Ideal Naaimachines ONS ZEELAND Aan onze abonné's. Agentschappen van „Ons Zeeland" MEDEDEELING zijn goed X 2 dat wij een hoogstaande kunst bezitten, een speciale cultuur, een eigen karakter. Hij heeft vrienden ge maakt, niet enkel in het hotel, maar ook met de ver schillende menschen, die naast hem zaten op het ter ras van restaurant of café. In een woord, hij heeft den polsslag gevoeld van geheel ons nationaal leven. Hij is een- vriend geworden, waar hij vroeger een stille vijand was. Verschillende van mijn lezers hoor ik zeggen, dat ik de zaak te mooi voorstel en ik moet helaas toegeven, dat niet altijd bereikt wordt, hetgeen ik daar opgesomd heb, en dat komt doordat de personen, die onmiddellijk omgaan met den tourist, niet altijd in staat zijn hem dien polsslag te doen voelen. Wij behandelen nog veel te veel den vreemdeling als een voorwerp, als een vrachtje dat heen en weer gegooid wordt door het land, van station tot station, opeen gepakt in treinen, booten en autocarren en die wij neersmijten op de mooiste plekjes van ons land, op de plekjes, die wij niet kunnen aanzien zonder een tinteling van kunstgenot in ons gemoed. Maar wij zijn niet in staat dat kunst genot te doen voelen aan den toerist, die ons is toe vertrouwd, Wij werken veel te veel in de massa en vergeten het individu. Het is soms aandoenlijk om te zien hoe kellners en chauffeurs, vaklieden zonder smet of blaam in hun bedrijf, maar totaal ongeschikt voor gidsdienst, toch al hun krachten inspannen om de gas ten het leven aangenaam te maken, om hen toch maar iets te vertellen van ons stedenschoon, ons marktleven, ons nationaal gevoel, en dan is het werkelijk bedroe vend, als men ziet dat het succes van deze gewaar deerde pogingen zoo luttel is. De organisatie van onze vreemdelingen-industrie (want dit is het toch) laat veel te wenschen over. Goede gidsen vindt men zelden. Ik meen gidsen, die algemeene ontwikkeling hebben genoten, die n kijk hebben op plaatselijke toestanden, die hun talen mach- Wij verzoeken onze abonné's, die ons blad door bemid deling van onderstaande agenten ontvangen, geen beta lingen van abonnementsgelden aan ons te doen, doch te wachten tot hen de kwitantie door onze agenten wordt aangeboden. AMSTERDAM Const. C. Nobels, Wijttenbachstraat 85 I. BRESKENS, GROEDE EN SCHOONDIJKE: Firma J. C. Ie Bleu, Breskens. GOES: Boekhandel Firma P. A. H. Pieterman, Lange Kerkstraat 33. NOORD-BEVELAND: K. de Vos, Kortgene. OOSTBURG EN ZUIDZANDE Firma A. J. Bronswijk. SCHOUWEN EN DUIVEL AND: Boekhandel Firma A. C. de Mooy, Kraamplein D 441. SOUBURG A. G, Kruithof, Kanaalstraat B 137. VLISSINGEN N.V. de Vey Mestdagh, Bellamypark 45-58. YERSEKE Fa. J. J. van der Peijl. Ons bereiken diverse briefkaarten van nieuwe abonné's, met de vraag of het mogelijk is alsnog een Kerstnummer te bekomen. Waar het ons niet mogelijk is al deze brief kaarten afzonderlijk te beantwoorden, deelen wij hier mede, dat al onze abonné's die nog geen Kerstnummer ontvingen, ook de nieuwe en zij die zich nu als abonné opgeven, recht hebben op een Kerstnummer na toezending van 40 cent voor verpakking, expeditie en portokosten. DE ADMINISTRATIE. tig zijn, die anders weten te spreken tegen een dokter of een advocaat, als tegen rijk geworden zakenman nen en zoo gebeurt het, dat men juist het tegenover gestelde doel bereikt door onze gebrekkige organisatie, dat vreemdelingen geheel en al ontgoocheld, ons land verlaten, terwijl zij hier naar toe kwamen vol verwach ting. Het gevolg hiervan is, dat de buitenlandsche reis- bureaux dan tenslotte aan de Nederlandsche firma's schrijven, dat hun uitgeschreven „trip" zoo weinig in den smaak is gevallen van hun cliënten. Voor Zeeland is het vreemdelingenverkeer een vraag stuk van de toekomst. Wij staan pas aan het begin van de actie. Tot nu toe heeft Zeeland nog een goeden naam, maar die naam moet beter worden. Gemeente besturen moeten beginnen met de agenten van politie in staat te stellen een vreemde taal te leeren, met sub sidie uit de gemeentekas. De vereenigingen van vreem delingenverkeer moeten in de stille wintermaanden cursussen geven, waar de gidsen opgeleid worden, niet alleen taalkundig, maar ook kunstzinnig. De reisbureaux en gidsen moeten ook laten zien aan den vreemdeling, niet alleen de klompen en witte mut sen, maar ook onze industrie, onze scheepswerven of soms zoo interessante huisvlijt. Al diegenen die een direct voordeel trekken uit heel dezen vreemdelingenstroom, moeten zorgen, dat hun eigen stedelingen het eerste voordeel hebben in den aankoop van al de daarbij behoorende artikelen. De meesten vergeten dit wel eens en dit brengt dan in discrediet menig lid van een vereeniging Vreemde lingenverkeer en 't brengt 'n directen terugslag teweeg in de volks-opinie, ten nadeele van de vereeniging zelf. Ik heb natuurlijk geen speciale vereeniging of speciaal lid op het oog. Ik spreek enkel in het algemeen, maar toch wil ik er den nadruk op leggen, omdat ik het zoo jammer vind, dat dergelijke misverstanden door klei nigheden ontstaan, soms een vereeniging kunnen fnui ken in haar actie ten voordeele van het algemeen. Straks hopen wij allen weer de duizenden vreemde lingen te zullen mogen begroeten. Hard is er dezen winter gewerkt door vereenigingen en bureaux, hotel- en garagehouders. Veel geld is er uitgegeven, om het buitenland te bezoeken, om drukwerk te verzenden. Ik ken menig persoon, ook hier in Zeeland, die kostbare avonduren heeft besteed om geheel belangeloos te werken aan programma's en studies. Laat ons in de komende maanden alle persoonlijke kwesties, alle egoïstisch streven opzij de zetten. Laten wij allen samenwerken, om het den vreemdeling aan genaam te maken. Laten wij zorgen, dat zij bij het verlaten van onze kust als vrienden scheiden, als nieuwe kennissen, als zooveel propagandisten van ons intellectueel leven. Laat ons vooral bedenken, dat al die menschen hun gespaarde centen hier komen ver teren en dat zij als zoodanig recht hebben op een gul onthaal, een faire behandeling en dat zij niet het slachtoffer mogen worden van uitbuiterij, van kort zichtigheid en vooroordeel. Aldus de heer Laatsman. Het isolement der verschillende Zeeuwsche eilanden is nog groot. Zoo groot, dat er van samenwerking op verschillend gebied geen sprake is dat er veelal zelfs

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2