NEEEER5 EN POEDELS mm H. B. S.=Rampjes. „HET CIRCUSMEISJE" LINNEN STEMPELBANDJES FRANCO PER POST f 0.90 Firma GEBRS. RITTER, Nieuwe Molstraat 26, Linnen Stempelbanden „Ons Zeeland" Jaargang 1926 Franco per post f 1.85 en „HARTEN VROUW" Franco per post f 0.75 na toezending van postwissel of overschrijving Postrek. 51885 6 ONS ZEELAND niken dagelijks gezamenlijk den lof van Jezus en Maria zouden zingen. Sindsdien steeg de roem van O. L. Vrouwe van Aardenburg van jaar tot jaar. Reeds in 1296 doet koning Eduard I van Engeland er een bedevaart heen en verleent bij die gelegenheid de stad, die destijds een druk handelsverkeer met Engeland had, vele voorrechten en vrijheden. In 1300 bezocht Philips de Schoone, koning van Frankrijk, haar op zijn zegetocht door het pas veroverde Vlaan deren. En wanneer Eduard III van Engeland in 1340 een roemrijke overwinning op het Fransche leger be haalt, trekt hij den volgenden dag naar Aardenburg om er Maria te danken voor de zege, die hij aan haar voorspraak meende te moeten toeschrijven. Ook in later eeuwen kwamen vorsten hun knie voor O. L. Vrouwe van Aardenburg buigen; zoo in 1425 Philips de Goede, in 1466 zijn zoon Karei de Stoute, in 1470 koning Eduard IV van Engeland. Maar ook anderen kwamen tot het wonderdadige beeld: zij die van kwalen en nooden verlost hoopten te worden, of een gewichtige onderneming wenschten te aanvaarden. En het duurde niet lang of Aarden burg werd ook een gerechtelijke bedevaartplaats, en vele misdadigers kwamen voor het beeld der Moeder Gods vergeving smeeken voor hun zondige bedrijven. In de 14de en de eerste helft der 15de eeuw bezat O. L. Vrouwe van Aardenburg een vermaardheid als maar weinige miraculeuze beelden in de Nederlanden. Indrukwekkend groot was de stroom van pelgrims, die ieder jaar optrokken naar Aardenburg, tot steeds meerderen bloei der stad, die in den handel met deze bedevaartgangers een van haar hoofdbronnen van be staan vond. Jaarlijks werd het wonderdoende beeld bij de pro cessie van het Heilige Bloed in triomf omgedragen. Bovendien trokken elk jaar op den vierden Pinkster dag uit het nabij gelegen Brugge de kanunniken van Sint-Salvator, die van O. L. Vrouwe en die van den Eekhout naar Aardenburg ter bedevaart, waar zij, nadat de mis was gezongen, zich allen rondom het beeld schaarden en het Salve Regina zongen. Ver volgens bracht elk de H. Maagd zijn groet, door te buigen of met het hoofd te knikken; het volk noemde daarom deze processie de knikprocessie. De Hervorming, die in 1580 ook tot Aardenburg doordrong, maakte aan dit alles een einde, De O. L. Vrouwekerk, meer en meer verwaarloosd, werd in 1625 gesloopt. Het miraculeuze beeld ontkwam aan de schennende handen der beeldenstormers en werd naar Brugge overgebracht. Daar werd het in den gevel van het stadhuis geplaatst, en bleef daar in vereering tot de Franschen het in 1792 vernielden. In 1853 liet de magistraat van Brugge uit witten steen een nieuw beeld van O. L. Vrouwe van Aardenburg maken, vol komen gelijkend op het oude. Ook in de kathedraal van de stad wordt het beeld van ,,0. L. Vrouwe met den inktpot" nog vereerd. En ook in Aardenburg is haar devotie weer opgeleefd; zoowel in den gevel van de kerk van Maria's ten hemel Opneming als daar binnen prijkt haar beeld, en in 1904 herstelde Paus Pius X haar eeredienst weer, door een vollen aflaat te verleenen, gedurende het octaaf van Pinksteren te verdienen, aan allen die zich in oprechte devotie neerbuigen voor het wonderdoende beeld van de Moeder Gods. Zijnde de gepermitteerde publi catie van een brief eener Zierik- zeesche H. B. S.-bakvisch aan on- dergeteekende. .en op school dat moet je hooren krijgen we nou handwerkles, vind-je dat nou noodig voor een meisje van de H. B. S.? 'k Zie me al een jumper breien na zoo'n razend proefwerk Fransch, weet je wel, dat ik veel liever 'n extra-dreamy-boston dans? Babykleeren gaan we maken, als-maar lapjes in je schoot. Pa zegt, het kan nuttig wezen, maar ik vind het idioot. Laat ze liever dansles geven in het gymnastieklokaal, met de H. B. S.-bond-jaszband en de leeraars allemaal Wim, wat zou die ééne lachen, weet-je wel, daar 'k over schreef; maar hij moet maar niet gelooven, ik hem nog een kansje geef. Of een les in motorkennis was misschien nog wel zoo wijs, ('k straal vast bij het rij-examen voor m'n nieuwe rijbewijs]. Maar dat naaien niets gedaan hoor, als je 't mij vraagt: dankjewel, voor alweer zoo'n zalig uurtje, dat je hunkert naar de bel. Stel je voor, dat ik geregeld nog een handwerk-strafwerk krijg, 's avonds niet m'n tennisschoenen, maar een kinderhemdje rijg 'k Ga m'n brief sluiten, Wimpie. .tot zoover Miss Zierikzee. 't Restje is niet voor Ons Zeeland, want dat is voor mij privé. WILLEM TELL II. Verkrijgbaar gesteld voor onze Roman DEN HAAG Ook nog verkrijgbaar

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 6