ËNE. HYGI ONS ZEELAND a&SËBfci HIER te OPENEN WIJ. U heeft waarschijnlijk wel de verschillende inge zonden stukken gelezen in de groote dagbladen betref fende de veelvuldig onhygiënische behandeling van levensmiddelen en de daaraan toegevoegde wensch, dat deze meer zouden worden geleverd ,,aan de fabriek verpakt" HIJ. Ja, die stukjes hadden mijn aandacht en wordt daarin veel waars gezegd. Door ons werden de door de schrijvers genoemde be zwaren reeds lang gedeeld, reden waarom wij eenige jaren geleden er toe overgingen bij ons aan de fabriek suiker automatisch te verpakken en in den handel te brengen. WIJ. Het schijnt toch, dat die verpakte suiker van u niet overal verkocht wordt, mogen wij die ingezonden stukken gelooven. Hoe komt dat? HIJ. Tot mijn spijt moet ik zeggen, dat het publiek zelf in hoofdzaak schuld daaraan heeft. WIJ. Hoedat? HIJ. Doordat het niet van zijn leveranciers eischt die verpakte suiker geleverd te krijgen. Bij U, in Zeeland, is het gebruik ervan juist zeer groot, doordat men daar zoowel van de hygiënische als ook van de materieele voordeelen dusdanig overtuigd is, dat zelfs afkeerige leveranciers ze moeten verkoopen. WIJ. U spreekt daar van afkeerige leveranciers; dat wijst toch weer op een andere oorzaak, dan de eerst door U genoemde. HIJ. Ik kom daarmede op een, uit zakenoogpunt, wat gevaarlijk terrein. De oorzaak van die afkeer moet m.i. worden toegeschreven aan: eerstens den onzen landge- nooten aangeboren onafhankelijkheidszin, tweedens aan het feit, dat men inziet, dat het goede de meester is van het minder goede, het beste evenwel de vijand daarvan. Went men eenmaal het publiek aan het beste, dan zal dit zulks steeds blijven eischen en waar blijft dan de vrij- Zooals reeds uit den naam van ons blad blijkt, beoogt dit hoofdzakelijk de bespreking van Zeeuwsche toestan den en belangen. Dit sluit echter niet uit, dat ook meer algemeene belangen onze aandacht hebben. Die aandacht werd in den laatsten tijd gevestigd op het herhaaldelijk voorkomen van ingezonden stukken in de groote dagbladen, welke stukken ten doel hadden de veel vuldige verwaarloozing van de meest eenvoudige hygiëni sche eischen bij de behandeling van levensmiddelen aan den kaak te stellen. Er werd op gewezen, dat in vele zaken levensbehoeften in open bakken aan alle moge lijke verontreinigingen door stof, insecten, enz. blootgesteld waren, dat, helaas meerderen onder degenen, die er op aangewezen zijn die levensmiddelen te hanteeren, niet de noodige zindelijkheid in acht nemen, die men hiervoor in billijkheid mag eischen. Bijna unaniem kwamen de inzenders tot de conclusie, dat het aanbeveling zou verdienen, waar eenigszins moge lijk, van de leveranciers te eischen dat deze, aan de ia- brieken, verpakte artikelen leverden, indien de aard der artikelen een dergelijke verpakking ook maar even moge lijk maakten. Waar hier in Zeeland, voor zoover ons bekend, vele, der in die stukken genoemde, artikelen in fabrieksver- pakking worden geleverd, moest öf de inhoud dier klaag liederen overdreven zijn, öf onze provincie een gunstige uitzondering maken tegenover de rest van ons land. Wij meenden het goed eens een enquete hieromtrent in te stellen en wendden ons, in verband met de groote be langen, die de Zeeuwsche landbouw daarbij heeft, tot de Coöp, Suikerfabriek Raffinaderij „Dinteloord" met het verzoek om een vraaggesprek. De Directie dezer fabriek verwees ons hiertoe tot haren hoofdvertegenwoordiger voor den binnenlandschen verkoop, die zich bereid ver klaarde onze vragen te beantwoorden. Wij geven hier ons gesprek weer.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 14