wMfflwtiiluri® 6 ONS ZEELAND Over vermakelijkheden in Terneu- zen; hoe een demonstratie eindig de; het drama zonder slot; nog maals onze waterleiding. Van Roomsch-Katholieke zijde is te Terneuzen een z.g. Vlaamsche kermis gehouden en wel van 13 tot 16 Augustus ten bate van het R. K. verenigings lokaal, daarmee dus de bevordering van een goed doel combineerend met het genieten van uitspanning. Deze Vlaamsche kermis bevatte attracties voor jong en oud en mocht zich in een druk bezoek verheugen. De meest bekende en gevierde Katholieke redenaar pater Borromeüs de Greeve, was overgekomen om op de hem eigen wijze te spreken over „de heerlijkheid van 't geloof", „wat leert de Katholieke Kerk van Maria en „de arme Sint Franciscus in zijn jubeljaar". De administrateur van het electriciteitsbedrijf te Ter- neuzen heeft ook op zijn manier voor een vermakeSjk- heid gezorgd. Dat ging zoo. In Terneuzen beschikt men, dank zij een eigen cen trale, die men er heeft, over electriciteit voor verlich ting. De bevolking wilde echter graag gas voor verwar ming en koken hebben. Na vele jaren wachten is die wensch vervuld. Axel kreeg concessie voor gaslevering aan de ingezetenen van Neuzen, maar niet voor ver lichting. Het Axelsche gasbedrijf vatte den aanleg van de gasleiding naar Terneuzen met ijver aan. De hoofdbuis is reeds gelegd tot in de kom van Neuzen en ook het gasnet is reeds voor een groot deel voltooid. Aan verschillende Terneuzenaren, beoosten het kanaal, wordt thans reeds gas geleverd. Natuurlijk staan de huismoeders, die nog nooit een gascomfoor of gasoven gezien hebben, wat vreemd daar tegenover. Het koken op gas moet toch even, al ver staat men die kunst spoedig, worden aangeleerd. Zoo dacht de directeur der Axelsche gasfabriek er ook over en eerst te Driewegen en later te Terneuzen deed hij voor de huisvrouwen een demonstratie hou den, gecombineerd met een tentoonstelling van gas- tcestellen, -kachels, -strijkijzers, -fornuizen, enz. Een idee dat toejuiching verdient. Er was dan ook voor de demonstratie groote be'angstelling. Het lokaal bleek zelfs te klein. Fr werden soep, aardappelen en bloemkool gekookt, een abrikozen-dessert je werd klaar gemaakt en zelfs werden amandeltaartjes gebakken. Al de voordeelen van koken op gas en op speciaal aanbevolen gascomforen van zeker merk, werden den gretig luisterenden huismoeders voorgehouden. Het was er gezellig. De demonstratie zou op de volgende avonden worden voortgezet. En toen kwam de herrie. Eerst kwamen B. en W. van Neuzen, op grond van het contract tusschen Neuzen en Axel, verbieden, dat er in het lokaal gaslampen brandden. Dit moesten elec- trische zijn. B. en W. van Neuzen wilden wel zorgen voor gratis lampen en stroom. De directeur der gas fabriek, boos door dit spijkers op laag water zoeken, wenschte van het electrisch licht geen gebruik te maken en hing petroleumlampen op. En weer werd er met gascomforen gedemonstreerd en smulden de vrou wen van de bereide spijzen. In het lokaal was echter een experiment-meter opge steld, d i. een meter in glas gebouwd, waarbij men de inwendige werking der gasmeters kan zien en waarop men het gasverbruik voor het koken van de spijzen duidelijk kon aflezen. Helaas brandden op dezen meter ook een paar gaslampen. Opeens kwam met groot gebaar een heer de zaal binnenstappen, loopt naar voren en gelast den gas- directeur ook die lampen te dooven. Op de vraag: „voor wie?" luidde het antwoord: „voor mij". Op de vol gende vraag: „wie is u dan?" heette het: „de admini strateur van de electrische centrale". De gasdirecteur oordeelde, dat deze persoon het recht miste, om iets dergelijks te vorderen, en ging door met zijn demon straties. Een scherpe woordenwisseling ontstond, de administrateur haalde een hamer uit zijn zak (mijnheer schijnt in zijn zak nog meer te bergen dan Hildebrand in zijn Camera Obscura noemt) en sloeg de lampen stuk. Een groot tumult ontstond. De politie werd gewaar schuwd, verwijderde den driftigen, heethoofdigen ad ministrateur uit de zaal en maakte proces-verbaal tegen hem op. Zoo eindigden de demonstraties te Neuzen. Gelukkig is overal de verhouding tusschen gas- en electriciteits- personeel zoo gespannen niet. X Nog eens weer moet ik over Aardenburg schrijven. Het drama is nog niet uit. De beruchte 43 meerderheid (R. K. tegen Protes tant) heeft gemeend nog een laatste poging te moeten wagen om de nieuw gekozen Raadsleden binnen te krijgen. Ze besloot in spoedeischende vergadering in hcoger beroep bij de Kroon te gaan van het besluit van Ged. Staten, waarbij het Raadsbesluit tot toelating der nieuwe Raadsleden werd vernietigd. De kans bestaat, dat, als de Kroon het standpunt van Ged. Staten deelt, de gemeente Aardenburg eeni- gen tijd zonder gemeenteraad zal zijn, daar verkiezing en onderzoek geloofsbrieven bezwaarlijk vóór 6 Sep tember zullen kunnen p'aats hebben. Er zou dan zelfs nog uitgemaakt moeten worden, wie de geloofsbrieven zou moeten onderzoeken, daar de oude Raad van af 6 September niet meer bestaat. In de A. R. Rotterdammer wordt een felle penne- strijd over de Aarder burgsche kwestie met de R. K. Maasbode gevoerd. Het laatste blad spreekt nog steeds tegen, dat de verrichtingen in het stembureau onzicht baar waren. Men wil dit van R. K. zijde niet toegeven. Welnu, zegt een correspondent in genoemd A. R. blad, „ik verklaar, dat de zegsman van dat R. K. blad, als hij in het stemlokaal aanwezig is geweest, bewust on waarheid spreekt. En het zal me zeer aangenaam zijn, als hij een aanklacht wegens laster indient." De handschoen is dus van A. R. zijde den Roomsch- Katholieken toegeworpen. Zal men hem daar oprapen? X Ten slotte nog iets over de Waterleiding. Op de

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6