HET JOURNAAL VAN PHILEMON ZIJDEWIND 10 ONS ZEELAND Groote lus-strikken op de heup, rokken van achte ren langer dan van voren, franjes, stijljurken, volants, bloemtak-garneeringen op schouder, afhangend als een suivez-moi, schouderbandjes van strass, boléro's, zie daar, mijne dames, wat me het meest opviel. In een volgend nummer hoop ik u nog eenige mo dellen te beschrijven. E. B. B. (Gecondenseerd extract) 7 September. Warm dagje. Strooien hoed opge zocht. Vond dien op den zolder. Er zaten muizen nesten met nooddeuren in. Komt van den natten zomer. Enfin, bij een strandhotel- en pensionhouder vergeleken, bof ik nog; die hebben muizennesten in hun hoofd. Met Breeduitstra een straatje om gewan deld. Altijd interessant nieuws weet die man. Ver telde me in vertrouwen, dat de Fratellini's een geluks telegram gezonden hebben aan Beelaerts van Blokland te Genève. Slechts twee privaatlessen van het trio genoten en nu reeds zoo'n succes op de Volkenbonds vergadering. Eert meesters zoowel als leerling. Moe hebben ze zich geapplaudiseerd, die diplomaten en gezanten, toen onze minister in zijn voordracht droog weg zij, dat Staten de verplichting hebben, om de be loften, in hun verdragen aangegaan, na te komen. Humor van 't hoogste gehalte, 't Meest werd nog be wonderd de komische kracht van de overweldigende, strakke ernst, waarmee deze opvatting-om-te-schate- teren uitgesproken werd. 't Ging zelfs zoo natuurlijk, dat de Engelsche deputatie, het serieus opnam en er een beleediging van Engeland in hoorde. Goed zoo Beelaerts! Hollands naam moet weerklinken. In Bologna verbeterden onze rivierwatermeisjes 't zwem- record en het zwamrecord onze gemeenteraadsche spraakwatermanneti, is onaantastbaar. Breeduitstra's stem beefde van aandoening. „Nu nog, zei ik, ,,een vlucht over den Atlantischen Oceaan." Breeduitstra drukte me bewogen de hand. ,,Ja," riep hij enthousiast, „en dan op z'n Duitsch; met mu ziek, speechen en lauwerkransen in Scheveningen op stijgen en bij de Noordzee terugkeeren, wegens 'n smerig luchtje, dat de Bildt profeteert." In plechtige stilte zijn we huiswaarts gekeerd. 8 September. Ben donateur geworden van de ver- eeniging tot propageering van malaria-bestrijding door de bevolking. Had er eerst niet veel ooren naar. Wat zal het nu geven. Kan 'n handjevol leeken tegen 'n georganiseerd doktoren-korps op? Maar Jhr. Verboen- deren hield vol; hij werkt op provisie, zegt Breed uitstra; ik geloof het niet „eendracht maakt macht" beklemtoonde hij; „heeft het Serooskerksche muziek korps, dat onder deze schoone spreuk strijdt, dan op het Vlissingsche concours niet den achtsten prijs ge wonnen Dat argument sloeg door. 9 September. Las in mijn courant dat het ministerie van Arbeid een schitterende vondst heeft gedaan. De veiligheidswet zal uitgebreid worden tot de burger huizen. Onder iedere trap moet 'n vangnet hangen; verbandkisten dienen in ieder vertrek aanwezig te zijn evenals reddingsboeien en opvouwbare booten nabij de waterleidingkraan. Om al wat draait en bewegen kan, zullen rasterwerken aangebracht worden op kosten der bewoners, enz. Voor de controle denkt men een 10.000 beambten noodig te hebben, wat het werkloosheids vraagstuk weer een flink eind oplost. Krimp van Dui men leek er wel giftig om. Die beweerde, dat de ge- heele geschiedenis uitgevonden was door een referen daris met een talrijke familie, die op een noodlottigen dag een slag van de wandkoffiemolen had gekregen en nu malende was aan de kruiwagen-manie. 10 Septemer. Van Wyho gehoord, dat heden, vóór 350 jaar terug, Vader Cats in Brouwershaven het levenslicht zag. Toen natuurlijk nog 'n klein knaapje, later zoo'n groot dichter. Wonderlijk, al ligt het voor de hand, dat er met zoo'n geboorteplaats- en zoo'n familienaam, wel iets spiritueels uit iemand groeien moet. Maakte plannen om terstond naar Brouwers haven af te reizen, doch Wybo zei, dat dit laatste een germanisme was, terwijl Liesbeth overhelde tot de aanduining: idioterie. Ben daarop naar de openbare leeszaal gewandeld om zijn complete werken te halen. De juffrouw lachte me uit, daar ik geen handwagen meegenomen had. Wilde toch iets doen; heb een Catsie gekocht. 11 September. Jhr. Verboendere vroeg me vandaag of ik werkend lid van „Malaria-bestrijding door de bevolking" wilde worden of kunstlievend deelgenoot. De laatsten betaalden meer en moesten bacillen ver zamelingen aanleggen. Dat was me te duur en te gevaarlijk. Ben werkend lid geworden en ontving toen een keurig schildje met 't opschrift: „Ziet ge muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar sla ze dood." 12 September, 't Werkend lidmaatschap van den malaria-bond is ook niet zonder gevaar. Je kunt nog beter op tijgers jagen. Wat breekbaar in onze kamer was is gesneuveld; de kinderen zitten in het kolenhok; ik trok me terug in mijn appartementen; Liesbeth heeft t mooie schildje in den vuilnisbak gedopeerd en de muggen-Iang-van-poot leven nog. 13 September, 'n Ongeluksdag! Jossie is bij den buurman-waar-we-goed-mee-zijn, aan het Lindberghje spelen gegaan en kwam schreeuwende thuis. Hij had van den tuinmuur, via een plank met groene zeep, glijvluchten gemaakt. Pantalon bedorven, doch daar schreide hij niet om; wel wegens de splinters. Later kwam buurman. Niet om te informeeren naar den patiënt. Schadevergoeding! Jossie had zijn zoontje aangeraden, om met de stevigste paraplu, een para chute-sprong uit den pereboom te maken. Zoon en paraplu waren er leelijk aan toe. 't Steenen varken van Jossie geslacht. De worm wringt zich in bochten, als hij getrapt wordt; de mensch wringt zich in bochten om trappen te voorkomen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 10