GROOT-ROTTERDAM 1055 Men is begonnen met het leggen van een nieuwen telefoonkabel, welke van Amsterdam naar Roosendaal zal loopen. Over niet minder dan 224nieuwe lijnen zal Amsterdam dan te bereiken zijn. Een kiekje van de werkzaamheden te Overschie. Om beschadiging te voorkomen worden de kabels met cemeuten platen bedekt. er opzettelijk een verkeerde voorstelling wordt ge geven, maar weet tt, wat de kwestie is Sommige heeren van de pers begrijpen iets, wat ik zeg, niet goed en dan schamen ze zich sotns, om mij uitlegging te vragen't Gevolg is, dat ze er maar iets van maken." Nadat ik verzekerd had, mij aan dit euvel niet schul dig te zullen maken, ging kapitein Smoolenaars voort „Ruim vijftien jaar vaar ik nu als kapitein bij van Nievelt Goudriaan, waarvan zes jaar op de „Alhena". Daarvóór had ik o.a. het commando over de „Al- kaid". Met dat schip heb ik ook al eens een redding meegemaakt." „Hé?" vroeg ik belangstellend. „In welk jaar was dat „In Januari 1916. De „Leto" van de firma Hudig en Veder was in de Noordzee op een mijn geloopen en verkeerde in ernstig gevaar. Wij zijn er toen in geslaagd, de bemanning aan boord van de „Alkaid" over te brengen en hebben nog getracht, ook de „Leto" zelf te bergen maar, jammer genoeg, is ons dat niet geluktwe hebben ten slotte de kabels moeten kappen." „Is u bij gelegenheid van die redding óók een huldiging ten deel gevallen „Er is in de couranten wel over geschreven. Maar de tijden waren toen héél anders dan nu. We waren volop in den oorlog en toen teldtn de menschen- lcvens niet zoo héél veel.... Maar de firma Hudig en Veder is ons héél erkentelijk geweest. De oude heer Rudolf Veder overhandigde mij persoonlijk een gouden horloge met inscriptie." Eén der kinderen ging het horloge van boven halen, om mij in de gelegenheid te stellen, het te bezichtigen. „U hebt dus ook tijdens den oorlog geregeld ge varen vroeg ik verder. „O ja, toen de oorlog uitbrak zat ik met de „Alkaid" in Rusland. Ik heb het schip hierheen gebracht en daarna nog verscheidene reizen gemaakt, o.a. naar Noord- en Zuid-Amerika." „En verder," brak kapitein Smoolenaars het gesprek af, „valt er over mij niet veel meerte vertellen." „Behalve dan de redding van de Mafalda," inter rumpeerde ik. De kapitein keek mij ernstig aan. „Kan dat nu wel feitelijk een redding genoemd worden?" vroeg hij. „Weet u, wat ik veeleer daar onder versta Als je met een reddingsboot in zee steekt om met levensgevaar de opvarenden van een in-nood-verkeerend schip te halen „Kom kapitein, u moogt het moedige werk van u en uw mannen niet verkleinen. De heele wereld weet nu wel, wat u gepraesteerd hebtEn de ruim 500 schipbreukelingen, die u gered hebt, óók De kapitein schudde ernstig het hoofd. „Vreeselijk heb ik 't gevonden niet allen te kunnen redden," zeide hij. ,,'t Was voor mij iets verschrikkelijks, nog zoo velen te zien ondergaan." „Maar dat was toch uw schuld niet „We hebben nu al genoeg gespro ken," weerde kapitein Smoolenaars allen verderen lof af„U weet nu ongeveer alles van mijn levensloop af." „Het feit, dat wij acht kinderen hebben, is de laatste dagen al vol doende vermeld," meende mevrouw Smoolenaars lachend." „Och, dat kunt u er best bij vermel den," voegde de kapitein er aan toe. „Dat is geen schande." „Integendeel," meende ik. Mevrouw Smoolenaars keek haar echtgenoot be zorgd aan. „Zou je niet een uurtje gaan rusten," vroeg zij. En dan, verduidelijkend tot mij „Mijn man heeft de laatste dagen bijna geen tijd gehad om te eten en te slapen." Ik begreep den wenk en haastte mij, om op te staan. Nog even werd mijn ver trek vertraagd door het bezoek van familieleden, die de ontvangen cadeaux en bloemstukken kwamen bewonderen. En zoo kreeg ook ik gelegenheid, deze te bezichtigen. Er was een overstelpende hoeveelheid getuigend van de groote populariteit, waarin kapitein Smoolenaars zich in onze stad en daarbuiten mag verheugen. Bijzonder naar den zin van den kapitein bleek o.a. een Dorus-Rijkers-kop met een pijp in den mond. Door het insteken van een contactstop begon die pijp te gloeien en kon ze als sigarenaansteker dienstdoen. En dan waren er nog héél veel andere geschenken, te veel om op te noemen. Maar ik ging heen om den kapitein een uurtje van - - welverdiende i rust te gun- nen. Het echtpaar A. Schuit en K. Sinke, Winterstraat te Middelburg, vierde Maandag j.t. zijn gouden huwelijksfeest. De heer D. Roosenburg en mej. Elisabeth Donker, Laan- zichtstraat 10, Rotterdam, hopen 31 Januari a.s. hun 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Te Rotterdam worden zuilen geplaatst, waarvan de marktkramen kunnen worden aangesloten voor electrisch licht. Het is een geheel nieuw systeem, dat door het Elec. Techn. Bureau Jac. v. d. Veen te Den Haag uitgevoerd wordt. Op onze foto: een electricien aan het werk. De heer J. Droppert, Pz., te Vlaardingen, herdacht 8 Januari dag, waarop hij vóór 60 jaar bij de fa. N.V. Warmelo en v. Drift in dienst trad.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 23