Weet U? Versterken a? Over B ELI CH T1 N G EN Fotografeeren bij SLECHT WEER rn 1072 VF.RGFET OF VOORDFFl FN DFR GRATIS ONGF.Ï.UKKFN-VFR7FKFRJNG N'TFT EfÖTORUBRIEK Te beginnen met lieden hebben wij onze rubrieken weer met een vermeerderd, n.l. over de foto grafie, een in de laatste jaren sterk vooruit gaande liefhebberij. Wij zijn het niet eens met degenen, die met zulk een rubriek des zomers zouden willen beginnen, want al wordt de fotografie oof des winters minder be oefend dan in den zomer echter geheel ten on rechtejuist in het koude en dikwijls licht-arme seizoen heeft de amateur meer raad en voorlichting noodig dan in den zomer. 't Is onze bedoeling niet in deze rubriek weten schappelijke beschouwingen te houden die met de fotografie in verband staan. Ook niet, om in den vorm van lessen den bcginiienden amateur de grond beginselen te leeren van deze kunst. Onze bedoeling is, in een gemakkelijken, voor iedereen bevatteliikeii vorm, praatjes te houden over een of ander onder werp, wenken te geven en zoo meer. Wij zullen ons btst doen deze rubriek lezenswaard te maken zoowel voor den pas beginnenden als voor den meer gevor derden amateur. Wij zullen gaarne mededeeling ontvangen van welgemeende wenken en wenschen onzer lezers, en met deze gaarne indien van belang en uitvoerbaar rekening houden. Een juiste belichting is de grond slag voor het verkrijgen van goede negatieven. Is de belichting goed, dan is men reeds tevoren zoo goed als verzekerd van goede afdrukken. Een algemeen vastgestelden regel voor de belichting kan men natuurlijk niet geven, dit hangt in hoofdzaak af èn van de lichtsterkte van 't objectief, van de weersgesteldheid èn yan de ge voeligheid der te gebruiken platen. Ecu eerste vereischte voor goede resultaten bij z.g. slechtweer-opnamen is een tamelijk juiste schatting van de lichtverhoudingen. Deze schatting betreft niet alleen de kracht van het licht, maar ook de werking van con trasten en kleurwaarden. Bij vele van deze opnamen krijgt men. trots het nog tamelijk goede licht, meestal grijze afdrukken, waarbij de noodige plastiek geheel ontbreekt. Wij kiezen voor deze opna'men natuurlijk hooggevoelige platen, die echter ook orthochromatisc'i en anti hallo moeten zijn. Wie zijn toestel kent en beheerscht, kan altijd de mogelijkheid vinden om bij een licht sterkte van 6,8 nog goede moment opnamen te maken. Daartoe is noodig dat men een rustige en vaste hand heeft, opdat men ook bij een belich ting van Vio Vis seconde uit de hand, nog goede, niet verloopen op namen krijgt. Dat men met een spleetsluiter, die langs de plaat^loopt, betere resultaten krijgt dan met een gewonen sluiter, is vanzelfsprekend. Een groote rol speelt verder bij deze soort opnamen de ontwikkeling. Een voorzichtige behandeling van dit gedeelte is van veel belang. Men neemt het beste een niet geconcen- treerden ontwikkelaar en brengt dezen op tamelijk hooge temperatuur. Met een geconcentfeerden en kouden ont wikkelaar krijgt men van deze op name geen goede negatieven. Men ontwikkelt, totdat sluier optreedt en lette vooral op teekening in de scha duwpartijen, dus bij de negatieve plaat o; e witten. Wanneer men dan het negatief, indien noodig, nog versterkt heeft, uan kan men, uit de groote keuze papieren van verschillende werking, dat soort kiezen, waarmee men van deze zg. slechtweer-opnamen mooie af drukken krijgt. hl dit jaargetijde zal het meermalen voorkomen, dat de amateur zijn toevlucht moet nemen tot een of anderen versterker, om van zijn platen goede af drukken te kunnen maken. Er bestaan verscheidene soorten van versterkers die eik een andere werking hebben, maar wij zullen beginnen met den meest gebruikten, den z.g. kwik versterker. De kwikversterkers laten zich weer onderver- deelen in twee soorten: de kwikzilverjodidversterker die direct versterkt, en de sublimaatversterker aan welker versterking een bleeken voorafgaat. De sublimaat versterker wordt