Onze Zeeuwsche Pluimveevoederfabriek VENNOOTSCH AP FIRMA K. MEERTENS Jr., MIDDELBURG ONS ZEELAND 17 Een automatische voederbak. PLUIMVEEVOEDER. Zeker is het niet te verwonderen, dat wij ditmaal onze kolommen eens willen openstellen, om over bo venstaande industrie eenige mededeelingen te doen. Ieder die ons mooi Zeeland doorkruist, ziet dan hier, dan daar, den pluimveestapel ge weldig toenemen. Hoenderfokkerijen worden in de laatste jaren op vele plaatsen aangetrof fen en het spreekt dus ook vanzelve, dat de voeding daar gelijken tred mee houdt. Toch is het voederen van pluimvee niet eene luk-rake beweging; het eischt heel wat serieuse proef nemingen en ondervinding, om tot lagen prijs goede ochtendvoeders te fabriceeren, die wer kelijk den kooper resultaten afwerpen. Doch vooraf dienen wij even de vraag te bespreken, een vraag die zoo vaak aan den pluimveehou der wordt gedaan „Hebt u succes met het houden van pluimvee Helaas moeten vele pluimveehouders het antwoord hierop schuldig blijven, omdat men nog te veel onoordeelkundig voedert. Men meent: als men zijn kippen maar volop graan geeft, dan komt de rest wel in orde. En ze kijken raar op, als ze merken, dat de rest niet in orde komt; m. a. w. dat de eier-productie beneden de verwachting blijft. En dat men wel wat eieren geraapt heeft, maar in 'n tijd, dat de eierenmarkt juist zeer laag was. Men merkt ook, dat de kippen er zeer goed uit zien en dat ze alle neiging gaan toonen om vet te worden. Doch vette kippen zijn in den regel slechte legsters. Vette geen leggende kippen. Als men die wil hebben, dan moet men de voedering veranderen. Dan dient men te geven cchtendvoeder. Dat houdt de kippen aan den leg, geeft de juiste verhoudingen wat de kip noodig heeft, zoodat zij bij doelmatige voedering in uitstekende conditie blijft, 's Avonds een handvol graan per kip, of ongeveer een kilogram voor 20 kippen, is voldoende. Laat ze 't overige van den dag volop eten uit den droogvoederbak. Deze speciale bakken lieten wij vervaardigen en kunt u deze bij ons bekomen tegen den lagen prijs van 1.30 per stuk. En voedert men met Walchersch Ochtendvoeder of met het Zeeuwsche Ochtendvoeder merk „De Leggende Kip", uit onze fabriek, dan raapt men veel smakelijke eieren, terwijl de hennen het gaarne lusten en in uitstekende conditie blijven, zooals zoovele gebruikers dagelijks erva ren. Wij schrijven smakelijke eieren, want hieraan hecht men nog te weinig aandacht en toch kan men wel begrij pen, dat Ochtendvoeders, welke voor een deel bestaan uit Walvischmeel, ter vervan- P\ (A ging van Vleeschmeel, of veel Vischmeel bevatten r. .1 van inferieure kwaliteit, de eieren ook geen fijnen smaak kunnen geven. Bij het voederen van onze fabrikaten is men verze kerd, dat de smaak beslist zuiver zal zijn. I; 7 I—1. kippen zijn goed voor den poelier. Bij verkoop krijgt men er echter zeer weinig voor, want kippenvleesch wordt in ons land nu eenmaal niet betaald naar zijn waarde. Aan het eind van 't jaar merkt men dan ook, dat kippen houden geen voordeel afwerpt en men verliest dan ook zijn be langstelling in de pluimveehouderij, terwijl men vergeet, dat de geringe opbrengst aan zichzelf te wijten is. Die geringe opbrengst komt namelijk van te eenzijdige voede ring. Uitsluitend graan voederen geeft wel vette, maar Wij geven hier eenige kijkjes uit onze fabriek, die een beeld geven over de wijze van fabriceeren, want wil men verzekerd zijn dat de kleinste hoe veelheden als gist en le-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 17