9 ONS ZEELAND dat de band zich niet alleen moet kunnen aanpassen bij het tempo, dat door het publiek gewenscht wordt, maar ook aan Fox-Trot, VC^als en Tango ieder een bij zonder cachet verleenen, als het ware moet kruiden. Met een goeden dansvloer en goede muziek schieten wij al een eind in de richting. De derde voorname factor is de ceremoniemeester, of, bij kleine partijen, de gastvrouw. De goede cere moniemeester is alles voor iedereen. Hij stelt de men- schen aan elkaar voor, als hij ziet, dat dit noodig is. Zijn oogen gaan over iedereen en alles, hij geeft de band aanwijzingen, hij heeft een open oor voor spe ciale verlangens en indien noodig treedt hij gestreng op tegen ongepastheden, al komen deze tegenwoordig uiterst zelden voor. De ceremoniemeester houdt den gang en de stemming er in, kortom, hij is de stille kracht achter de schermen, van wien het slagen of mislukken van een bal afhangt. Tenslotte volgt hieronder nog een programma, dat volgens mijn meening ideaal te noemen is voor een thé dansant, een programma, waarvan iedereen, jong of oud, beginner of expert, kan genieten: Foxtrot Foxtrot Wals Charleston Tango Foxtrot Yale Black Bottom Wals Yale Tango Foxtrot Wals Yale Quick Foxtrot. Volgende aflevering: „De ideale danspartner". het komt me voor, dat afwijking van de aloude traditie in enkele gevallen buitengemeen gunstige re sultaten kan opleveren. Neemt u eens de sollicitatie naar een of andere be trekking. De man, die het baantje te vergeven heeft, ontvangt 265 brieven, aanvangende: „Naar aanleiding van uwe advertentie in het avondblad van „Krant Zus en Zoo" van 1 April heb ik de eer...." enz. Kunt u zich voorstellen, dat hij na het 32e epistel, alle volgende aldus aanvangende epistels van eer hebbende baantjes-liefhebbers ongelezen ter zijde legt? Ik wel. Meer dan „Naar aanleiding" krijgt hij van de 233 sollicitaties niet onder de oogen. Slechts als een candidaat de psychologische handigheid heeft begaan, zijn schriftelijken worp naar de betrekking in een ab~ normalen stand uit te voeren, loopt hij de kans, als wijlen Multatuli, om gelezen te worden. Over het algemeen houdt de mensch te veel vast aan de traditie, vandaar de ontelbare teleurstellingen. Behalve bazen over vacante betrekkingen, zijn er nog andere personen, die veel post te verwerken krij gen, welke geheel op de traditie gebaseerd is. Hoe dikwijls zou een minister in zijn veelal korte loopbaan „den" aanhef van „het" verzoekschrift „Geeft met ver- schuldigden eerbied te kennen" onder oogen krijgen? Waarschijnlijk tot kriebelig en duizelig worden toe. Is het daarom een wonder, dat de departementale afwijzende beschikkingen de goedgunstige dito's verre overtreft? Natuurlijk niet. In de meeste gevallen heeft de verzoeken-schrijver, wiens geloof traditie is, het aan zich zelf te danken. Waarom een bede tot den minister altijd in het kleedje gestoken, dat Zijne Excellentie een nacht merrie moet bezorgen? Gezien deze overpeinzing, durf ik thans te verkla ren met al te groote verwachtingen te koesteren ten opzichte van de verzoekschriften van V.V.V. en aan verwanten, inzake verbetering van den verkeersweg Zeeland Noord-Brabant. Want ook deze klachten vangen weer met den traditioneelen verschuldigden eerbied aan en gaan als een nachtkaars in „het welk doende enz. uit. Waarom het zoo gewichtige verzoek niet in den vorm gegoten, die den verveelden patroon uit de 265 sollicitatie-brieven één epistel ter zijde deed leggen? Edoch nog is het niet te laat, en daarom stel ik voor, de reeds in zee gezonden requesten voor den minister van waterstaat door het navolgende verzoek schrift te doen achterhalen. Excellentie, Daar ons ter oore kwam, dat bij het rijk plots plannen gevormd zijn om den inderdaad weinig goeden weg Noord-BrabantZeeland afdoende te verbeteren, zult u ons veroorloven, onze bezwaren tegen het plan voornoemd kenkaar te maken. Vooraf zij medegedeeld dat alle onderteekenaars aangeslagen zijn in de in komsten- en wegbelasting en de helft voor een aanslag biljet der vermogensbelasting in aanmerking komt. Alle deze personen verzoeken u eerbiedig de weg- verbetering in Zeeland voor eens en voor goed van de baan te schuiven. Een eenigszins behoorlijke en bereidbare weg door den Caterspolder toch zou ab soluut niet dienstig zijn aan de provinciale belangen. Zulk een weg zou op vrije dagen den uittocht der Zeeuwen naar elders, o. anaar het aangrenzende Bel gië, in de hand werken, waardoor de kapitaalvlucht uit Zeeland eerst recht een aanvang zou nemen. Een berijdbare weg zou vreemdelingen kunnen verlokken, onze provincie te bezoeken in snel rijdende verkeers- voertuigen, die in deze dagen dermate zijn toegerust, dat ze niet bevorderlijk zijn voor den bekenden een voud onzer provincie-genooten. Behalve door deze mondaine doch vreedzame touristen zou een behoor lijke weg benut kunnen worden door lieden met on eerlijke bedoelingen, welke een aanval konden onder nemen op de Zeeuwsche vrouwelijke jeugd en op de Zeeuwsche brandkasten. Verbetering van den weg zou vermindering van kans op ernstige en misschien doodelijke ongelukken inhou den, hetgeen ons niet wenschelijk voorkomt in verband met het feit dat Zuid-Beveland vele doktoren, twee splinternieuwe ziekenhuizen en ontelbare goed geoutil leerde begrafenisondernemingen telt. Op bovenstaande motieven baseeren wij de vrijheid u te verzoeken de reeds wellicht gereed liggende plannen tot algeheele verbetering van den Zeeuwschen hoofdweg alsnog te doen intrekken. Het welk doende enz., EGO en aanhang.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 9