Als Uw ki noleiqen zich hebben bezeerd ONS ZEELAND 3 in 1923, toen de eerste duizendtallen dennen in den grond werden gestoken, een „onbegonnen werk", de uitkomst tot op heden heeft bewezen, dat men destijds verkeerd heeft geoordeeld. Van de vroeger zoo ge vreesde verstuivingen, die landverlies tengevolge had den, is thans geen sprake meer. Als gevolg van de vastlegging van het barre zand, floreeren flora en fauna veel beter dan voordien. Vooral de vogelstand breidt zich uit, de vermeerdering van verschillende zee- en strandvogels, die daar een veilige broedplaats be komen, is duidelijk merkbaar. Van plantenziekten wordt men gelukkig niet veel gewaar, daar een tijdige bespuiting met Bordeausche pap, n.l. tegen den den- nenschotkever, gunstige resultaten geeft. Thans is reeds een oppervlakte van verscheidene H.A. met honderdduizend dennen bepoot, terwijl in een kweektuin weer 300.000 jonge dennen voorge- kweekt worden om dit najaar te worden uitgeplant. Tusschen de bepoting gaat men steeds voort met het aanleggen van wegen, wat in een geaccidenteerd terrein, als bedoeld duinlandschap, verre van gemak kelijk gaat. Door beplanting en aanleg wordt hier een mooi werk geleverd, een behoud voor de omringende landerijen en bosschen, een uitstekende werkverschaffing en een herschepping van een vrij woeste streek in een aan genaam en boschrijk oord. X Van het oorspronkelijk plan om den St. Lievens- monstertoren te Zierikzee tot watertoren te bestemmen voor de Schouwsche waterleiding, zal wellicht moeten worden afgeweken, omdat de voorwaarden, verbonden aan eventueelen bouw van een watertank in dien toren, door 's Rijksmonumenten-commissie zwaarder zijn gemaakt, want eventueele schade, die het gewicht van de tank zou kunnen veroorzaken, komt ten laste der waterleiding. Deze risico komt den Raad van Beheer van de Schouwsche waterleiding nog al vrij hoog voor, zoodat hij er ernstig over denkt een nieuwen toren te bouwen, die de totale kosten van den aanleg met 30.000 ver- hoogen zal. Het is verder de bedoeling van het bestuur bij de exploitatie een technisch ambtenaar te benoemen, ter wijl den bouw aan een ingenieur zal worden opge dragen. De Raad van Beheer wil den heer A. J. Ilcken, ingenieur van het waterschap Schouwen, tot technisch ambtenaar benoemen en daarnaast Ir. van Poelgeest, de directeur der Zuid-Bevelandsche water leiding. X Van het in 1554 voltooid stadhuis te Zierikzee zijn dezer dagen de 13 klokken van het carillon uit den toren neergelaten, om plaats te maken voor den nieu wen beiaard, die 25 klokken tellen zal, welke in Enge land gegoten worden. De klokken zijn voorloopig in de gang van het stadhuis geplaatst in afwachting van hun verder lot. Bij bezichtiging der klokken valt het op, hoe weinig de eeuwen invloed hebben gehad op 't harde metaal, niettegenstaande het gedurende 12 a 13 menschen- De stadhuistoren met carillon te Zierikzee. geslachten in ons vochtig klimaat aan de ongunst van het weder is blootgesteld geweest. Twaalf klokken dragen fijn versierde randen, in lichting gevende opschriften, fraaie cartouches en be nevens het aloude wapen der stad. Dat wapen, de leeuw, reeds uit 1299 bekend, wordt op de klokken door twee meerminnen vastgehouden en draagt het in een ruit gevat kruis. Onder dat wapen staan de letters S. P. Q. Z. (de Raad en het Volk van Zierikzee). De Mechelsche klokkengieter, Peeter van den Ghein, heeft de oude klokken in 't midden der 16e eeuw voor de Zierikzeesche vroedschap gegoten. Laten we hopen, dat de nieuwe beiaard spoedig de plaats van haar voorgangster zal innemen en in vol ledigheid en welluidendheid verre zal overtreffen. Het plan bestaat bij de inwijding het nieuwe carillon 'te laten bespelen door een beiaardier van erkende bekwaamheid, hetzij Jef. Denijn te Mechelen, de heer Timmermans te Rotterdam of de heer Vincent te Amsterdam, M. d. P, gebruik dan aadenijw (Ingezonden Medeciceiing)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 3