christelijke samenleving ouden van dagen in een sfeer van armoede en kommer, een leven voortsukkelen en geen gelukkig en intiem gezinsleven vinden, zooals dat in de tehuizen in Dene marken aangetroffen wordt. De heer Dorhout, lid van het hoofdbestuur, wekte in een zakelijke en vurige rede over: „Als de avond daalt en aan de hand van vele ervaringen, vooral de jongeren op, mede te helpen aan den goeden strijd om, door premievrij Staatspen sioen, naast den eerbied voor de ouden van dagen, ook de zorgen van dezen te verrichten en de moeden en afgematten, een rustigen en aangenamen levens avond te verschaffen. Aan den 70-jarigen Perio, den on vermoeiden, krach- tigen strijder voor het Staatspensioen, gedurende 27 jaren, werd door de verschillende sprekers een eere- saluut gebracht en een fraai bloemstuk aangeboden door een dochtertje van een bekend raadslid uit boven genoemd dorp. Muziek en zang luisterden dezen wel geslaagden landdag, die veel bezoekers trok, op. X Op 75-jarigen leeftijd overleed kort geleden te Zie rikzee, de heer S. Klimmerboom, die gedurende 32 jaren als organist der Nieuwe Kerk, als klokkenist en als directeur van het stedelijk muziekkorps „Kunst en Eer" is werkzaam geweest. In alle genoemde betrekkingen heeft de overledene zich doen kennen als een ijverig en bekwaam man, die met vasten wil getracht heeft het goede op muzikaal gebied, zooals hij dat voelde, na te streven. Meermalen hebben ook wij genoten van zijn indrukwekkend orgel spel tijdens de zomeruitvoeringen die in de Nieuwe Kerk de laatste jaren zijn gehouden, en van zijn mees terlijke begeleiding van het kerkgezang tijdens de gods dienstoefeningen. Opmerkelijk is wel dat juist op den sterfdag van den bekwamen organist, ook de klokken van het zoo vaak door hem bespeeld carillon van den stadhuistoren zijn neergelaten en hij dus het nieuwe klokkenspel niet meer heeft kunnen zien, noch kunnen hooren, noch bespelen. X Het contract met de P.Z.E.M. heeft in enkele ge meenteraden van de Noordgroep van onze provincie kortsluiting veroorzaakt. Men, is over het algemeen een beetje huiverig de voorstellen voetstoots aan te nemen, omdat men van oordeel is één of twee katten in den zak te koopen. Overal wil men wel „electriek" licht, maar. men wenscht niet te veel aan banden te worden gelegd of zooals een der Duivelandsche ge meenteraden het formuleerde, „dat geen meerdere kosten ten laste der gemeente komen," welke mochten voortvloeien uit de overname van plaatselijke netten of niet deelneming van gemeenten, welke een gasbedrijf exploiteerden. Een Schouwsche gemeente heeft den heer Streefkerk, de man van de P.Z.E.M., uitgenoodigd om eens een lezing te houden over de electriciteits- voorziening ten plattelande, zoowel voor licht als krachtverbruik. Genoemde heer gaf inlichtingen over het transport van den stroom, die betrokken zal wor den uit Noord-Brabant (Geertruidenberg)de transfor matie, den aanleg van de gemeentenetten en huislei dingen, a'smede de voordeelen van electriciteit voor verlichting en kracht, ook voor den landbouw. De ge meenteraden op Tholen blijken ook niet al te toeschie telijk om het contract te teekenen. B. en W. van St. Annaland, die eerst zoo voortvarend waren te dien opzichte, krabbelden na de discussies in de laatste Statenzitting te hebben gehoord, terug; Poortvliet wenschte de beslissing nog wat uit te stellen en ook eerst deskundig voorgelicht te worden. Het zal nog wel een tijdje duren eer men op de knop kan drukken. M. d. P. Wie 't leven opvat als een spel Krijgt weet dit en outhoudt het wel Bij weinig goede, dikwijls veel Zeer slechte kaarten tot zijn deel.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 3