DE KfLEIIDEP DEPTOPDCROEP ONS ZEELAND Uw Haar wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten 't voldoet iedereen 2 we nog wel niet toe, doch met de voorbereidingen van de viering van het jubileum is men druk doende. Er wordt een tooneel-wedstrijd georganiseerd, waaraan verschillende goede dilettanten-gezelschappen uit diverse streken van ons land zijn uitgenoodigd. Het ligt in de bedoeling iedere maand één vereeniging te doen optreden, zoodat de Goesche uitgaande wereld in het geheele komende sei zoen een doel zal hebben. Van tooneel zal de ganzenstacl dus dit jaar eens niet verstoken blijven. Wie weet of de uitvoeringen der dilettanten misschien de liefde voor hei beroeps-tooneel weer in het leven roept A. M. D. Jacht op zeehonden; de R. I. A.- tentoonstelling te Zierikzee; over onze ziekenverzorging; de onver wachte zomersche dagen. In de monding der groote zeearmen Oost- en Wester- Schelde komt de rob of zeehond (Phoca Vitulina) sedert enkele jaren weer in grooter aantal voor dan eenige jaren geleden, een gevolg, naar het schijnt, van het afschaffen van het premiestelsel op het dooden dezer dieren. Over het algemeen is de zeehond zeer schuw en is ze niet gemakkelijk te verschalken, maar door afschaffen van het premiestelsel werden de dieren wat minder schuw, terwijl ze ook verder de rivier opzwemmen. Met 1 Jan. j.l. is het premiestelsel opnieuw ingevoerd, zoodat de vervolging van de groote vischverslinder weer een aanvang heeft genomen, hoewel de jacht niet geheel en al was gestaakt. Sinds lange jaren woont te Burghsluis een familie, die het vangen der zeehonden als bedrijf uitoefent, niet om de premie en ook niet om de dieren te dooden, maar om ze levend te bemachtigen en hen dan naar het buitenland te verkoopen om de dieren in circussen of diergaarden te plaatsen. Een vrij aanzienlijk aantal gaat jaarlijks op deze wijze naar elders. X De R. I, A.-tentoonstelling is de vorige week Woensdag middag in de Concertzaal te Zierikzee geopend in tegen woordigheid van vele belangstellenden, zoowel autori teiten als middenstands-exposanten. De geheele zaal is in een groote bazaar herschapen en de diverse stands zien er werkelijk voor het overgroote deel smaakvol uit. Door deze tentoonstelling wordt het verband, dat er noodig is tusschen kooper en verkooper, nauwer aangehaald, terwijl allerhande zaken beter voor het forum komen als anders meestal het geval is. Speciaal trekt op deze tentoonstelling de aandacht de stand van de Vereeniging voor Slecht- hoorenden in Nederland, waar men allerhande soorten instrumenten van de meest eenvoudige tot de meest samengestelde kan aanschouwen en indien men met de lastige kwaal van doofheid is behept, de toestellen kan probeeren en. koopen! De eerste dag was men al aan het experimenteeren. Mogelijk dat de vereeniging, die zooveel voor de doove doet, uitbreiding krijgt en daar door sterker wordt. Voor het overige zijn de meeste stands verhuurd aan den handeldrijvenden middenstand uit de plaats zelf. Voor de stemming, zoo die al mocht ontbreken, zorgt in de foyer een strijkje en het duo Speenhoff voor het noodige amusement. X Kort geleden vergaderde op het lommerrijke Schudde- beus, het Zeeuwsche Velp, de vereeniging Het Ziekenhuis, welke inrichting tot hulp aan de lijdende menschheid te Noordgouwe, dus ongeveer midden in het eiland, gevestigd is en waarover het afgeloopen jaar zooveel te doen is geweest, zooals meermalen onder deze rubriek is uiteen gezet. Men heeft, niettegenstaande veel beproefd is, geen eigen chirurg kunnen krijgen, maar met de thans contrac tueel vastgestelde komst van een chirurg, te Goes woon achtig, hoopt men het toch te kunnen klaarspelen, te meer daar deze beloofd heeft, behalve op de verlangde dagen ook over te komen, indien spoedeischende gevallen dat noodzakelijk vorderen. We willen hoopen, dat ons ge- isoleerd liggende eiland ook in den winter geregeld zal kunnen worden bereikt, zooals dat deze winter het ge val was, maar toen kwakkelde het weken lang. De voorzitter, de heer A. van der Weijde, heeft zijn hamer neergelegd en in zijn plaats is door het algemeen bestuur gekozen de heer C. J. Boogerd, die onder instem ming der algemeene vergadering den afgetreden voor zitter dank en hulde bracht voor hetgeen deze in moeilijke tijden voor deze inrichting heeft gedaan. Den 25en Mei 1902 werd de eerste steen van dit ziekenhuis gelegd, zoo dat het thans een kwart eeuw bestaat en aan de lijdende menschheid op dit eiland en ook wel eens een enkele keer aan iemand daar buiten, groote diensten heeft be wezen. X Nu de zomerzon, die zich zoo lang heeft schuil gehou den, haar koesterende stralen over de breede stranden van Renesse en Westen-Schouwen en haar boschrijke omgeving, begint uit te gieten, zijn de vacanties afgeloopen en zijn de meeste pensiongasten naar hunne haardsteden teruggekeerd om hun verstrekte krachten weder in dienst te stellen van huisgezin en maatschappij. Alleen de land huizen van enkele Zierikzeeënaars zijn nog bewoond, die kunnen nog profiteeren wat de zomer vergat te geven, n.l. warmte en zon, zoodat een ibad in de koele golven van de Noordzee een waar genot geeft. Bij een kort geleden daar ter plaatse gebracht bezoek viel het ons opnieuw op, dat deze mooie, zoo niet de mooiste streek van Schouwen, nog te weinig waardeering vindt bij een groot deel der bevolking, die er ruimschoots van profi teeren kan, maar.... dezen herfstachtigen zomer heeft er mogelijk wel de grootste schuld aan. Misschien dat de komende zomer ons meer zonneschijn zal schenken dan ditmaal het geval was, zoodat de toeloop naar den west rand van ons vruchtbaar eiland weer zal toenemen. M. d. P. indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol (Ingezonden Mededeeling)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 2