REfrtR5 EM PCEDEI5 Gesprongen handen ONS ZEELAND DE MODERNE DANS Oud en Nieuw ruwe huid schra Ie ppen 5 door SANTOS CASANI. „The Teacher of Teachers" Het Nieuwejaar, het Nieuwejaar, dat wordt weer ingewacht. Het Oude uit het Nieuwe in, in 't holste van den nacht. In dancings met een cotillon, of thuis bij Pa en Ma een schuimende champagnevloed, een fuif van levensovermoed, of. 'n kopje chocola. Op Nieuwejaar, op Nieuwejaar, maakt ieder zijn balans, kijkt dan eens voor-, dan achteruit en calculeert zijn kans. Soms heb je spijt van wat je deed, of mist Fortuna's gunst.... Als j' alles van te voren wist, dan leefde je niet lang, beslist, en 't leven was geen kunst Met Nieuwejaar, met Nieuwejaar, is heel veel ouds vergaan. Vaak brengt je de herinnering een glimlach of een traan. Je voelt, dat zonder dat je 't wilt je keel wordt dicht gesnoerd, herdenkt een afscheid dan misschien van nooit meer, nooit meer wederzien dan voel je je beroerd. Na Nieuwejaar, na Nieuwejaar, dan heb je frisschen moed je gaat weer fluitend 't leven in, veel zorgen tegemoet. Maar juist, omdat je 't oude jaar in vogelvlucht bekijkt, is 't jaar, waarvan de morgen daagt, een vraagstuk, dat je aandacht vraagt ennog zoo kwaad niet lijkt. Het Nieuwejaar, het Nieuwejaar, maakt alle harten week en als de klok aan 't spelen gaat, raakt menigeen van streek. Het Nieuwejaar, het Nieuwejaar, dat uur van fantasie, brengt ieder denkend sterveling, tot zelfs den grootsten nuchterling, een beetje poëzie. WILLEM TELL II. Dous 30-60-90ct.Bij Apoth.en Drogisten Hoofdstuk VIII. (Slot.) WAT IS DE LEEFTIJD VOOR DANSEN Wat is de leeftijd voor dansen Stel deze vraag eens aan uw vrienden en kennissen, en gij zult hoogst waarschijnlijk ontdekken, dat al hun antwoorden ver schillen. In waarheid is er ook geen bepaalde „leef tijd" voor de dansen van tegenwoordig. Een kind van zeven jaar kan genieten van de ontspanning, die bet moderne dansen schenkt, evengoed als de man of vrouw, die de zeven kruisjes reeds gepasseerd is. Voor eenigen tijd had ik onder mijn leerlingen een aardige oude dame van 73, die tot allen prijs up to date wilde blijven. ,,Ik wil de Yale-Blues leeren," zeide zij mij, „om mijn kleinkinderen te laten zien, dat ze het modernste nog niet kennen." Zij leerde de figu ren van dezen prachtigen dans zonder eenige moeite, en in gedachten zie ik al, hoe de goede ziel haar kin deren en kindskinderen vriendelijk onderhoudt over hun ouderwetsche ideeën ten opzichte van het belang rijke vraagstuk van den nieuwsten dans. Er is geen enkele reden, waarom iemand, die in het bezit is van een paar normale beenen en een goede gezondheid, niet zou kunnen deelen in het genot, dat de moderne dansen bij matige beoefening bieden bovendien komt het mij voor, alsof de nieuwe dansen zich steeds meer beginnen te richten naar de wenschen van de meergevorderden in jaren. De ongezonde vermoeienissen, die Lanciers en Qua drille vroeger met zich meebrachten, zijn verdreven uit de balzaal van 1927. In de plaats van de ouder wetsche Wals, gedanst op de punten der teenen, en vrijwel alleen bestaande uit aaneenschakeling van draaien, waarbij alle beenspieren tot op het uiterste gespannen stonden, hebben we de soepele en rhyth- mische New Valse gekregen, die op den bal van den voet gedanst wordt. Het jazz-element van den Fox-Trot is verdwenen wij hebben thans den in vergelijking zeer kalmen Flat Charleston en de Yale Blues en, den dans par excel lence voor de ouderen den Tango, met zijn statige, gracieuse passen en pittig tempo. Nu er tegenwoordig overal, en in het bijzonder in Engeland, zooveel faciliteiten voor het dansen bestaan goed-geventileerde zalen, veerende vloeren, goede bands en talrijke bevoegde dansleeraren en -leerares- sen behoeft het geen verwondering te wekken, dat menschen van iederen leeftijd willen deelen in de geestelijke en lichamelijke ontspanning, die het dan sen kan bieden ik zeg kan bieden, wanneer name lijk de juiste maat betracht wordt. Ook hier schaadt overdrijving. Daar alle dansen van tegenwoordig gebaseerd zijn op het gewone loopen, kan ook iedereen dansen, die de kunst van loopen verstaat, en leeftijd speelt ook daar om reeds geen rol meer.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1927 | | pagina 5