I DE SCHELDE-ZENDER ONS ZEELAND 5 paogen Mnl. pogen zich haasten; weach Mnl. weeg wand (van een schuur) kwelpoke, dat herinnert aan 't Mnl. quelen kwijnen baeke Mnl. bake zijde spek; dogeniet; verg. Mnl. dogen deugen; keuveren Mnl. vercoeveren herstellen, enz. Ook zijn er natuurlijk reminiscenties aan andere talen, doch het zou ons te ver voeren, hierop in te gaan. Voor de aardigheid geef ik hier nog de volgende woorden, waarop lezers, die het Zeeuwsch meenen te kennen, hun krachten kunnen beproeven: jaoje, ultebuf, proalen, pallemoaten, meuzig, muten (niet: ruien!), proelje, leebreken, bongetje. Lezers, die er iets voor gevoelen en het belang be grijpen van een spoedige registratie onzer Zeeuwsche dialecten, zullen mij zeer verplichten, als ze mij woor den, spreekwijzen en taalkundige eigenaardigheden uit hun omgeving willen melden. Als voorbeeld van eventueele werkwijze, vestig ik er de aandacht op, dat men trachte te weten te komen, welke termen gebruikt worden bij de vlasbewerking, in de boerenschuur, bij geboorte, doop en begrafenis, enz. enz. Renesse (Schouwen). Hallo, hallo. Hier is het draadloos uitzendstation de Schel de- Zender Vindt u het interessant te hooren dat de vorige week in IJzendijke een 88-jarige bruidegom en een 82-jarige bruid hun 60-jarige echt- vereeniging in de beste gezondheid vierde. dat de vliegtuigenfabriek te Veere te huur is aangeboden, hetgeen op een weinig zakelijk marine- beheer van enkele jaren geleden duidt. dat maatregelen zijn getroffen om een lageren waterstand in den Scherpenissepolder te krijgen. dat de Middelburgsche politie-dienaren waar schijnlijk geen vacantie-toeslag zullen genieten. dat de antieke schilderijen in het gemeentehuis te St. Maartensdijk een restauratie zullen ondergaan. dat in Biervliet zich 31 dames geroepen gevoel den om een zangvereeniging te stichten. dat het goederen vervoer per locaalspoorweg door Zuid-Beveland de verwachtingen overtreft, ten gevolge waarvan enkele emplacementen in de dorpen reeds uitbreiding noodig zullen hebben. dat het schoolgeld voor den ontwikkelingscursus te Nieuw- en St. Joosland door een raadslid te hoog werd geacht. De heer L, M. Wisse zal Zondag 25 jaren veldwachter in Wilhelminadorp zijn. dat een 16-jarige landbouwersknecht te Sluis de beurs van een collega niet kon weerstaan, zoodat hij tegen de politie aanliep. dat de Staat en de maatschappij ,,De Schelde" te Vlissingen nog steeds overhoop liggen over een partij staal, welk meeningsverschil als andere, waarbij rechters betrokken zijn, veel duiten zal kosten. dat een 55-jarige koopman in Colijnsplaat een lid van het vrouwelijk geslacht een klap distribueerde, welke klap door den Kantonrechter op 10.werd geschat. dat in Hansweert een stuurman in brand ge raakte, doch dat de vlammen zich tot de kleeding beperkten. dat de lantaarnopsteker in Driewegen 85. per jaar verdient. Wellicht krijgt hij opslag als de schoenen in prijs blijven stijgen. dat vele Aardenburgsche mannen jaloersch zijn op de dorpelinge, die drie kinderen tegelijk het leven schonk, welke prestatie een nieuw huis van bewon deraars opleverde. dat de Zeeuwsche couranten steeds over stowaways schrijven, hoewel wij er hier toch het oor spronkelijke woord „verstekelingen" voor hebben. dat de afgeloopen week in het teeken van den brand en deszelfs assuranties stond. dat 20 Vlissingsche huisvrouwen-vereenigings- leden een uitstapje maakten naar de suikerfabriek „Dinteloord" te Stampersgat. Alle twintig kwamen zoet weer thuis. dat de nieuwe brug in Zierikzee de trots en vreugde der gebruiker opwekt. De poort evenwel is nog te smal. dat een verliefde 16-jarige knaap, woonachtig te Kapelle, een mededinger naar het betrekkelijke meisje zoodanig met een mes bewerkte, dat geneeskundige assistentie noodig bleek. De politie interesseert zich voor het geval.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 5