2 ONS ZEELAND der molen-schoonheid is oorzaak, dat we ons van de nalatigheid pijnlijk bewust worden. De beschrijvingen der molens worden toegelicht door illustraties en ook deze dragen er toe bij, dat men zich geroepen gevoelt aan de verdere verdelging van den Hollandschen mo len paal en perk te helpen steller. De molen met ?ijn lustig vliegende wieken moet voor het Zeeuwsche landschap behouden blijven. Zeeland zou Zeeland niet meer zijn, als zijn wijde vlakke landen niet meer onderbroken werden door de statige molens, die met de torens in een eenzaam landschap de aandacht tot zich trekken, Jkvr, S, Collot d'Escury heeft in haar eenvoudige werkje een grof verzuim ter kennis der publieke mee ning gebracht en het is te hopen, dat haar pleidooi voor het behoud der molens een gunstige uitwerking zal hebben voor Zeeuwsch-Vlaanderen en. voor de rest van Zeeland, waar van tij d tot tijd ook verdwijning dreigt, We zouden het toejuichen a's de schrijfster de in Zeeuwsch-Vlaanderen begonnen taak in de overige deelen van het gewest voortzette en beëindigde. X Dit pleidooi voor de molens zal in Zeeuwsch-Vlaan deren wel evenveel besproken zijn als een pleidooi van geheel anderen aard in de Bevelanden. Daar is n.l. door eenige doktoren met behulp der pers het nut van een ziekenhuisvereeniging bepleit. De bedoelde artsen hebben zeer terecht ingezien, dat de gedwongen verpleging in een ziekenhuis aan de samenleving in het algemeen en aan den kleinen middenstand in het bijzonder veelal financieele lasten oplegt, die men niet gering moet achten. Vooral de kleine luiden worden door opname in een ziekenhuis gedurende langen tijd, geldelijk ernstig gedupeerd. „Waarom", zoo pleitten de artsen, ,,in de Bevelanden niet gehandeld als elders. Wat weerhoudt de menschen hier een vereeniging op coöperatieven grondslag te stichten, die leden aan neemt tegen een contributie van plusminus 2,50 per jaar, en die de leden bij opname in een ziekenhuis, naar keuze een uitkeering geeft van 2.50 gedurende 30 dagen in een kalenderjaar als tegemoetkoming in de ziekenhuiskosten. In diverse steden is het nut van zulk een vereeniging, alsmede de practische exploi tatie-mogelijkheid reeds gebleken." Dit initiatief der doktoren verdient de volle belang stelling van alle klassen. De particuliere ziekenhuis verzekering, zoo is herhaaldelijk gebleken, laat veel te wenschen over en houdt s'echt rekening met één en dat is het eigen belang. Een vereeniging als hierboven bedoeld, beheerd en geleid door een bestuur uit de leden gekozen, zal deze fout natuurlijk niet begaan. De soortgelijke vereenigingen elders hebben bewezen, dat liefdadigheid en hulp het eenige doel zijn, dat zij de minder -zelfstandige en minder bewuste menschen helpen opvoeden en dat zij het armen-ver- zorgingsvraagstuk voor een gedeelte doen verdwijnen. Een ziekenhuisplan, door artsen ontworpen, wekt meestal argwaan, doch het Bevelandsche plan zal een uitzondering maken. Het ligt n.l. in de bedoeling, dat de ontwerpers in het tot stand komen der vereeniging zich geheel terug zullen trekken. O.i. is alles vóór, niets tegen de vereeniging in het veld te brengen. Met voldoening zij hier gewag gemaakt van den 1 November verliet de heer J. Maas, wisselwachter bij de stoomtram Walcheren, na 21 jaren trouwen dienst de maatschappij met pensioen. belangloozen arbeid der jongere Bevelandsche artsen, die de meening der oudere collega's, volgens welke Noord- en Zuid-Beveland voor een dergelijke vereeni ging nog niet rijp zouden zijn, weigerden te deelen. Met interesse zal onzerzijds het verdere verloop van deze kwestie gevolgd worden. Beantwoordt de oprich- tings-vergadering aan de verwachtingen, dan is men in de Bevelanden weer een stapje verder in de goede richting. X Door samenwerking tusschen belanghebbenden wordt niet alleen op verzekeringsgebied de beste resultaten bereikt. Is er eigenlijk wel één terrein te vinden, dat het individueele streven en de daaruit voortvloeiende concurrentie betere uitkomsten waar borgt, dan het eendrachtig samengaan van personen, die eenzelfde doel nastreven? Aansluiting is bijna in alle gevallen reeds een voorwaarde van welslagen ge bleken. Een van de beste voorbeelden leveren de veilingen van groenten en fruit, die in een luttel aantal jaren een zeldzame vlucht namen tot heil van allen, die in groenten en fruit een bestaan zochten. Zonder de veilingsvereenigingen zou de teelt van deze gewas sen nooit de hoogte bereikt hebben, waarop zij zich thans bevindt. Een ieder kan de gunstige konsekwen- ties der organisatie waarnemen, doch nog niet een ieder is zij tot een practisch voorbeeld geworden, dat tot navolging dwingt. O.a. niet aan hen, die bij de binnenvisscherij in onze waterrijke provincie zijn be trokken. Door de verschillende oorzaken lijdt deze bron van bestaan een kwijnend leven. Er is geen organisatie, geen samenwerking, het ontbreekt aan een centraal punt, waar de marktprijs bepaald zou kun nen worden en van waaruit de opbrengst der Zeeuw sche stroomen naar het buiten- en binnenland ver stuurd zou kunnen worden. Een ieder drijft nu handel ,op eigen houtje" en zucht ongeveer onder dezelfde lasten als de tuinbouwers deden voor de oprichting

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 2