i; GROOT-ROTTERDAM 965 niemand wist waarheen. Eerst dachten we allemaal, dat de kapitein toen over zijn leed heen was.Hij scheen zich aanvankelijk prettig te voelen.... zeer verlichtals 't ware van een last bevrijdLater bleek, helaas dat dit slechts voorgewende tevreden heid was geweest.... Hij deed wel, of die heele affaire hem niet meer schelen kon.... maar in zijn hart was hij blijkbaar onvoldaan. Langzamerhand begon hij veel te weten van die scheiding.... trok het zich erg aan.... Hij hield klaarblijkelijk nog altijd van die vrouw, kon haar beeld niet uit zijn dagelijksch denken verdrijven.. Voor al als we binnen waren, in de plaats waar zij gewoond hadden, was hij alle dagen stil en in zichzelven ge keerd. of soms ongemakkelijk uit zijn humeur. En hij monterde eerst weer op, als wij uit de haven vertrokken warenOp de uitreis werd hij dan, naarmate we verder kwamen, steeds tevredener en veel spraakzamer.... Maar waren we weer op de thuisreis, dan veranderde zijn gemoedsgesteldheid schier met den dag.... en hoe dichter wij de haven van bestemming naderden, hoe narriger en nukkiger hij werd.Op de reis, waarvan ik tl nu hier vertel, was hij al heel stil en buitengewoon in zichzelven ge keerd. Hij was zelfs barsch en onvriendelijk tegen de passagiers.... en meer dan eens verdachten de officieren hem er van, meer rum te hebben gedronken dan voor zijn prestige gewenscht was.... Zooals ik straks zeide: we hadden een verbazend vlugge reis, en alles wees er op, dat we nog in het oude jaar bin nen zouden zijn, „Oud en Nieuw" in den huiselijken kring, of daarbuiten, maar in elk geval aan den wal in het vaderland konden vieren.. Op 31 December werd het echter, tegen den middag, ruw en buiïg.. het had heel veel wég van het weer der laatste dagen. Sneeuw, hagel, regen, storm!van alles wat! Dan een dof-grijze dikke lucht.... Onstuimige zee.. Bergen water soms.... kokend hol.... schuim koppen De oude was reeds van den morgen af onrustig.. Erger dan de vorige dagen, het was ons allemaal opge vallen.... Onduidelijk voor zich uit sprekend, was hij dan hier, dan daar!gaf telkens blijk van zijn ongedurigheid door allerlei tegenstrijdige bevelen.. Om vier uur 's'middags nam ik de wacht op de brug van hem over.... en, zooals gebruikelijk is, alle bizonderheden, die op de navigatie van het schip van invloed kunnen zijn.... Onder meer ook den koers op het kompas, dat wil zeggen: de richting, waarin de roerganger het schip moet sturen.... Kompas en dieplood zouden voorloopig de eenige wegwijzers zijn..Want ofschoon het op dit uur al stikdonker was, was het licht van den vuurtoren nog niet in zicht.. wanneer dat licht werd opgemerkt, en het zich bevond op een bepaalde plaats ten opzichte van het sefcip, moest een andere koers worden gevaren., het licht van verschillende boeien zou ons dan ver der behulpzaam wezen.... Maar zóóver waren we nog niet, dan zou het wel avond, of middernacht ge worden zijnOfschoon ik toen nog over weinig ervaring te beschikken had, verbeeldde ik me toch, dat we te veel Westelijk koersten.. en ik kon niet nalaten mijn meening den oude bekend te maken.. Eerst keek hij mij verschrikt en kwaad aan, maar scheen dadelijk te kalmeerenHij klopte mij vaderlijk op den schouder en zei bedaard: „Laat u dat maar aan mij over, mijnheer!" Nu, het was ook zoo; de kapitein zou het wel beter weten dan ik, natuurlijk!.... Toen ik evenwel, vier uur later, de wacht overgaf aan den eersten officier, maakte ook hij onmiddellijk de opmerking, dat ik op dat moment zeker eenige streken uit den koers was.... En met "verbazing hoorde hij aan, dat ik reeds zooveel uren in die richting had gevaren, op last van den kapitein Op verzoek van den eersten officier ging ik daarna HET STADHUIS TE GOES. De burgemeester van Goes, de heer G. A. Hajenius in zijn werkkamer. met hem in de kaartenhut, ten einde de kaart nader te raadplegen.