Na 4 DOOR ROSA CORTHAUTS-VAN PUIJENBROEK Ik reken op u, mijnheer Benthuizen." Haar gelaat ontspande, kreeg een minzamer uitdrukking. „In vertrou wen Mijn dochter Eva heeft zich gisteren in stilte verloofd met baron Felix van Gevenaerde," zei ze met een blijden glimlach. „Voor de aanstaande verloving en den bruidschat.... na nieuwjaar, heb samen vijfentwintig duizend gulden noodig." De directeur was een bezwijming nabij, vroeg met bevende lippen, of hij haar voorloopig mocht felici- teeren. „Twintig duizend speciaal noteeren, nietwaar?" vroeg ze ernstig. „Ik wil, dat ook de anderen later hetzelfde bedrag ontvangen." Ze sprak nog even over de meubels van het kantoor, die ze had laten bren gen, en of hij er over tevreden was Toen reikte ze hem haar hand om er een kus op te drukken, wat hij dan ook deed voor den eersten keer. Met knikkende knieën verliet Laurent de woning, zich afvragend of hij zooveel geld zou kunnen missen En er zou weer een feest komen.en de arbeiders waren sinds het vorige slecht te sprekener broeide iets..Ze scholen samen, staken de hoofden bijeen en keken dreigend. Ook waren ze niet meer zoo gewillig, gingen soms bits tegen hem in.Er werd 'savonds in de kroegen vergaderd, had de portier verteld. Men zou meer loon gaan eischen en werd dit niet toegestaan, dan zouaen ze staken. Dat schit terend feest met al dat kristal en zilver, glanzend in het licht, had hun afgunst opgewekt. Eén behoefde maar te zeggen„Zie eens, hoe men daar feestviert en wij kunnen maar sjouwen en ploeteren voor een karig loon Dan was het vuurtje al aangestookt en brandde het voort, aangewakkerd door allen, die er belang bij hadden. Slechts opslag zou het kunnen tegengaan. Maar, gaf men heden den vinger, morgen zou de hand ge vergd worden en tocheen staking moest voor komen worden er lag zooveel werk te wachten de gansche aanneming van het rijk moest nog ge weven worden honderden dozijnen handdoeken voor de firma Bluisen moesten af duizenden meters wit en blauw linnen en baaikatoen waren in het bui tenland verkocht. Juist nu, door zijn geld in de zaak te steken, had hij deze kunnen uitbreiden en de in komsten vermeerderd. Hij had reeds uitgerekend geld voor aflossing der hypotheken te kunnen boeken, als alles afgeleverd zou zijn, wat tot heden in bestel ling was. De fabriek ging goed en nu moest dit er weer tusscben komen.... Een staking was soms de ondergangwie het grootste uithoudingsvermogen had, won het meestalAls hij de zoogenaamde leiders eens bij zich riep en vroeg, wat zij van plan waren Nee, hij zou afwacnten, gewoon met hen omgaan, alsof hij niets bemerkte. Aanstonds stortte hij eenige duizenden op de bank om te voorkomen, dat mevrouw van Henken nog maals tevergeefs zich derwaarts zou begeven. Dit was een plicht, dien hij vervulde met droef heid, omdat zij geen begrip had van de waarde van geld en tevens vond hij voldoening door haar behulp zaam te kunnen zijn, want door zijn bele'd nam hij al haar zorgen van haar weg. Soms, als zijn gedach ten naar de deftige woning gingen en hij Hcrmina in zijn geest zag op den licht blauwen divan in haar smaakvol ingericht boudoir, omgeven van zooveel fijns en artistieks, getuigend van haar goeden smaak, haar edele afkomst, dan noemde hij zich een dwaas, een gek om zich voor te stellen, dat ook zij hem ooit kon beminnen. En toch.... dien enkelen glimlach, dien ze hem schonk, dat even blij oplichten van haar fluweeligr oogen, toen hij op het feest Antoon met een zoet lijntje had weten weg te krijgen, kon hij niet vergeten; daar teerde hij op in zijn een zame uren, wanneer de slaap hem ontweek, of als hij even, midden in de drukte, aan haar dacht. Die glimlach, die blijheid in haar oogen gaven hem wilskracht en vol harding. Als er geen staking kwam, zou Eva's bruidschat er in Januari kunnen zijn, be dacht hij. Dan nog maar niet voor hypo theekaflossing