ONS ZEELAND Hoe de oude Kerk van Brigdamme aan haar einde kwam. 4 Een van de meest geliefde wandelingen rond Middel burg is over het paadje van Nieuwenhove naar Brig damme en langs den straatweg terug. Men begint met „de Nadorst op te gaan, die er vroeger, met zijn vele hooge boomen vrij wat schilderachtig uitzag dan thans. Na rechts, het Gemeentelijk Sportterrein, de Volks tuinen en het lief gelegen hofje „Torenzicht" gepas seerd te zijn, splitst de weg zich in tweeën, waarvan het rechtsche gedeelte over weilanden naar den Veer- schen Weg voert. Hier stond tot vóór eenige jaren een uiterst schilderachtige hofstede met een hoog rood pannendak 1) die vervangen werd door een in mo dernen stijl bebouwd huis. Wij gaan rechtdoor langs de achterzijde van de oude hofstede „De Nieuwe Boom gaard", waarop een antieke ijzeren windwijzer is te De antieke ijzeren windwijzer op de hofstede „De Nieuwe Boomgaerd", zien: een jager met hond, die met uitgestrekten arm, cp een, cp grooten afstand, hard loopenden haas schiet. Het is een aardig voorwerp, waarin beweging zit. Nu loopt men recht op een ander hof aan, waarvan het ingangshek is versierd door twee groote beschilderde metalen visschen, die uit ouden tijd dateeren. Op beide is een witte rol geschilderd met in oud schrift: Op Nieu-wenhove. Hier maakt de weg een rechten hoek. Onmiddellijk valt nu het oog op een aardig doorkijkje langs een beschaduwde laan in de richting van den Veerschen straatweg. Thans begint het paadje, dat naar Brigdamme, of Breedomme, zooals het op oude kaarten betiteld wordt, voert. Het loopt langs een groote hofstede, op de kaart van Carel en Hattinga van het jaar 1753 als het slot Nieuwenhove aangeduid. Rechts van het pad ziet men nog duidelijk, dat daar vroeger een buitenplaats moet hebben gelegen. Vergis ik mij niet, dan lag het huis op het hooge land links van het tegenwoordige pad. Op genoemde kaart kon men toen niet verder wandelen. Het aardige wegje is dus uit later tijd. Schilderachtig zijn de vergezichten, die men nu genieten kan, wandelende langs rijke velden en landouwen. Aan het einde van ons wegje staat de mooie kapitale hofstede „Leg Af", ons allen bekend, door de talrijke eenden, kippen en grootere dieren, die er in de breede slooten rondzwemmen of in de schaduwrijke weide rondloopen en grazen. Vóór men op den Noordweg komt, ziet men links een hoog gelegen kerkhof met boomen beplant, waartusschen de bekende ruïne 2) van de oude kerk, De steenen er van De ruïne van de oude kerk te Brigdamme, schijnen nog al stevig aan elkaar te zitten of wel, er werd de benoodigde zorg aan besteed, een feit is het, dat de ruïne, sedert wij er een halve eeuw langs wandelden, niet veel in omvang is verminderd. Ze is wel diegene onzer Walchersche kerkruïnes, die het meest wordt bekeken. Schilderachtig is ze niet, vooral nu ze bovendien door losse er tegenaan staande plan ken is ontsierd. De ruïne zelve is zeer oud, want de kerk van Brigdamme, waarvan thans meer een klein stukje over is, werd vermoedelijk is in 1196 of 1197 gebouwd. Die kerk stond onder het patronaat van Middelburg. Toen het collegie van van Kanunniken van de St. Pieter- of Noordmonsterkerk werd gesticht, moest de helft van haar inkomsten aan het kapittel worden afgestaan. In 1323 ging het recht van patro naat over aan graaf Willem III uit het Henegouwsche huis. Een heel lang leven heeft de Brigdamsche kerk niet gehad. Zij kwam door een misdaad aan haar einde. Een zekere boerenzoon uit West-Souburg ge boortig, Leunis Domis, ook wel Keyser geheet-en, was tot armoede vervallen, zoo erg zelfs, dat het hem aan een hemd ontbrak. Wat was nu, volgens hem, een voudiger dan zoo'n exemplaar van een ander te stelen? Wat ook geschied. Maar daar moest de bestolene, een landman van Brigdamme, bij wien hij mogelijk in dienst zal zijn geweest, nu niets van hebben, zoodat

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 4