GEÏLLUSTREERD WEEKBLAD onder Hoofdredactie van ANTOINE VAN DEN BERG Tevens Officieel Orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Nederland TWEEDE JAARGANG No. 43 22 OCTOBER 1927 Uitgave en druk van G. W. den Boer, Lange St. Pieterstraat F 33, Middelburg, Telefoon 150, Postrekening 74988. - Aanvragen omtrent advertentiën in dit Weekblad richte men tot den Uitgever. - Stukken, bestemd voor de Redactie, te zenden aan de Redactie, Groote Markt 4, Goes, stukken betreffende de Zeeuwsche Vereenigingen aan den Heer M. P. Cornelisse, Coltermanstraat 14 rood, Haarlem. - Losse nos. a ƒ0.15 op aanvraag bij den Uitgever. - Abonnementsprijs 1.25, Buitenland 1.75 franco per post per kwartaal. - Advertentieprijs 0.35 per regel Bij contract lager tarief op aanvraag verkrijgbaar. om den Amerikaanschen eenvoud te verderven. In 1843 kwam in den raad van Philadelphia een voorstel, bepalende, dat dergelijke baden niet genomen moch ten worden tussehen November en Maart en het scheelde slechts twee stemmen of dit voorstel was aan genomen ook. In denzelfden tijd belastte de wetgeving van den staat Virginië alle badkuipen met 30 dollar per jaar (toen een zeer hoog bedrag), terwijl er bovem- dien speciale watertarieven voor golden. De raad van Boston verbood het gebruik van badkuipen, behalve op medisch voorschrift. Als men nu weet, dat zoowat elke blanke werkman in Amerika een badkamer heeft (die dagelijks gebruikt wordt ook), dat elke moderne hotelkamer een eigen badkamer annex heeft, die a'weer regelmatig gebruikt wordt, zoodat kamers zonder badkamer er vrijwel niet bezet worden dan in nood, dan zal het wel duidelijk zijn hoe in Amerika de begrippen over de verzorging van het lichaam met water zich gewijzigd hebben. X Bovenstaande uitlating van den beambte van het Amerikaansche ministerie, die we gaarne voor waar aannemen zou voor iemand met een beetje fantasie gemakkelijk pasklaar voor onze provincie gemaakt kun nen. worden in verband met de plaats, die de badkuip en het leidingwater in de Zeeuwsche samenleving in nemen. Een kleine verdraaiing van enkele feiten en het bericht zou geschikt zijn om de buitenwereld ver baasd te doen staan over de zonderlinge opvattingen van hygiëne, welke in de waterrijkste provincie van Nederland heden ten dage nog door een aanzienlijk deel harer bevolking worden gehuldigd. Vermeld zou dan dienen te worden, dat een groot aantal dorpen ge heel verstoken zijn van een waterleiding en dat in die plaatsen, waar men er wel een heeft de badkuip nog We verwijzen onze abonné's naar de advertentie der firma Gebrs. Ritter, Nieuwe Molstraat 26 te Den Haag, waar voor onzen roman „Het Circusmeisje", waai van deze week de laatste aflevering wordt bijgelegd, weder om fraaie linnen stempelbandjes verkrijgbaar zijn. Het bad in Amerika en het bad ten onzent; Zeeland troeft Uncle Sam; een interessant rapport over kos ten van electriciteit; landgenoot boven vreemdeling; de regeering en de „Schelde". Een der hoogere beambten van het Amerikaansche ministerie van handel vertelt het volgende: Mijn vader is in 1840 geboren en leeft nog. Hij kende een man van zaken, die in 1842 naar Engeland was gegaan (uit Cinacinnati) en daar hoorde, dat de eerste minister een badkuip bezat. Hij vond dat buitengewoon inte ressant en besloot, dat hij bij zijn terugkeer ook zoon apparaat zoo meenemen. Op het laatst van 1842 gaf hij na zijn terugkeer een diner en kon toen het nieuwe wonder vertoonen, zoodat een viertal genoodigden er een proef mee konden nemen, Dit was zoo iets buitengewoons, dat er een verhaal over in de kranten kwam en toen begon de pret. De doktoren vielen de badkuip aan op hygiënische gron den en politici begonnen een oppositie tegen dit scha delijke en weelderige speelgoed uit Engeland, bestemd

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 1