gezorgd. En in het wilde de onkosten voor Sint Nicolaas, het Kerst feest en Nieuwjaar er bij schattend, knikte hij Ja, 't zou wel gaan Dit gaf hem weer moed en toen na het sluitingsuur twee afgevaardigden der arbei ders vroegen den directeur te mogen spre ken, ontving hij hen vriendelijk. God 't Waren arme zwoegers met vrouw en kinderen de meesten; stakkers, die in stof en vuiligheid hun leven door moesten brengen. Zij waren immers de verbinding der machines, de drijfkracht, die alles dreef, alles in werking hield Zonder hen stond het raderwerk stil, zweeg de fabriek en stonden de inkomsten stop.Zij waren de kost winners der firma, zij „Ga zitten, ga zitten, Hansen en Ver meulen," wees hij met een handgebaar naar de diepe, met moquette overtrok» ken zetels uit de weelderige fabrikantswoning. Doch beide arbeiders bleven staan, zenuwachtig kuchend en verlegen hun pet draaiend in de hand. Ze keken elkaar aan, wie beginnen zou, verbluft door de vriendelijkheid van den directeur. Toen begonnen ze tegelijk „Mijnheer Ze glimlachten even. Hansen porde „Nou, zeg op, Vermeulen." Spelend met een potlood, had Benthuizen heime lijk vermaak in de verwarring van de arbeiders en dacht Die twee zouden goed voor de Kamers zijn als.... er gezwegen moet worden. Hij bemoedig ie „Nu Vermeulen, steek maar van wal met je vraag om meer loon „Juist juistmijnheerU slaat den spijker op den kop schoot Hansen uit. „Ik wist, dat er iets broeide, mannen. Onder zoo veel werkvolk loopt er licht een ontevredene. Ik be merkte, dat er onweer op komst was." „Ja, ziet u.... wij hadden gedacht wat meer loon „Of anders staken, hé Ja, het mes op de keel anders kennen jullie niets Zóó willen wij, of we leggen er het bijltje bij neer.... maar aan de armoe thuis, aan de ellende, die daar uit voortspruit wordt niet gedacht Nee, wij willen dat en het moét en het zal Maar als ik nu eens zei, het gebeurt niet Ik geef geen opslag De winter staat voor de deur de koude grijnst u tegen...." Bedenkelijk keken de wevers elkaar aan mijnheer had gelijk, groot gelijk, maar buiten wachtten de mannen, die hen ter verantwoording zouden roepen, hen uitjouwen zouden, voor lafaard uitschelden als ze zich lieten ompraten „Wij komen voor ons recht op," sprak Vermeulen, zijn gestalte wat rekkend. „De tijden zijn duur." „En wij zijn geen luierikken," vulde Hansen aan. Benthuizen zat in gedachten hij mocht niet aan stonds toegevenwilligde hij hun verzoek zoo maar goedsmoeds zonder in overweging te nemen in, dan kwamen ze morgen weer met een ander. Hij stond op, liep een paar maal de kamer op en neer, de handen in de broekzakken en spelend met zijn sleutels. Hij bleef voor hen staan. ,.lk zal er over denken.... er met mevrouw over spreken.... Zij is de meesteres, niet waar? Op mijn eigen houtje durf ik hierin niet handelen." „En wanneer het antwoord vroeg Vermeulen met een blik, die vroeg en dreigde tegelijk: „Hou je me niet voor den mal „Zaterdagmiddag, dat beloof ik jullie. Het is van daag Donderdag, dus De mannen gingen de deur uit, die Benthuizen voor hen geopend hield en met een stillen groet gingen ze heen, door de arbeiders buiten opgewacht. Er klonken dreigementen, woorden van wantrouwen en sussende stemmen, aanmanend tot geduld. De directeur haakte naar rust. Die ongewone dingen maakten hem zenuw achtig. Thuis vond hij zijn pantoffels bij het vuur, de tafel gedekt en zijn glaasje „Bols" ingeschonken. „Hoe is 't nu op de fabriek?" vroeg Alida, zijn schoenen losrijgend. Meer loon of staking," antwoordde hij mat. 't Is weer een leelijk schadepostje en de concurrentie is toch al zoo groot.... en.... dat niet alleen, maar Eva's verloving zal gauw gevierd worden...." God! 