BLOEDIGEN ZEESLAG BIJ AEIMÉRSWAEL (29 JANUARI 1574) 1148 GROOT-ROTTERDAM Juliaan Romero door de Zeeuwen verslagen in den VAN DE HENÜSTENKEURINÜ TE HULST. „Karei van Wilson 1925". Eigen, de heer S. v. d. Hoeve te Axel- Ontmoetten elkaar binnen Joris Hoek en de wijken van het Lodewijks Gat. Op den dijk van Schakerlo bij Tholen stond de Spaansche landvoogd Requesens het gevecht te aanschouwen. Toen de eerste kogels door de Spaansche touwen floten,liet Romero terstond het admiraalschip wenden. Twee groote metalen boegstukken, die nevens kogels ook met veel hagel geladen waren, werden plotse ling losgeschoten, juist vooi den aanval van den vijandelijken admiraal. Met deze losbranding werd Bryssot een oog uitgeschoten, Klaas Klaasz werden beide beenen weggenomen en Kapitein Slot een VAN DE HENGSTENKEURlNü TE HULST. „Avenir d'Aardenburg", eig. de heer C. J. Lannoye te Aardenburg wenden en zijn schip vastzetten opv den Thoolschen oever. Daarna sprongen allen overboord en zwommen naar den kant om te vluchten naar de stad Tholen. Het gevecht duurde niet lang, maar was hevig. Het bloed kleurde de golven van de Schelde, een en twintig schepen vielen den Zeeuwen in handen en talrijke gevangenen werden gemaakt. Met deze menschen werden korte metten gemaaktzij werden nJ. opgehangen of verdronken. Vóór de avond zijn sluier over dit bloedige hand werk spreidde, hadden de Zeeuwen 'n schitterende zege bevochten. Twintig schepen waren hun in han den gevallen, negen vlogen er in brand. Bloedrood Den 28sten van de Louwmaand lag Juliaan Romero met een vloot van 75 schepen in den mond van het Bergsche Gat tusschen Bergen op Zoom en Reimerswael gereed om naar Middelburg te zeilen. De Zeeuw- sche vloot, bestaande uit 36 schepen en onder bevel van Lodewijk Bryssot en Joost de Moor sneed hem echter den pas af en Romero was gedwon gen te vechten. 's Morgens om acht uur met hoog en stil water begonnen de Zeeuwen dapper op den vijand te vuren. Toen de eerste schoten vielen, gaf Vice- Admiraal Cornelis Klaasz bevel alle ankers te lichten en zeil te maken. Met trommels en krijgsgeschreeuw, el kander tot moed en dapperheid op wekkend, voeren de Zeeuwen den vijand tegemoet. De beide vloten arm. Bovendien werden vele anderen gekwetst of gedood. Maar nu begon pas de groote slag. Schieten konden de Zeeuwen niet best, maar vechten des te beter. Terstond werden een twintigtal Spaansche schepen geën terd en toen begon de bloedige strijd met de blanke wapenen, man tegen man. Kort daarna, toen de Span jaarden reeds half verslagen waren, was er een jongeman, Jasper van Leynden, geboren te Zoeteland bij Vlissingen, die uit een der oorlogs schepen (namelijk dat van admiraal Romero) de vliegende standaard van Groot Kastïlie haalde. Hij wond dezen om het lijf en sprong in zee. De Spanjaarden de vlag gevallen ziende, gaven den moed op en velen begonnen te vluchten.Juliaan Romero, geen uitkomst meer ziende, liet 't roer Te Hukt had begin dezer maand een hengstenkeuring plaats, maar zeer fraaie exemplaren te zien maren. Een foto genomen tijdens de keuring: één der paarden in galop Dinsdag 7 Februari bracht de Commissaris der Ko-ingin in Zeeland een bezoek aan het Tboolsche Veer om den brugbouw over de Eendracht aldaar in oogenschouw te nemen. Na het werk aan de Brabantsche kust te hebben gezien, werd per veerpont paar Tholen's kust gevaren. Op de veerpont van links naar rechts: Mr. A. J v. d. Hoeven, burgemeester; Jhr. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin; Ingenieur Cuypers en de heer Nijhof, uitvoerder van den brugbouw. De brugbouw te Tholen. Aan den Brabantschen kant schiet het werk nu goed op. Men is reeds begonnen met de bewapening van den beton-peiler gereed te maken. De brugbouw te Tholen. Aan den Thoolschen kant loopt het werk echter niet mee. De grond is daar zoo weerspannig, dat slechts langzaam met het heien kan worden voortgegaan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 16