AflU VER! 'AESTIGE SPOED IS ZELDEN GOED ONS ZEELAND 13 neer je geen vennootschap hebt met aandeelhouders, moet je je verlies zelf leeren dragen. Vanavond van 't Oud in het Nieuw gezeten, bij mevrouw de weduwe Achterslag 'n oude bekende van ons. Destijds sliep ik met haar man aan hetzelfde bureau. De wijn was voortreffelijk en er was genoeg. Liesbeth deed bij het naar huis gaan erg verstoord, omdat ik, zoo ze voor gaf, me onbetamelijk gedragen had, door tegen den luidspreker van de radio een twistgesprek te beginnen. Wonderlijk Ik dacht nu maar vast, dat ik tegen mijn gastvrouw gedisputeerd had. 1 Januari. Den geheelen dag met Liesbeth op stap geweest. Genoegen niet onvermengd, maar zelf op visite gaan, is het eenigste middel om van visite ver schoond te blijven. Overigens prachtige dag, deze Nieuwjaarsplechtigheid vol verzoening en vrede het eenige etmaal in een jaar dat de menschheid elkaar naar de hand, inplaats van naar de keel vliegt. 2 Januari. Met de beste voornemens wakker ge worden. Ik zal in het nieuwe jaar weer een even prima burger zien te blijven, als ik in 1927 was. Daden zul len ze van me zien daar heeft de gemeenschap be hoefte aan. 't Eerste wat me opviel was, dat het toren uurwerk niet meer sloeg. Terstond naar den stads- klokkenist gegaan, om hem dat mede te deelen. De man was ziek, maar hij heeft mij, na mijn verzekering, dat broodroof mij vreemd was, eenige handgrepen aan geleerd, waarop ik mij terstond bij het dagelijksch be stuur der gemeente heb aangeboden, om het euvel te verhelpen. De ondankbaren grinnikten wilden eerst een attest van dokter, dat opwindende arbeid me niet verboden was. 3 Januari. Jossie is bij 't schaatsenrijden gevoelig op zijn achterhoofd gevallen schuld op mij ik had hem aangeduid wat de rechter- en Imker-schaats was. door J. P. PAULUSSE. Ergest in Zealand 't geef nie waer stieng d' oeve „Munnikenwerf", in pacht bie Aote den Boer. D' eigenaer van 't mooie gedoetje weund' a jaeren in den 'Aeg bie z'n schoönzeurie, die jaer in jaer uut wachtede op den dood van den ouwen 'ear. Ma den ouwen gieng nie dood. Ie wier tnegentig, ean-en- negentig, twea-en-negentig „je zou 't verdeien", docht de schoónzeune ielke kear astie z'n vaoder fie- lesestearde mie z'n verjaerdag. Ammenem nie doód- slae, dan bluuften nog leven Mar eindelienge begust 't er toch op te liekene, 't Gieng tegen December en den ouwen was ma wear 's verjaerd. Van z'n schoónzeune ao'n 'n kisje diere sigaoren oad, mie de wensch, datten ze aolemille in gezond'eid uut mochte roake. En den ouwen, die oak nie van 'n uul uut'ebroed was bedankede 'artelik en ie 'opede, da z'n schoón zeune d'r nog lange getuge van mochte bluven. 'n Weke nae dien wier den ouwen ziek. Den vo- rigen dag was 'n al ievaolig thuus 'ekomme van z'n nachtemiddagkuirtje en ie ao dan ok a vroeg Lies je Tiek en Betje Pluum op'ezocht. Den aoren dag ao 'n de koose en 't waeter kwam over z'n 'arte. De schoón zeune was zo blie as 'n schut en docht bie z'n eigen „assen noe nie dood gaet, dan weet ik 't nie mi." Ie stierde-n-om den dokter, en schreef 'n brief an Aote den Boer, dat 't agauw of'eloape zou weze mie den ouwen 'ear en in den brief stak 'n ok avast mar n anspraeke om in 't durp rond te laete zegge. Ie was toch nog zo manierlik, datten d'r bie schreef as dat Aote op 'n naeder tillegram most wachen. „D'r leit 'n brief voo je uut den Aeg" riep de boerinne uut den 'uzen tegen Aote, die bezig was om 't mispitstraetje an te vaegen. „Uut den 'Aeg „Van meneer Klompe „Gosternokke da's over den ouwen ik komme trek Aote gooide z'n bamboes near en liep schiet-vier- blaesten-asschie in den 'uze. Ie schoorde den brief open en las toevallig east 't losse blaedje mie d' an spraeke d'r op. Ie ao gin geduld om den brief te lezen, mar wou d'r trek op uut. „Vrouwe, ie is dood gee me gauw m'n strek schoenen 'k mot as de wearlicht nae 't durp, nae 'Eintje van Dilt rond laete zegge." „Issen eindelienge dood, bel...." „Wuuf, schiet noe op en geef m'n schoenen „Noe, noe, freet me nie op 'ier 'ei je ze. Breek je nikke mar nie, jie mie je gejacht Aote zeit er gin ean, wupte op z'n fiets en smaerde nae 't durp, nae 'Eintje van Dilt. Gelokkig was 't vintje thuus. ,,'Eine -gauw in de billetikker en je tun'oed op riep Aote a van 'n endje, „je mot overaol op 't durp en op Bordamme rond gaen zegge, dat den ouwen 'ear Melis van Munnikenwerf in den 'Aeg is overleefd 'ier 'ei je je-n-anspraeke en gaet dan oak nog even deur nae de fermielje op Oastdurpe." Zonder antwoord van 'Eintje of te wachen, was Aote a wee op z'n fiets 'ewupt en spetterde deu nae 't post kantoor om 'n tillegram van rouwbeklag of te geven, En toen vrom naer 'uus Dae stieng z'n vrouwe 'n al op te wachen. „Joe stommen ubuuk Bin jie noe glad in je-n-oat „Wa gaet er omme „Bel, bel, bel bin jie naer 'Eintje 'wist Kom mar 's in 'uus en lees dan east 's goed wat er in den brief staet Bel 'eare lieve „Geef op, waer issen en Aote las ie las ie wier wit tot in z'n luppen. „Vrouwe, ik bin bezwuumd gee me 'n borrel bitter," staemerden Aote en ie viel zoo slop as 'n scheuteldoek in 'n zekelstoele. De boerinne, die docht,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 15