Gehechtheid 14 ONS ZEELAND lend en aarzelend, dat het hem speet, dat hij vertrok naar huis, in de provincie. Geschrokken vroegen ze Is meneer dan niet te vreden? Hij stelde gerust: Zeker, zeker. Dat was het niet. Het was niet voorgoed: een bezoek aan zijn ouders, over twee weken kwam hij terug. Maar, hij had een verzoek aan de juffrouw: of ze, in zijn afwezigheid zijn kasten eens flink wou uit ruimen, schoonmaken en de boeken stoffen. Verlicht beloofde ze het. Meneer kon gerust zijn. Alles kwam netjes in orde. De kommensaal stond op van zijn stoel, stotterde een bedankje, en onhandig breed schoof hij de kamer uit. Den volgenden middag, vlak vóór zijn vertrek, bracht de vrouw hem het dagelijksche twaalfuurtje: een kop koffie, een bakje boterhammen en twee ge kookte eitjes. 's Middags, de mouwen opgestroopt, een groot bont schort voor, pakte ze de kamer eens flink aan. De sleutel van de boekenkast had meneer haar afgegeven. En toen ze de kast openmaakte, zag ze, voor haar ontstelde oogen: eieren, alle eieren, alle versche eitjes weggestopt, groen en blauw geworden tusschen de stoffige, onfrissche boeken op de beladen planken, alle versche, kostelijke, gekookte eitjes weggestopt door den verlegen kommensaal. In de eerste jaeren, dat Kees en Jannetje getrouwd waeren en weunden in het kleine huuske an het eind van het durp, spraeken zi er iederen aevent over, hoe fijn het toch wel wezen zou als ze een koe hadden. Mae Kees was nie verstandig genog gewist, want de toekomstige koe was al z'n derde liefde. Hoe dat kan? Wel luuster maer eens. Eerst had Kees een liefdesaeventuurtje gehat met de jeneverflesch. En toen, ja, toen had ie op de ker- remis Jannetje gezien en was meter uutgegaen. Kees wier een ander mensch. Jenever dronk ie nie meer, maer ie gieng naer meneer pastoor en vroeg of ie z'n huwelijk mee Jannetje af wou kondigen! En waerachtig, noe ie eenmael getrouwt was, kwam vlam nummer drie, ,,een koe". Over dag liep ie er over te piekeren, 's nachts droomde ie er van. Maer de centjes? Op 't leste kon ie 't niet meer uuthoue. Op een morrigen stont ie vroeg op en begon aan den kant van z'n huusje een koeiestal te bouen. Al gauw was 't klaer, maer centen om een koe te koopen had ie nie. Vuuftien daelders moestie hebben om er een te koopen, maar Jannetje rekende het beter uut en zei: ,,Als je eens een kalf kocht." Ja, zei Kees, dat ik daer nie om gedogt heb, je bint een flink wuuf, Janneke". En Kees kocht een kalf voor acht daelders; een rooie, vandaer er naem „de rooie". Wat een geluk voor Kees en Jannetje toen Rooie voor het eerst an de kittuk werd geleit. Rooie groeide voorspoedig op, Maer 't gieng wel us nie altied voor den wint. Vooral in den winter. Kees en Jannetje waeren maer aereme aerbeiers, Te Middelburg ontstond dezer dagen brand in de sigarenmakerswerkplaats van den heer Petiet. Wat er van het pand overbleef, laat de foto zien. en 't gieng nie aeltiet gemakkeluk om Rooie te geven wat ze hebbe most. Maer ze aeten graeg bevroren eigeneimers mee pekelsaus als Rooi maer hat wat ze hebben most. En terecht waeren ze groós op Rooie. 't Was een prachtdier. Fiene poöten, prachtige kop met een blis voorop en zwellende uiers. In één woord, Kees en Jannetje waeren buutengeweun gelukkig. Geen won der. 't Gebeurt zoo dikwijls nie dat onze schoonste wenschen in vervulling gaen. De slachter hat veertig daelders voor het beest geboden, maer Kees zei: „Je kunt net zoo goed m'n vrouw en kinders wille koopen. Neê, slachter, de Rooie bluuft in de femilje." Geloof nu maer nie, dat Kees en Jannetje zich te goet daeê an de melk van Rooie. Helemaele nie. Dat gaet zoo nie bi aereme arbeiers. De melk gieng nie in de koffie of in de thee, maer in de kaeren om er butter van te maeken en om zoodoende geit te ver- diene. Ja een bitje was veel voor de kleintjes en de kaeremelluk gebruukten ze zellef. Het geluk van den omgang mee Rooie en de profijt van butter en kalfjes waeren de eenigste winsten die Rooie aflei. En zooals het meer gaet in de waerelt, hoe ouer Rooie werd, hoe meer ie beschouwt wert als lit van 't gezin. Maer soms kwaemen er bi al dat geluk wel eens verdriet. Zooals iedereen weet, is het de ge woonte dat bi de arbeiers, de kinderen zoo gauw als ze groot binne, ook uut het werken gaen, om zelf de kost te gaen verdienen. Zoo ook bi Kees en Jannetje. Toen het oudste meisje veertien jaer was, most ze ook een dienst op gaen zoeken en dat gebeurde vlug-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 14