)E KALEflDEP DEP ÜOOPDCPÜEP ONS ZEELAND Zooals onlangs gemeld, hield de motorclub „Zee land" een prestatie-rit GoesValkenburg en terug. De heer Broekstra teGoes behaalde den len prijs in de afdeeling auto's. dezer dagen volgens een courantenbericht getuige waren van een demonstratie der Kattendijksche brandblusch- middelen. De demonstratie mislukte vrijwel, omdat.... de brandspuit vastgeroest was. Hetgeen niet zoo verwon derlijk is als het moge klinken, want.... in 8 jaren had men de prestaties der spuit niet gecontroleerd. Het bericht behoeft weinig toelichting. Om geen scherper uitdrukking te gebruiken: men leeft wel heel roekeloos daar in Kattendijke. Maar zou men er nu maar niet mee op houden, om zóó de goden van het vuur te verzoeken? Men kan te lang de kat van den dijk kijken! X Naar me ter oore kwam laat, behalve in Kattendijke, in vele andere plaatsen de voorzorg tegen vuur en brand te wenschen over. Hetgeen van de torens der kerken te lezen is. Ben ik goed ingelicht, dan verzuimden diverse gemeentebesturen de torens tegen het hemelvuur te be veiligen. Uit nonchalance of op godsdienstige gronden liet men na een bliksemafleider aan te brengen! Men hoopt, dat de bliksem de toren van het dorp met rust zal laten. Dorpsbewustzijn misschien? Het kan zijn, maar m.i. nemen de gemeentebesturen die zoo licht over ernstige gevolgen denken een zware verantwoording op zich. Ons Bevelandsche land heeft nog een schat aan oude mooie torens, die van groote beteekenis zijn. Mag men het lot van deze torens, die een geschiedenis vertegen woordigen, maar aan het blinde lot toe vertrouwen? X De gemeenteraden in de onderscheidene plaatsen van ons gewest, hebben den zwanenzang gezongen De oude gemeenteraden zijn dood.... leve de gemeenteraden. De voorzitters der colleges hebben de leden, die niet in de raadskamer terug zullen keeren toegesproken en van hen getuigd, dat ze met veel ijver steeds op de bres der ge meentebelangen hebben gestaan. Met de verdwijnende Edelachtbaren hebben we dus officieel afgedaan. Wat we practised aan hen hadden.... laten we er het zwijgen toe doen. Van de dooden immers niets dan goed! Het oog is thans gevestigd op hen, die komen, en die gedurende een periode van vier jaren stad- en dorps gemeenschap naar plicht en geweten zullen hebben te dienen. Zoo en niet anders zullen de nieuw gekozenen het dezer dagen onder eede of gelofte formuleeren. Het raadslidmaatschap is de laatste jaren niet in achting ge stegen, hoewel de arbeid der raadsleden in omvang toenam. Van de motorrijders behaalde de heer Louisse uit Waarde, het minst aantal straf punten. Laten we het laatste niet vergeten, als het eerste ons te binnen valt. En daarom: „en avant edelachtbaren", moed en sterkte. Met belangstelling zal op deze plaats naar uwe daden worden uitgezien. X Klagen en boeren zijn synoniemen. Dit is zoo algemeen verbreid, dat men een klacht van den landbouwer nooit ernstig opvat. Thans zal men evenwel van deze zeer aan nemelijke gewoonte moeten afwijken. Want: onze land bouwers hebben onder den regen van den zomer van 1927 geleefd! Zij en hunne veldvruchten, welke laatste door het water grootendeels zijn vernield, en sterk in waarde verminderen. Als er niet iets heel bijzonders gebeurt wordt 1927 met zwarte letters in de annalen van den landbouw vermeld. Zuid-Beveland's welvaart hangt zoo nauw met den voorspoed van het land samen, als de zee met het strand. Blijft de bijzondere kentering, het wonder, uit, dan wordt 1927 dus ook voor ons gewest, voor velen die niet on middellijk met den landbouw uitstaande hebben, een slecht jaar. Hieruit zouden enkele conclusies te trekken zijn van somberen aard, maar laat me thans nog met de aanduiding van een en ander volstaan. A. M. D. De dokter mag zitting in den raad hebben; een voorbeeld voor de mosselkweekers; de Zierikzeesche klokken; over een verdwijnende molen, Onlangs deelden we onder deze rubriek mede, dat de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven der gekozen raadsleden te St. Annaland aanmerking maakte op het toelaten van het lid, tevens geneesheer, omdat deze ambtenaar zou zijn in den zin van art. 23, sub f, der Gemeentewet. Niettegenstaande van de zijde van B. en W. werd medegedeeld, dat reeds jaren geleden is uit gemaakt, dat zitting nemen van bovengenoemd raadslid Vervolg op bladz. 4

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 2