ONS ZEELAND Een en ander over Vlissingen. (Slot). 2 schoolgaande kind te behartigen. In verschillende pro vincies is het nut van het instituut reeds overtuigend gebleken. Ook in Zeeland heeft de schoolarts sedert eenigen tijd de publieke belangstelling. Zoo was de vorige week in Middelburg door het bestuur van de Provin ciale Zeeuwsche Groene Kruisvereeniging een verga dering belegd, (die o. a. door provinciale en gemeen telijke autoriteiten werd bijgewoond), om het rapport te bespreken inzake het instituut van schoolartsen in onze provincie, uitgebracht door een destijds ingestelde commissie. Uitvoerig werd over deze kwestie van ge dachten gewisseld en door deskundigen op het nuttig effect van den school-arts gewezen. Dr. Staverman besprak ten slotte de mogelijkheid van invoering van het instituut in Zeeland. Het wen- schelijkste is, dat er 6 school-artsen in de provincie komen, verdeeld over de verschillende deelen, doch aanvankelijk zou de commissie willen beginnen met één, die de gemeenten bedient, die zich bereid ver klaren finantieel bij te dragen. Men meent dat de gemeente per inwoner 25 cent zal moeten bijdragen en het overige moet getracht worden van de Provincie te krijgen. Het bestuur werd opgedragen in deze richting ver der te werken, zoodat we waarschijnlijk binnen afzien- baren tijd ook in Zeeland controle op het schoolgaande kind zullen krijgen. Ieder weldenkende zal zich hierover verheugen. X Zoo eenstemmig als men in bovenbedoelde vergade ring was over het nut van den schoolarts, zoo ver deeld is momenteel Zuid-Beveland over een tuinbouw school. Deze zaak is als volgt Toen het college van B. en W. in Goes eenigen tijd geleden vernam, dat de regeering voornemen zou zijn een tiental nieuwe tuin bouwscholen in het leven te roepen werden onmid dellijk pogingen in het werk gesteld om te trachten een dezer scholen voor Goes te veroveren. Behalve het college van B. en W. van de ganzestad interesseerden verschillende voormannen op tuinbouw- en veilingsgebied zich voor de onderwij s-inrichting en een vereeniging kwam tot stand, teneinde het hier aan gegeven doel beter bereikbaar te doen zijn. B. en W. van Goes en deze vereeniging waren dus de eersten die naar een tuinbouwschool voor de hoofd plaats van Zuid-Beveland dongen. De eenige evenwel bleven zij niet. In christelijke kringen was men van het regeeringsvoornemen evenmin onkundig gebleven en daar stak men de hoofden bij elkaar om te trachten de gedachte neutrale school te doen vervallen en om Zuid-Beveland aan een christelijke tuinbouw-onder- wij s-inrichting te helpen, eventueel in Goes gevestigd. Nog andere plannen kwamen daarna voor den dag. Enkele dorpen zagen de noodzaak van vestiging der school in de stad niet in, Kapelle zei ,,De school hoort hier", Heinkenszand meende ,,Ze zou nergens beer thuis zijn dan bij ons',, weer andere dorpen lieten zich evenmin onbetuigd. En zoo zijn er dus thans diverse partijen, die naar de tuinbouwschool dingen en roepen „ons komt ze toe," We zijn benieuwd wie dezen strijd om de onderwijs inrichting op den duur zal winnen. Ten slotte is de kans voor de dorpen o.i. niet groot. Het laatste stadium zal wel in het teeken van Goes staan, dat dan de vraag op te lossen krijgt een christelijke of een neutrale inrichting. X Zooals men weet heeft Zierikzee een nieuwe brug over de Nieuwehaven gekregen. Deze brug is de vorige week Zaterdag door den burgemeester der stad, in tegenwoordigheid van alle raadsleden en andere auto riteiten, officieel geopend. Nadat de burgemeester aan de hand van wat de kronieken aangaven, van af 1537, een opsomming had gegeven van de verschillende bruggen die op- of nabij de plaats waar nu de brug ligt, voor de verbinding met Duiveland hebben dienst gedaan, en gememoreerd had dat de brug die nu is afgebroken, dagteekende uit het jaar 1839, zette spr. verder uiteen, dat, waar de vervoermiddelen ook hier hoe langer hoe meer zich aanpassen aan den modernen tijd, de raad het noodig oordeelde er een nieuwe brug werd gemaakt. Dat werk is nu gereed. Een brug, passende in deze omgeving en van 't model zooals voor 1839 er was, zien we hier voor ons; hulde wenscht hij te brengen aan den gem, bouwmeester, den heer F. Houdkamp, die dit werk op zoo'n uitstekende wijze heeft doen ten uitvoer brengen aan de N.V. Rotterd. Mach. fabriek Braat, en aan de fa. Velthoven alhier, die voor den onderbouw zorgde. Daarop werd de afsluiting weg genomen en verklaarde de burgem. de brug voor 't verkeer geopend. De ophaalbrug is een flink, massaal stuk werk. De bogen vormden met de poort een prach tig geheel. De rijweg van de brug is ruim 4 M. breed, terwijl aan weerszijde een verhoogd voetpad is van ongeveer 1 M., Voor het Zierikzeesche verkeer beteekent deze nieuwe brug een prachtige verbetering. Dat zij het hart der Zierikzeeënaars reeds gewonnen heeft, bleek wel bij de opening, die tal van belangstellenden trok. De havenwerken, die, zooals we in het vorige artikel zagen, van zooveel belang beloven te worden voor de ontwikkeling van Vlissingen, hebben we eerst in ge zelschap van burgemeester van Woelderen, later on der leiding van den hoofd-ingenieur van den rijks waterstaat, Ir. W. H. Brinkhorst, bezichtigd. De eerste gaf meer een algemeen overzicht van den toestand, terwijl de laatste natuurlijk vooral de tech nische zijde der onderhavige kwestie belichtte, zij het dan in populairen vorm. Hetgeen de beide geleiders op de interessante ex cursie naar het grootsche werk zooal vertelden, zullen we hier niet gescheiden houden, omdat voor den lezer, Vervolg op bladz. 4

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 2