GROOT-ROTTERDAM 1059 Verder wonen er vele leden van dilettant-tooneelgezel- schappen van allerlei soort, „follies-clubs", die onder eigen directie en voor eigen rekening en risico voorstellingen geven op vereenigingsfeesten e.d. Deze bonte schakeering van bewoners heeft op de Aert van Nesstraat, en met name op het gedeelte tusschen Coolsingel en Chrispijnlaan een heel bijzonderen stempel gedrukt. Wanneer deze meerendeels vroolijke gasten zich vertoonen in de talrijke café's, brengen zij daar een sfeer van geest en opgewektheid, welke voor tal van lieden de koffiehuizen aan de Aert van Nesstraat tot een bijzondere aantrekkelijkheid maakt. Had ik dus geen gelijk, toen ik zoo straks zeide, dat deze straat een heel eigenaardige karakteristiek bezit Maar dit is nog niet alles, want gedurende verschil lende maanden werd de glorie der Aert van Nesstraat nog verhoogd door het optreden van het beroemde „ban- kiertje", aan wien de herinnering nog zeer lang in de harten der Aert van Nesstraters bewaard zal blijven. 't Zal ruim een half jaar geleden zijn, toen in de straat de mare weerklonk, dat het sinds lang ledigstaande kan toorgebouw, waarin vroeger het filiaal van een (thans geliquideerde) bankinstelling gevestigd was, opnieuw be trokken zou worden. Er was een nieuwe bank opgericht met een klinkenden naam, waarvan de directeur woonde in een groot heeren huis aan een der deftige singels. De sigarenwinkeliers in de Aert van Nesstraat wre ven zich de handen Wellicht immers, dat de talrijke kantoorbedienden, voor wie het groote bankgebouw ruimte bood, zouden bijdragen tot vermeerdering van hun omzet. En ook de meisjes van de confectiefabriek met de somber-geblindeerde ruiten aan den overkant vonden het wel interessant. Wat de artisten-bevolking der Aert van Nesstraat betreftdeze trok zich voorloopig van de nieuwe bank weinig aan, want artisten hebben gewoonlijk niet zoo héél veel geld te beleggen 1 Doch in die onverschillige houding zou weldra verandering komen Eerst moesten echter de sigarenwinkeliers en de ateliermeisjes worden teleurgesteld. Het gedroom de talrijke bankpersoneel bleef n.l. uitslechts één directeur, één procuratiehouder en één jong ste bediende bleken voorloopig voldoende geacht om de weidsche ruimten der banklokaliteiten te vullen. De verbaasde Aert van Nesstraters, die niet konden nalaten nu en dan nieuwsgierig naar binnen te gluren, staarden telkens in de holle leegte van de ruime hall en zagen de talrijke lessenaars in de daarachter gelegen kantoorruimte bij voortduring onbezet. Voor de bediening der loketten, waarboven statig de bordjes pronkten„Effecten", „Valuta", Cou pons", Inlichtingen", „Kas", enz. enz. was slechts de jongste bediende aanwezig, die alleen reeds met het heen-en-weer loopen naar al die verschillende loketten werk genoeg gehad zou hebben.... als er slechts cliënten gekomen waren. Doch cliënten zag men in het bankgebouw zoo goed als nimmer. Er was evenwel de directeur, zóó democratisch als er zelfs in onzen democratischen tijd slechts weinig bankdirecteuren zijn te vinden. Deze bankier, die vroeger in de hofstad zijn zaken had gedreven, werd alras een trouw bezoeker van de verschillende amnsements-gelegenheden,welke Rotter dam oplevertTivoli, Casino, Pschorr, am nog niet te spreken van de talrijke ca fé's, bars en dancings. In een van die inrichtingen maakte hij kennis met artisten-bewo- ners van de straat, waar ook zijn bank gevestigd was. De kennismaking werd al intiemer en intiemer en zóó democratisch toonde zich de bankier, dat hij de uitverkoren variété-artisten met hun vrou wen bij zich noodigde op de thee in zijn deftige woonhuis, met hen verschillende café's bezocht en ze inee uit rijden nam in zijn deftige auto. Ook de echtgenoote van den bankier toonde zich al even minzaam en democratisch. Zij ging wan delen (en winkelen met vrou wen van musici en sprak met haar heel intiem over vertrou welijke levensbijzonderheden. De Aert van Nesstraat straalde van glorie 1 Opgetogen verhaalden de uitverkoren artisten aan hun vrienden en magen van de een voudige hartelijkheid, welke 't bankiersechtpaar in den om gang tentoonspreidde van de heel gemoedelijk te zamen genuttigde biertjes en advocaatjes en de verdere vertrouwelijkheden. Natuurlijk waren er onder de belangstellende toe hoorders ook dwarskijkers, die misprijzend het hoofd schudden en hun wantrouwen uitten in de soliditeit van den democratischen bankier. ,,'t Kan nooit een waschechte bankier wezen," zoo oordeelden deze Nurksen. „Heb je ooit gehoord, dat mijnheer Wijnand Mees uit rijden gaat met Nap de la Mar, of mijnheer Fruin van de Amsterdamsche Bank een biertje drinkt met Buziau Evenmin geloof ik, dat een echte bankier zich vertrouwelijk zal inlaten met een paar eenvoudige varicté-ar- tisten." Er waren er zelfs, die enkele kostbare guldens offerden om een informatie in te winnen omtrent den democratischen bankdirecteur, waardoor zij een en ander te weten kwamen omtrent het Haagsche verleden van dezen financier. Doch zelfs de lezing dezer informatie vermocht de uitverkorenen niet af te schrikken. In hun bijzijn had zich immers de bankier altijd een stipt-betalend, royaal man betoond, die over vlotte middelen bleek te beschikken. En ook de dames g<tuigden: Wanneer de vrouw van den bankier met haar uitging, dan kocht zij dikwijls onderweg verschillende snuisterijen, welke haar oog bekoorden en die zij contant betaalde Zoo bleef vele maanden het bankiertje de glorie van de Aert van Nes straat. Totdat plotseling, eenige weken geleden, het bankgebouw ge sloten werd om nim mer meer zijn deuren te openen, terwijl de bankier in den Haag door de politie werd gearresteerd. Er bleek een ver schil van meening te zijn opgerezen tusschen den financier en een tweetal zijner schaar- sche cliënten over de opbrengst van ver kochte effecten. Wel werd dit ver schil van meening door den vader van den bankier middels storting van een niet onbelangrijke geldsom opgelost, maar de bankier zelf vertoonde zich niet meer in de Aert van Nesstraat, noch aan zijn artisten- kennissen. En zoo is de Aert van Nesstraat één eigenaardigheid armer geworden, hetwelk echter aan haar repu tatie van karaktcristi- citeit niets afdoet f J. C. W. DUNCKER. B. en W. van Rotterdam hebben den Raad een voorstel gedaan tot het vernieuwen van de Jan Knitenbrug. Met dit werk zal ongeveer een bedrag van een half millioen gulden gemoeid zijn. De vorige week Donderdag vierde burgemeester A. Zonneveld zijn 25-jarig burgervaderschap van Zuid Beierland, een jubileum, dat aanleiding heeft gegeven tot het vieren van een grootschen feestdag. De jubileerende burgemeester te midden van de ambtenaren en oud-ambtenaren. Door de aanhoudende regens konden de watermolens het overtollige water niet metr verwerken. Verschillende weilanden In de omgeving van Berkei en Pijnacker kwamen geheel onder water te staan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 3