als volgt samen gesteld water 200 c c M. kwikzilverchlorid 10 gram keukenzout 8 broomkali 10 Het kwikzilverchloride is giftig, zooals iedereen wel zal weten. Men zij dus voorzichtig ermede. De broomkali verhoogt de dichtheid der versterking en het keukenzout werkt conserveerend. Tevens wordt het keukenzout bijgevoegd om het kwikzilverchloride sneller te doen oplossen, hetgeen anders niet zoo vlug gaat. Men gebruikc den versterker niet, alvorens Afdruk van 'n zwak negatief. De lichtpartijen niet helder, de schaduwpartijen grijs en zonder contrast. alles goed is opgelost. Het goed uitgefixeerde en goed uitgewaterde negatief wordt nu gebleekt in boven staande oplossing. Het negatief bedekt zich met een zilvergrijze tot witte laag en men kan in doorzicht de werking daarvan nagaan. Daarna moet het negatief gespoeld worden en daarna weer z.g. gezwart, dus zwart gemaakt. Dit nitwateren moet naar gelang het te gebruiken zwart- tniddel voldoende of ineer dan voldoende geschie den. Men kan zwarten niet natrinmsulfiet, met ouden ontwikkelaar of met ammoniak. Een 10% oplossing van ainm. en natrinmsulfiet is voldoende. Bij hef gebruik van natrinmsulfiet is een kort afspoelen reeds voldoende. Bij liet gebruik echter van ouden ontwikkelaar of atninoniak is een grondig nitwateren van zeer groot belang voor het verkrijgen van goede resultaten. De kwikversterker geeft in verbinding met am moniak een witten neerslag, in verbinding met ont wikkelaar een zwarten neerslag en in verbinding met natrinmsulfiet geen neerslag. Daardoor komt het soms, dat onvoldoende gewaterde platen aan de glas zijde een melkachtige kleur kriigen na het zwarten inet ammoniak. Dit komt, omdat de zich in "de gela tine bevindende versterker die aan de glaszijde zit; niet voldoende uitgespoeld is. Waarom gebruikt men dan niet ter zwarting uit sluitend natrinmsulfiet, zult u zeggen. Omdat de werking van de drie methoden voor zwarting verschillende eindresultaten geeft. De zwarting met natriuni- sulfiet is de zuiverste en gelijkmatigste. echter ook de minst versterkende. Krachtiger versterking heeft men bij gebruik van ontwikkelaar, maar men krijgt spoedig vlekken. De inten siefste versterking krijg: men met ammoniak, maar de daarmee ver sterkte negatieven zijn niet houdbaar. Na de zwarting worden de negatie ven op de gewone wijze weer gespoeld en dan ter droging gezet. De veran dering, die de versterker op de plaat heeft teweeggebracht, kan men pas goed beoordeelen, indien de plaat droog is. Indien de zwarting is ge schied met ontwikkelaar of natrinm sulfiet dan kan men, indien de plaat nog niet voldoende krachtig is, deze geheele bewerking nog eens herhalen. Bij het gebruik van ammoniak als zwartmiddel gaat dit echter niet. V'enscht men den versterker niet zelf samen te stellen, zoo is deze bij eiken goeden fotohandel, geheel voor het gebruik gereed gemaakt, te krij gen. Een kwikversterker, waarbij het latere zwarten vervalt, wordt gefabriceerd door de bekende Agfa- fabrieken. Dit is een kwikzilver- rhodanid-versterker die aan ae plaat reeds een voldoende goed dekkende versterking geeft zonder gebruik van een tweede bad. Een volgenden keer over een anderen versterker. Een afdruk van hetzelfde negatief, nadat dit versterkt is met eeu kwikzilverchloride-verst,erker. Heldere witten en goed doorteekende donkere partijen. Dat n voor het ontwikkelen van platen liefst verschen ontwikki laar moet nemen en dezen in den win tertijd moet aanwarmen op kamer temperatuur? Dat ii in dezen tijd niet meer broomkali gebruiken moet dan voor geschreven is? Broomkali werkt zeer vertragend. Dat ïi niet van ontwikkelaarmoet veranderen indien de thans gebruikte ii goede resultaten geeft? Bij iederen nieuwen ontwikkelaar duurt het soms lang, alvorens men er mee ingewerkt is. Dat ii in den winter platen en pa pieren iets langer moet spoelen dan in den zomer?

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 16