GEBRI BOER, ONS ZEELAND Van eigen bodem 8 het oorspronkelijke, maar er is nog een derde weg, die ons de voordeeligste van de drie lijkt, n.l. een waterleiding voor de tamelijk dicht bij elkander, dus gunstig, gelegen gemeenten en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, Die enkele gemeenten in het Westen, die willen aansluiten, maken den opzet juist duur. Geen wonder, dat Oostburg, welks gemeenteraad na dien van Axel vergaderde, zich nu met hand en tand vasthield aan het aanhangige plan. Opmerkelijk is wel, dat de debatten over de Water leiding tot gevolg hebben, dat de burgemeesters overhoop komen te liggen met de gemeenteraden. Reeds drie burge meesters (die van Neuzen, Axel en Clinge) hebben aan de Kroon vernietiging gevraagd van een besluit van hun gemeenteraad, dat inhield een pogen tot ontbinding der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Maatschappij. De burgemeester van Clinge, secretaris van den Raad van Bestuur der N.V., die dus zeker wel in staat is, mis verstand weg te ruimen en opheldering te verschaffen, hield wel in den gemeenteraad een krachtige verdediging van de Waterleiding, maar mocht er niet in slagen, ook maar één lid aan zijn kant te krijgen. Ook prettig! Tot mijn genoegen heb ik gelezen, dat ook ,,de Zeeuw" en ,,Het Protestantsche Zuiden" dezelfde vraag hebben gesteld, als door mij een vorig maal gedaan, n.l. kan het van Provincie en Rijk wel gevergd worden, om belang rijken financieelen steun te verleenen aan een onder neming, waarop de meerderheid der betrokkenen bijzonder weinig prijs schijnt te stellen? Inmiddels is het aandeelhoudersvergadering geweest. Uit het perscommuniqué, na afloop aan de bladen ver strekt, blijkt, dat er aangaande de geldkening enz. geen besluiten genomen zijn. Wijnkooperij Opgericht 1795 VLAARDINGEN. Generaal-vertegenwoor digers van Carré Perseval, Epernay Edmond Dupuy Co., Cognac. Red. Hackle Whisky, Glasgow. D. Leiden Ltd., Keulen. Hofleveranciers van Z. M. Koning Willem III Zijne Keizerlijke, Konink lijke Hoogheid Keizer Frans Jozef Z. M. den Koning van Engeland Leveranciers van Z. K. H. den Prins van Wales Z. K. H. den Hertog van York Z. H. den Hertog van Wellington Z. H. den Hertog van Manchester The House of Lords, etc. Met overgroote meerderheid is besloten de behandeling der agenda tot nader order uit te stellen. Het zou waar schijnlijk ook moeilijk gevallen zijn een meerderheid voor het fourneeren der gelden in die vergadering te vinden. Men wil nu probeeren een oplossing der moeilijkheden te vinden door een commissie te benoemen, waarin alle standen, beroepen, richtingen enz. (zoowel vóór- als tegenstanders der waterleiding) zullen worden vertegen woordigd. Alle grieven en bezwaren zullen zoo uitgebreid en objectief mogelijk worden onderzocht. Het is mogelijk, dat op deze wijze de waterleiding nog gered wordt. Maar of het waarschijnlijk is, is een andere vraag. Ook van deze waterleiding geldt: „Als je maar een verleden hebt!" X. Y. Z. 1577 JACOB CATS 1660. Den 12en September 1660 overleed op zijn buiten „Zorgvlied" te Scheveningen, de vooral ook in onze provincie en speciaal op SchouwenDuiveland, be kende dichter-staatsman Jacob Cats, wiens sterfdag wij met dit artikel willen herdenken. Bij oud en jong is Cats bij een vorig geslacht geliefd geweest en de ouderen onder ons mogen nog wel eens gaarne, door aanhaling van eenige regels uit zijn wer ken, de aandacht op „vaoder Cas" vestigen, maar van zijn eigenlijk leven zullen wellicht niet zoovelen af weten en daarom meenen we goed te doen in 't kort zijn levensgeschiedenis na te gaan, om daarna 't een en ander over zijn dichtersgaven te schrijven. Jacob Cats werd den 10 November 1577 te Brou wershaven geboren. Hij was de jongste zoon van Adriaan Cats, die burgemeester was, en Leenken Breyde. Na haar dood (13 Mei 1579) hertrouwde Adriaan Cats met Jolente de Grande, een „hupse vrouw uyt Walsland", aldus Cats, die na den dood zijner eerste moeder bij een oom van moeders zijde, te Zierikzee woonachtig, in huis kwam. Zoo werd Zierikzee, dat hij ergens zijn „tweede vaderlant" noemt, de stad waar de 11-jarige Jacob zijn eerste onderwijs ontving. Bij meester Dirk Kemp ging hij ter school, maar Kemp was geen eerste klasse paeda- goog, gelijk we lezen in Cats' „Twee en tachtigjarig leven". Het leeren liet veel te wenschen, zoodat zijn OKAUQ TokayW unoaRic01"

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 8