ÜP WALCHEREN WEE EMHVMmr ONS ZEELAND 4 Sombere Middelburgsche perspec tieven wat in Zoutelande ont breekt over gezondheid en gar nalen. Het zijn sombere perspectieven, die zich voor Middel burg openen en de twee bezuinigers hadden wel geen ge schikter tijdstip kunnen uitdenken om in den gemeente raad zitting te nemen dan nu. Het zal nu uitkomen of ze practisch ook in staat zijn ingrijpende en beteekenende bezuinigingen aan te wijzen. De gemeentebegrooting voor 1928 is door B. en W. aan den gemeenteraad aangeboden en zelden zal een begroo ting er zóó ongunstig hebben uitgezien als deze. Men vraagt zich niet ten onrechte af, waar het op den duur heen moet met de financiën van Middelburg. De opcenten op de personeele belasting werden van 50 op 60 gebracht. De Raad besloot hiertoe reeds in zijn vergadering van 6 September. Door deze verhooging gaat weer de verlaging, die het Rijk heeft ingevoerd, voor een groot deel te niet. Maar er is meer. Zij, die zoo gelukkig zijn in de ver mogensbelasting te vallen, zien de opcenten daarop van 50 op 75 gebracht. Geen klein verschil. Een verhooging voor deze categorie brengt altijd het gevaar, dat de ver mogende ingezetenen, als de lasten te zwaar worden, de stad verlaten, waarvan omliggende gemeenten in vele ge vallen profiteeren. Maar bovendien zal de burgerij, die in de gemeentelijke inkomstenbelasting is aangeslagen, het volgend jaar van de niet geringe vermeerdering van deze belasting schrik ken. Men rekene maar even uit. De tegenwoordige aan slag gaat uit van een opbrengst in totaal van 475.000. Deze moet nu ƒ600.000 worden! De druk zal op den duur ondragelijk worden. Niet gaarne zou ik beweren, dat B. en W. of de oude gemeente raad het geld over den balk hebben gegooid, al is het bijna belachelijk, om in zulke precaire financieele omstan digheden te spreken over wethouders-pensioen. De hoofd oorzaak der belasting-verhooging is zeker te zoeken in de steunverleening en werkverschaffing aan werkloozen. Middelburg kwijnt. Zijn industrie maakt een tijd van malaise door. De economische hemel is voor Middelburg van wolken zwart. En niets wijst er nog op, dat de zon spoedig zal doorbreken. X Het veelbesproken Zoutelande heeft een eenigszins ge- wijzigden gemeenteraad gekregen. Ook onderging het col lege van B. en W. eenige verandering. Een der nieuwe raadsleden, de heer Von Brucken Fock, maakte al direct van de gelegenheid, hem in de eerste de beste raadsvergadering geboden, gebruik om het pleit voor de badgasten te voeren, of beter gezegd, om Zoutelande nog wat meer als badplaats aantrekkelijk te maken. Uit hetgeen dit raadslid zei, bleek, dat er in dit dorp nog primitieve toestanden bestaan. De badgasten en forensen weten b.v. niet, waar ze met het huisvuil moe ten blijven. De Duinweg, waaraan zoovele villa's en pensions ge legen zijn, is niet eens verhard. Men kan er met een auto niet of althans heel moeilijk komen. Uit het antwoord, dat de burgemeester gaf, bleek, dat in Zoutelande alleen dan wegen verhard worden, als de belanghebbenden de helft in de kosten bijdragen. Geen kleinigheid! Het blijkt dus wel, dat er nog veel in Zoutelande, al heeft het wat naam gekregen als opkomende badplaats, moet worden veranderd, wil het ook maar eenigermate rekening met onzen modernen tijd houden. Maar de heer Von Brucken Fock had nog meer. Natuur lijk bracht hij de bekend geworden politie-verordening (Zondagssluiting, etc.) ter sprake. Deze verordening dient volgens hem gewijzigd te worden, want zij sticht geen vrede en rust, maar verbittering. Ik geloof echter niet, dat hij daarin spoedig zal slagen. X De Prov. Keuringsdienst van Waren deed zeker goed behalve aan de visch ook aan de garnalen, die hier in groote hoeveelheid worden aangevoerd en geconsumeerd, aandacht te schenken. Vlissingen en Veere zijn de havens, waar de garnalen aan wal worden gebracht. Ze worden reeds gekookt aan boord van de visscherscheepjes, terwijl deze nog op zee zijn. Bijzonder zindelijk kan deze kokerij in zeewater moeilijk genoemd worden. Maar de garnalen moeten vóór het gebruik nog gepeld worden. En als dit pellen op vieze wijze geschiedt, is het erger. Aan dit pellen der garnalen schonk de Keuringsdienst dan ook de meeste aandacht. Een deel der garnalen wordt te Vlissingen en Veere, een ander deel te Arnemuiden gepeld. Geschiedde dit werk nu in een behoorlijke inrichting, waarin ook gelet werd op de eischen der zindelijkheid, dan was de zaak gemakkelijk na te gaan. Maar het heeft in de woningen plaats. En wie nu de visscherswoningen in Arnemuiden kent, begrijpt dan de rest wel. Dat zijn in de meeste ge vallen kleine, bedompte één-kamerwoningen, waarin ge kookt, gegeten, geslapen en gewasschen wordt. Dat garnalenpellen beteekent voor de visschersbevol- king nog wel wat. In 1925 werd te Vlissingen alleen aan loon daarvoor plm. 7500.uitbetaald. Ik hoop, in 't belang der volksgezondheid, dat het aan gekondigde onderzoek van en toezicht op het garnalen- pellen inderdaad wat beteekent. Maar afdoende kan het, gezien de bemoeilijkende omstandigheden, niet zijn. v. d. A. De tweede verkiezing te Aarden burg; een opzienbarende verkoo- ping; over de feesten in Hulst; burgemeester en de raad. Als dit nummer onder de oogen der lezers komt, heeft men in Aardenburg den tweeden gang naar de stembus voor de verkiezing van Raadsleden gemaakt. De Kroon heeft in hoogste instantie uitspraak gedaan en de gepleegde onregelmatigheden bij de eerste Raadsver kiezing van zóóveel beteekenis geacht, dat een tweede stemming noodig werd geoordeeld. Door deze beslissing Vervolg op bladz. 6

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 4