^jal spoedig bleek ons toen, dat de kapitein zich vergist moest hebben en dat wij wer kelijk eenige streken uit den koers waren....On middellijk daarop werd den roerganger de verbeter de koers opgegeven.... Aangezien del kapitein in zijn hut was en vermoedelijk sliep, wilden wij hem liever niet storen, ook al in verband met zijn slecht humeur en zijn ongedurigheid dien dag.... Wij wa ren toen oogenschijnlijk nog tamelijk ver van de kust verwijderd, anders zouden we, door die vergis sing van den oude, weldra in gevaar verkeerd heb ben.... Na de koersverandering loefden we sterk op.... vrij wel recht tegen wihd en golven.... de zee leek nóg onstuimiger.... de storm scheen nog meer aangewakkerd.... ik bleef mij in de nabijheid van de brug ophouden.... We vorderden daarna slechts langzaam, ofschoon de machine met volle kracht haar uiterste best deed.... Het zal ongeveer tien uur in den avond zijn geweest, toen plotseling de oude uit zijn hut kwam.... hij was zonder jas en pet.... Blijkbaar had hij geslapen, en vermoedelijk ruw-wakker geschrikt door het een of ander, stoof hij de brug opliep regelrecht naar het kom pas en zag den veranderden koers.... Daarop begon hij te bulderen en uit te vallen tegen den eersten of ficier, zoodanig, dat enkele matrozen kwamen luiste ren wat er aan de hand wasOok de roerganger kreeg een uitbrander, dat hij van schrik ineenkromp, toen hij hem toebulderde onmiddellijk eenige stre ken Westelijker te sturen.... Gelijkertijd stelde de kapitein de machine-telegraaf op „Halve kracht." Dadelijk verminderde de vaart van het schip, dat daardoor in dit holle water minder gemakke'ijk te besturen werd.weldra slingerde het zóó, dat enke le passagiers aan dek kwamen.... De eerste officier vond het beter voorloopig niets terug te zeggen, doch zich ten tweeden male op de kaart te overti gen.. Toen hij weer op de brug kwam, wist hij zeker, dat hij gelijk had.Bovendien was thans het licht van den vuurtoren duidelijk zichtbaar, daar de lucht iets minder dik werd.... Uit alles bleek, dat het schip geheel uit den koers was, en dit reeds lang, veel te lang.... Er diende onmiddellijk te worden ingegre pen waarschijnlijk was het reeds te laatEr was evenwel niets mït den kapitein te beginnen.... Hij had gelijk.... Zouden wij het beter weten dan hij?.... „Wie is hier de commandant?" schreeuwde hij. „Van de brug af, stommelingen!.... Er af, zeg ik je!" En toen de eerste officier en ik doordrongen, om den roerganger behulpzaam te zijn het roer om te gooien, loste hij a bout portant een revolverschot gelukkig zonder iemand te treffen Meteen draaide de kapitein de handle van de machine-telegraaf op „stop"Wij trachtten nu, de eerste officier voorop, die inmiddels ook zijn revolver had getrokken, voor zichtig den kapitein te naderen.... om althans den machinist een telegraaf-signaal te kunnen geven de machine weer op „volle kracht" aan te zetten. daar het schip weldra ten prooi aan wind en golven zou zijn.... Doch dit was hoogst gevaarlijk, aange zien de kapitein zich achter een luchtkoker had ver scholen en van daar zijn revolver deed knallen.... Eindelijk werd hij, met behulp van eenige matrjzen, met vereende krachten overmeesterd en gebonden naar zijn hut gebracht, waar de dokter hem zorg vuldig onderzocht en verder behandelde.... Het ingrijpen van den eersten officier was juist op tijd geweest.... we waren reeds zoover afgeweken van den goeden koers, dat het bitter weinig had gescheeld, of we waren op de krijtrotsen aan de kust te pletter geloopen Met heel veel moeite en tobberij hebben we toen het verlorene moeten inhalen.... En met dat al, was het een groot stuk in het nieuwe jaar, eer we goed en wel en veilig binnen waren.... Dat was de reis, waarop we géén Oudejaars avondgenoegens aan boord mochten smaken.... waarop we zelfs den overgang van oud tot nieuw niet eens gemerkt hadden.Gelukkig vernamen de pas sagiers eerst bij het verlaten van het schip van het ongelukkig voorval op de Cleopatra, dien nacht. „En de kapitein?" vroeg mijn vrouw, met een zucht, toen de verteller klaarblijkelijk geëindigd had. „Het was zijn laatste reis geweest," besloot de ver teller zijn verhaal, „nóóit heeft hij meer een voet op een schip gezet.... Hij was dien Oudejaarsnacht plotseling krankzinnig geworden." HET STADHUIS TE OOES. Kijkje in de burgemeesterskamer. HET STADHUIS TE GOES. -- Kiekje van de linf met de gesmeed ijzeren trapversicringen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 9