't Waren arine zwoegers met .rouw en kinderen de meesten. „Met baron van Geve naerde," ontstelde Alida. „Ja, met hem en dan moet er wat later twintig duizend voor haar bruidschat zijn." Maar, vader Dat kan toch niet, wel ,,'t Zal wel gaan, Ali," zei hij zonder haar aan te kijken. „En zou ze hem wel.... liefhebben aarzelde ze kleurend. „Dergelijke menschen kijken niet naar liefde. Zij wordt barones en dat zal voor haar de hoofdzaak zijn." „En misschien denkt hij een rijk meisje te trouwen." „Dat is mogelijk Het zal hem dan later leelijk tegenvallen." „En als hij dan eens haar vaders versterf vraagt „Dan zal ik de boeken voor hem openslaan." „Zou het niet beter zijn, vader, hem of Eva in te lichten Haar huwelijk kan, op die basis gesteund, niet anders dan ongelukkig wordenZoodra hij weet, dat er geen geld is, zal hij het haar verwijten Toe, vader, zeg het haar, of laat mijnheer Dale het haar vertellen, smeekte ze. Eva is nog zoo jong." „Hier telt geen jeugd, kind. En wij weten ook niet, of zij hem niet lief heeft." Hij had zijn dagblad opengevouwen, in afwachting dat Maartje de soep opdiende, en plotseling schrok hij van het bericht Staking in de fabriek van firma van Henken Er stond een vraagteeken achter. Haastig schreef hij een tegenbericht voor mogelijke oplossing, trok zijn schoenen aan en snelue naar het redactiekantoor van het blad. Zij, de weduwe, zou het bericht lezen Die journa listen waren ook overal aanstonds met hun neus bij Gelukkig zou het praatje gauw den doofpot in gaan, goeds stichtte zoo iets nooit Toen hij weer thuiskwam, was er een boodschap van de weduwe, die hem verzocht onmiddellijk te komen. Hij voldeed aan haar verzoek zonder zich den tijd te gunnen, iets te gebruiken. Ze zat met het dagblad in de hand en bleek als een doode met angst op het gelaat te kijken, toen hij bin nen gelaten werd. „Is 't waar, mijnheer Benthuizen?" klappertande ze. „En zullen ze onze ruiten nu niet komen in gooien ,,'t Zal zoo'n vaart niet loopen, mevrouw," zei hij op overtuigenden toon. „Ik heb het verzwegen, om u niet te verontrusten en daar komt me dat dagblad alles in de war sturen U kunt gerust slapen, mevrouw. Op mijn verantwoording," voegde hij er ernstig bij. Zenuwachtig vouwde ze de krant dicht en- wat meer kleur kwam op haar wangen. „Heusch heusch nerhaalde ze. „Heusch!" knikte hij met een glimlach. „Goddank!" zuchtte ze. „Ik nam me al voor van avond naar Brussel te vertrekken." Hij lachte gul, hoofdschudde „Mevrouwmevrouw „Je hoort toch zooveel van baldadigheden, door stakers bedreven," huiverde ze. „En krijgen ze nu meer loon „Ja, mevrouw. Om een staking te voorkomen." „Goed, heel goed Daar geef ik u gelijk in. Die stakingen vind ik verschrikkelijkJe moet maar zorgen, Benthuizen, dat je die altijd voorkomt Verontschuldig me even, dat ik het spoedig aan mijn aanstaanden schoonzoon ga zeggen. Hij was ook al zoo bang en zei, dat een staking altijd schade brengt." Ze ging hem met vluggen, veerkrachtigen tred voorbij, nalatend een geur van fijne parfum, waar hij van genoot als van een heerlijke sigaar. Even Tater kwam ze vergezeld van Eva en baron van Gevenaerde terug en begon het gesprek over de staking weer opnieuw. Benthuizen bemerkte aanstonds, dat, zooals Alidi vermoedde, de baron op het geld van Eva aasde en ook hij kwam tot de overtuiging, dat de jonker het jonge meisje totaal onverschillig was. Ja, Ali had gelijkwat moest er van zulk een huwelijk terechtkomen Was hij niet verplicht den voogd te waarschuwen Bij zijn thuiskomst sprak hij er met zijn dochter over, doch ook Alida wist geen uit weg. Het was een zeer kiesche zaak om zich daar mee te bemoeien.... als ze Eva wat beter kendeze hadden na het feest nog wel eens saóm gesproken.... maar zoo intiem waren ze nog niet.... ze moesten maar op een gunstig toeval hopen, vond ze. Onze-Lieve-Heer was er ook nog. De staking was niet uitgebroken. Het werkvolk, tevreden met hun loonsverhoo- ging, bracht blijde, zelfs opgelucht 1111, het nieuws aan moeder de vrouw.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 14