2 ONS ZEELAND tot de dingen behoort waarvan het gebruik als luxe beschouw wordt. Zou een enquête inzake het aantal badkuipen, in Zeeland in gebruik, niet een bedroevend licht werpen op de befaamde Zeeuwsche zindelijkheid, die zich aangetrokken gevoelt tot stoepen en straten, maar die vooralsnog onwennig tegenover het mensche- lijke corpus staat? Het is moeilijk een schatting in het wilde te maken, doch zouden we er heel ver naast zijn als we veronderstelden dat 1000 Zeeuwen de be schikking over één badkuip hebben. Een kleine aan duiding voor deze schatting vormt het waterverbruik in de plaatsen waar waterleiding is, en dat gemiddeld aanzienlijk lager is dan in de overige provincies van het vaderland. Waarschijnlijk zou de Amerikaan zijn badkuip historie met niet zooveel bravour aan een ondernemend journalist weergegeven hebben, als hij gehoord had wat in Zeeuwsch-Vlaanderen in de debatten over de tot stand koming van een waterleiding alzoo over de hygiëne ten beste is gegeven. Niet onmogelijk, dat hij zich dan bescheiden had teruggetrokken met de ver zekering: ,,In Zeeland hebben ze mij overtroefd." Overtroeven is in vele gevallen een prettige gewaar wording, doch in dit geval weinig meer dan bescha mend. Men zou bijna alle hoop op beterschap laten varen, als uit den aanhef van dit overzicht niet tevens de les ware te trekken, dat in enkele jaren iets geheel kan verkeeren. Soms is voor een omwenteling slechts een toeval noodig. En daar het leven van toevalligheden aan elkaar hangt, zooals sommigen zeggen, zullen we Dante's op schrift voor de waterleiding-ellende in Zeeuwsch- Vlaanderen nog maar niet gebruiken. X Toeval mag zeer zeker wel genoemd worden, dat juist in dezen tijd van sukkelen met de electrificatie, als bijvoegsel bij het September-nummer van het tijd schrift der Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel een kostprijsberekening van den elec- trischen stroom bij de groote electrische centrales ver scheen. De deskundige die hier aan het woord is, komt op grond van de gegevens der jaarverslagen tot de verrassende slotsom, dat de allergrootste electrische centrales het duurst, de kleinere centrales het goed koopst werken en dat de verschillen in kostprijs zeer belangrijk zijn. De conclusie van het onderzoek mag wel eens ter dege in de Zeeuwsche ooren worden ge knoopt in verband met de propaganda, die in onze provincie steeds gemaakt werd voor de electrificatie op groote schaal. Nietwaar, volgens deze conclusie zou het huwelijk der verschillende gemeenten met de P. Z. E. M. financieel een onverstandige daad kunnen zijn, of liever een daad die financieel meer eischt dan een verbintenis met een kleinere electrische dame. Toen ons de kostprijzen van den stroom bij de groote electrische centrales onder oogen kwamen, dachten we onmiddellijk aan hetgeen eenige maanden geleden de ronde deed over de onderhandelingen van Goes met de P. Z. E. M. Liet Goes er zich toen ter tijd niet op voorstaan zelf electriciteit te kunnen opwekken en dis- tribueeren,, die circa 20 ct. per K.W.U. goedkooper zou zijn dan de stroom der P, Z. E. M. Eenige maanden geleden oordeelde men de Goessche berekening zeer flatteus, maar nu, na verschijning van bovenbedoeld rapport kunnen we aannemen, dat de Goessche ge meenteraad met beide beeren op den beganen grond heeft gestaan, toen hij een conclusie trok. Verschillende zaken wezen er al op, dat de elec trificatie van Zeeland den weg der kleine groepeering op moet. De laatste aanwijzing, die van het prijzen verschil, is niet de zwakste. X Over verschil van prijzen schrijvend, gaan de ge dachten naar de arbeidsprijzen hier te lande en naar die in België, hetgeen van waarde is voor het gedeelte onzer provincie, aan den Belgischen staat grenzend. In het Nederlandsche gebied zijn de loonen hooger dan bij de Zuidelijke naburen en van dit verschil wordt door de Belgische grensbewoners niet ten onrechte gaarne geprofiteerd. Ieder jaar als de campagne in de suikerfabrieken begint, trachten ze op Hollandsch grondgebied te werk gesteld te worden teneinde gul dens te verdienen, die hen in staat stellen in het eigen land ruimer te leven. Reeds eenige jaren achtereen gelukte het vele Belgen een post in de suikerfabrieken te bezetten, en dit had tengevolge, dat verschillende Zeeuwen opzij gedrongen werden en werkloos bleven. Gelukkig is hierin thans verandering gekomen. O.a. door de Sas van Gentsche suikerfabriek is voorkeur ge geven aan Hollandsche arbeiders, die toch zeker meer recht op arbeid in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben dan de menschen uit het Belgenland. Het stemt tot tevre denheid, dat de oogen der industrieelen in het Zuiden van ons gewest open zijn gegaan en dat werkloos- heidsvermindering van genoegzame beteekenis wordt geacht om een tijdelijke verhooging van de post „werk- loonen" te gedoogen, X Eveneens tot tevredenheid stemt de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeelin- gen der Tweede Kamer, aangaande het wetsontwerp tot goedkeuring van een overeenkomst met de N. V. Kon. Maatschappij ,,de Schelde" te Vlissingen geslo ten betreffende het verschaffen aan de werf dier maat schappij van een ruimen uitgang naar zee en de ont binding van de overeenkomst van April 1913, goed gekeurd bij de wet van 1 December 1913. Aan de beantwoording van het voorloopig verslag laat de regeering n.l. eenige mededeelingen voorgaan, die wel doen inzien, dat in Den Haag het nut van het voortbestaan der „Schelde" in Vlissingen volkomen wordt beseft. Bewezen wordt op het feit, dat de „Schelde" een bedrijf is waar circa 2000 menschen een bestaan vinden en verklaard wordt dat de welvaard van Vlissingen nauw aan het voortbestaan der „Schelde" is verbonden. Volgens de regeering moet men het de maatschappij dus mogelijk maken in het leven te blijven en daarvoor is o. a. noodig de bouw van een breede schutsluis. Zonder deze sluis kan de „Schelde" n.l. niet de groote schepen bouwen, die de stoomvaartmaatschappijen in de vaart brengen, met de sluis valt of staat de „Schelde". In Juli zal het wetsontwerp waarschijnlijk in de Tweede Kamer komen, en van de ontvangst die het daar ten deel valt hangt veel af. Gezien de memorie van antwoord is -kans op tevredenheid bij het einde geenszins uitgesloten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 2