GROOT-ROTTERDAM 1127 -A.- Te Bleskensgraaf werd de vjrige week een bazar gehouden ten bate van het Qroene Kruis. Kiekje van den bazar en het dames-comité. requisieten, maar aan onderling verdeelen der even- tueele baten denkt niemand. Lou de Groot is de ziel, de gangmaker van „Ernst en Luim", de spil, waar dit populair ensemble om draaithij maakt zich verdienstelijk als leider der repetities, als conferencier bij de follv-uitvoeringen, als regisseur en acteur (gewoonlijk vader-rollen) bij de opercttevoorstellingen en last not least als.... auteur. Zoo schreef hij o.m. den tekst van de door het ensemble opgevoerde revues „Je grijpt er naast" en „Dat had ik nóóit gedachtalsmede van de operetten „De heks van Sardinië", „Prinses Emineh" en „Apanatscha". De muziek der beide laatstgenoem de drie-acters, welke meermalen met veel succes in den Tivoli-Schouwburg en elders werden opgevoerd, is vervaardigd door Willy Schootemeyer. Voorts speelde „Ernst en Luim'' onder Lou de Groot's kranige regie de beide groote operetten „Tip-Topen „Diplomaten" benevens de beide één-acters ,,'s Zomers buiten" en „De Kroonprins", welke zijn getoonzet door den welbekenden popu- lairen componist P. J. Oomes. Thans is in voorbereiding een reprise van „Tip Top welkt operette Zondag 12 d :er zal worden opgevoerd in de groote zaal van „Odeon" aan de Gouvernestraat, waarbij het aan belangstelling van de Rotterdammers stellig niet ontbreken zal. Trou wens „Ernst en Luim" is er aan gewend te spelen voor stampvolle zalen. Ofschoon alle theater-direc teuren tegenwoordig klagen over geringe opkomst, Lou de Groot kan steeds verzekerd zijn van een flinken toeloop. Niet omdat zijn prestaties die van den beroepsman zouden overtreffen, maar wijl hij voor namelijk speelt voor corporaties en bonden,, wier leden en aanhang uit den aard der zaak voor een Op I Februari werd te Vlaardingen een bazar geopend ten bate van het onderwijs. Een groep bestuursleden met verkoopsters. Het s.s. „Alinkerk" is wederom in de Rotterdamsche Haven terug. Zooals men weet, werd bij een onderzoek te Fremantle (Australië) een complot Chineezen ontdekt (50 man), die de reis als stow-away met de „Almkerk" meegemaakt hadden. welgevuld huis zorgdragen. Nog onlangs (20 Januari j.l.) zagen we „Ernst en Luim" in dt Groote Doele- zaal een uitvoering geven voor de Nederlandsche Reis-Vereeniging (afd. Rotterdam), waarbij geen enkele stoel leeg stond, terwijl de voorzitter in zijn openingswoord verklaarde, dat vele honderden moes ten teleurgesteld worden wegens plaatsgebrek. Hoezeer het gebodene in den smaak valt, kan o.a. blijken uit het feit, dat Ernst en Luim kort na het ge ven eener voor stelling ter ge legenheid van 't 25-jarig bestaan der afdeeling Rotterdam van het Nationaal Verbond van Gemeente-amb tenaren werd uitgenoodigd op te treden voor de afdeeling Dordrecht van dien bond, ter wijl thans we der een aan vrage inkwam van de afdee ling Utrecht. Behalve aan Ernst en Luim, wijdt Lou de Groot eveneens zijn krachten als regisseur aan de tooneelvereeni- ging „D. E. K. O.", bestaande uit kantoorperso neel der N.V. Van den Bergh's Fabrieken, die met haar „Deko-follies" ook reeds aardige successen boekte. Ondanks zijn innige liefde voor plankenland heeft Lou de Groot, toen hij zich voor de beroepskeuze geplaatst zag, niet kunnen besluiten, de tooneel- loopbaan te kiezen. Menig ander zou in zijn plaats door de behaalde successen, de talrijke open-doekjes en vleiende persbeooraeclingen te veel over het paard getild zijn om eigen tekortkomingen in te zien. De oprichter van „Ernst en Luim" bleef echter, ondanks alle huldebetuigingen en bijval, kalm en nuchter zijn weg door het dagelijksch leven voort zetten. Hij beschikt over genoegzame zelfkennis om te beseffen, dat het beter is een gevierd „amateur leider" dan een „middelmatig beroepsacteur" te zijn. En het was voornamelijk zijn gemis aan een krachtig, doordringend stemgeluid, dat hem terughield dt tooneelloopbaan tot métier te kiezen. Gedurende enkele jaren volgde hij, zooals gezegd, den dag- en avondcursus aan de Academie, waarna hij zich vestigde als reclameteekenaar en illustrator van sportbladen. Hanteert hij derhalve overdag teekenstift en palet, des avonds grijpt hij naar regieboek en masker dan begeeft hij zich naar repetitie- of uitvoerings lokaal. En wie hem daar in levendige actie gadeslaat, herkent in hem nauwelijks den kalmen, bedaarden, zelfs ietwat ernstigen teekenaar van 's ochtends en 's middags. Wanneer de vereeniging „Ernst en Luim" den 30- sten April a.s. in den Tivoli-Schouwburg haar tien jarig bestaan herdenkt, zal het bovenal voor haar oprichter en leider een grootsche feestavond zijn. Foto van Museum Boyma..s te Rotterdam dit in verband met het nieuwe museumplan op het land van Hoboken, hetwelk in de publieke belangstelling staat.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 19