2 De rijksweg HansweertWemeldinge langs het kanaal, wordt verhard. Een kijkje op het werk. de heer Brandsma. Het ambtsgebed is een belijdenis en een bede, zei spr. De linkerzijde verklaarde zich unaniem tegen invoering. Hun woordvoerder o. a. was de heer Jac. Welleman, die het voorstel op vrijzinnig- godsdienstige gronden bestreed. Een ambtsgebed wordt spoedig een sleur, en doet dikwijls denken aan schijn godsdienst, zei spr. En het laatste is een onmetelijk kwaad. Nadat nog verschillende andere sprekers het voor en tegen hadden laten hooren, werd het voorstel aangenomen. De Christelijk-Historischen verlieten de zaal en onthielden zich dus van stemming. In de „Zeeuw" hebben deze leden over hun houding nog al een en ander moeten hooren. Blijkens de woorden van den heer v. d. Wart onthield de Chr.-Hist. fractie zich van stemming, omdat van links veel tegenstand tegen het gebed naar voren kwam. Een goed politicus zal natuurlijk over zoo'n idealistische houding als hier aan den dag werd gelegd, de schouders ophalen. Als mensch kan men het gedrag der Chr.-Hist. waarlijk wel waardeeren. Het valt den laatsten tijd ook in Zeeland vrij dikwijls op, dat de Christelijk-Historische partij van geven en nemen weet en het eigen inzicht niet steeds botweg wil doorvoeren. VERSCHILLENDE ZAKEN. In dit bestek is het natuurlijk niet mogelijk alle voorstellen van Ged. Staten en de wijze waarop de Provinciale Staten daarop reageerden, te signaleeren. We moeten ons dus beperken tot de voornaamste be slissingen. In Zeeuwsch-Vlaanderen zal men met genoegen ken nis genomen hebben van het besluit om voor den stoom- bootdienst HansweertWalzoorden op Zondag een derden dienst in te leggen. 1 Februari a.s. reeds zal dit geschieden. Ged. Staten deelden verder nog mede, dat zij met ingang van den zomerdienst de tarieven van vrachtgoederen enz. hopen te herzien en dat ook aandacht geschonken zal worden aan de klachten be treffende het gebrek aan laadruimte. Men ziet aan de voornaamste grieven uit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt tegemoet gekomen, waaruit men zou mogen af leiden dat het ook in onze provincie geen kwaad kan om van tijd tot tijd eens een luid protest tegen minder goede toestanden te doen opgaan. Het eenige vrouwelijke staten-lid, mevr. Bergsma, hield een warm pleidooi voor het handhaven in hare betrekking van de gehuwde ambtenares. Een voorstel in dezen geest vermocht evenwel niet de goedkeuring der staten-leden weg tedragen. ONS ZEELAND De sproeiwagen zorgt voor flinke bevochtiging van het wegdek, de stoomwals voor de verharding. DE ELECTRIFICATIE. Over deze kwestie, die in Zeeland reeds zoo lang de gemoederen in beweging brengt, is ook in de jong ste staten-zitting weer heel wat te doen geweest. Over Zeeuwsch-Vlaanderen en over de Noordgroep, (welke laatste thans voor een groot deel van stroom voorzien zal worden), was men vrij kort, doch een langdurig debat ontstond over de Bevelanden en Walcheren. En wel in hoofdzaak naar aanleiding van het nieuwe plan van Ged. Staten om het platteland van Walcheren en de middengroep te electrificeeren met behulp van een nieuw te bouwen centrale. Van deze laatste wijziging in het electrische programma heeft men over het al gemeen zeer vreemd opgekeken, want men begreep niet goed waarom plots het plan inzake electriciteits- voorziening uit Noord-Brabant of het contract met de Vlissingsche centrale niet meer deugden. Men ver baast zich niet zoo heel vlug meer over wijzigingen in de electrificatie-voorstellen, doch dit deed toch even de deur dicht. Verschillende staten-leden hebben zich zeer terecht scherp over de taktiek der P.Z.E.M. uitgelaten en sterk op een spoedige oplossing voor de middengroep aan gedrongen. Het is waarlijk schandelijk om dit deel van Zee land, dat naar electriciteit hunkert, (verschillende in stellingen en particulieren wekken electriciteit zelf reeds op), jaren en jaren aan het lijntje te houden. Men kent onze meening daarover trouwens iedere keer als er van de electrificatie sprake is, valt het moeilijk, daarover zich niet scherp uit te laten. We willen daar thans evenwel niet toe overgaan. En wel omdat men ons van officieele zijde het navolgende meldde „Er bestaat thans alle uitzicht, dat aan het verlangen naar electriciteit spoedig zal kunnen worden voldaan. De plannen voor de definitieve voorziening van de Be velanden en het platteland van Walcheren zijn thans in zoover gevorderden staat van voorbereiding, dat, indien geen onverwachte tegenslagen komen, de be slissing der Staten zal worden gevraagd in hunne eer ste gewone vergadering van 1928, welke overeenkom stig de bepalingen van de gewijzigde provinciale wet kan worden gehouden in de tweede helft van April 1928, misschien zelfs reeds in eene vóór dien tijd bijeen te roepen buitengewone vergadering." Deze mededeeling geeft weer eenige hoop. Van hoo- ger hand gaat men blijkbaar nu zelf ook inzien, dat uitstel in geen geval meer door den beugel kan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2