3 X ONS ZEELAND In de „Zeeiiwsche week" wordt de aandacht gewijd aan den hoogen stand van het water in Zeeland. Boven staande foto illustreert op overtuigende wijze, dat het met de ontwatering van onze provincie nog niet zoo best gesteld is. de goede resultaten van de instelling te wijzen. Dat mocht dan ook wel, want uit tal van gegevens blijkt, dat bijna allen, die in het Goesche weeshuis verpleegd werden, een goed bestaan in de vrije wereld vonden. Dit is vlug gezegd, voor den aandachtigen toehoor der houdt de korte uitspraak desniettemin een lang durige prachtige getuigenis in voor hen wier taak het was ouderlooze kinderen voor het groote leven gereed te maken. Dat dit in bijna alle gevallen gelukt is, vormt de eere-kroon, het schitterend 14-karaats brevet voor het 300-jarige Goesche weeshuis. Zoo zeldzaam de beide hierboven bedoelde gebeur tenissen zijn, zoo trouw treffen we in de eerste weken van ieder jaar in de Zeeuwsche bladen statistieken over de bevolking, die allesbehalve opwekkend ge noemd moeten worden. Van iedere plaats wordt het aantal inwoners vermeld bij het ingaan van het nieuwe jaar naast dat van 365 dagen terug, en telkens weer valt het op, dat het zielental in bijna alle steden en dorpen dalende is. Terwijl we dit overzicht schrijven, is ons van alle plaatsen den stand nog niet bekend, doch de hoop dat de laatste gegevens den indruk van vermindering over nagenoeg de geheele linie te niet zu len doen, is zeer gering. Het meerendeel der Zeeuw sche steden en dorpen bevindt zich, wat het inwoners aantal betreft, op den terugweg. Zeer opzienbarend waren de jongste gegevens van de hoofdstad, die het op 1 Januari 1928 met 244 bewoners minder moest stellen dan op 1 Januari 1927. Onwillekeurig vraagt men zich af hoe deze vermin dering te verklaren is. Men denkt aan de magnetische aantrekking der groote steden buiten Zeeland, doch een becijfering in de „Middelburgsche Courant" toonde aan dat deze over het algemeen sterker wordt aan geslagen dan zij in werkelijkheid blijkt te zijn. Na tuurlijk: de groote steden eischen ieder jaar op grond van lagere belasting en andere aantrekkelijke eigen schappen een zeker percentage, doch als de eenige oorzaak van den achteruitgang in het Middel burgsche bevolkingscijfer moeten ze niet beschouwd worden. Deze ligt ook in de buurt van de hoofd stad. De dorpen in de onmiddellijke nabijheid van Middelburg trekken de bewoners, en niet ten onrechte. De belastingen zijn er opmerkelijk lager en de afstand tot Middelburg weerhoudt in dezen tijd van modern verkeer de nieuwe dorpsbewoners niet om te profitee- ren van de geneugten die een stad als Middelburg in Bij Oostkapelle stond de Noordweg geheel blank. ieder geval meer te bieden heeft dan het dorp van vestiging. Behalve de trek der aangrenzende dorpen, en het magnetisme dat voor renteniers van de grootere steden in Holland uitstraalt, mag in verband met de vermindering der Middelburgsche bevolking het da lende geboortecijfer genoemd worden. Ook dit is niet gering. Behalve te Middelburg doet de vermindering der geboorten in verschillende kleinere plaatsen van Zeeland invloed gelden. Ieder jaar nemen de geboor ten af, het minst in de dorpen, die uitgesproken ka tholiek zijn. Herinnert men zich nog dat Ellewoutsdijk het vorige jaar geen enkelen nieuwen wereldburger ge boren zag worden Deze achterstand (nadrukkelijk zij dit vermeld) is thans echter ingehaald. Het afge- loopen jaar bracht het Zuid-Bevelandsche dorp, dat destijds aanleiding werd tot menig grapje, 5 meisjes en 5 jongens. Bij het signaleeren van het steeds weerkeerend ver schijnsel der bevolkingsvermindering in Zeeuwsche ste den en dorpen (Vlissingen en Goes maken een uitzon dering) mocht het eer-herstel van Ellewoutsdijk niet vergeten worden. X Een ander verschijnsel, dat in onze provincie steeds weerkeert zij het dan niet zóó regelmatig als de bevolkings-statistieken betreft de hooge waterstan den. In het nieuwe jaar hebben we er dan ook al danig van gelust. In Zeeuwsch-Vlaanderen staan momenteel geheele streken onder water. De vloeistof bedekt niet alleen de perceelen land, doch in sommige plaatsen zelfs ge deelten van den weg, waardoor het verkeer stagnatie ondervindt. In Walcheren is het met den waterstand al niet veel

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 3