VICTORIA-WATER ONS ZEELAND X 3 In Nieuw- en St. Joostland is de vorige week de eerste steen gelegd van de christelijke school. Een beroemde hond te Goes, winnaar van vele eerste-, eere- en kampioensprijzen. Het is de Pyreneeër „Nithou du Pic le Jeur". Eigenaar van het prachtige dier is de heer F. M. Horsten. geen contact tusschen de eilanden bestaat. Dit valt zeer te betreuren, vooral waar het de verzameling be treft van gegevens, die de historie van ons gewest moeten opbouwen. Er wordt dan ook weinig gebouwd. Weliswaar verschijnen er geregeld en ook in ,,Ons Zeeland" brokjes geschiedenis, die ons een beeld geven, hoe alles er in vroegere tijden bij ons moet hebben uitgezien, maar dat beeld is zeer fragmentarisch en allesbehalve volkomen. Men doorsnuffelt oude kro nieken, jaarboeken, archieven enz., men doet hier een greep en daar een greep licht het interessantste er uit voor het publiek, maar het verband, de groote lijn, blijft in het duister. Er is geen samenwerking. En dit is de groote en eenige fout, want belangstelling voor de geschiedenis van ons gewest is er genoeg. Overal vindt men snuffelaars en verzamelaars, zoowel op het gebied der geschiedvorsching als op dat der dialecto logie, maar het spreekt wel vanzelf, dat deze indivi- dueele pogingen meestal moeten doodloopen. In dat opzicht zijn we nog niet veel verder dan een eeuw ge leden, toen bijna alle predikanten lijsten aanlegden van dialectische woorden en uitdrukkingen soms ge publiceerd in een almanak of jaarboekje, maar in ieder geval ook door onoordeelkundig werken van wei nig of geen nut voor de wetenschap. En waar individueele pogingen succes hadden, daar was toch in ieder geval medewerking en werd een ware pioniersarbeid verricht. Deze arbeid is dan ook meer malen verricht, te beginnen met Maerlant, Melis Stoke, Smallegange en anderen, maar daarmee werd niet alles gezegd, wat er te zeggen viel en ook voor lateren tijd kon deze arbeid alleen een basis vormen. Pionierswerk nu van den laatsten tijd is in Zeeuwsch Vlaanderen verricht. Daar heeft men de hoofden bij elkaar gestoken en is men aan het werk gegaan. Re sultaat een uitstekend gedocumenteerd werk over Hulst en de Vier Ambachten vóór de 15e eeuw, onder houdend geschreven aan de hand van nieuwe bronnen, die vanzelfsprekend nieuwe perspectieven openen. Dit werk, ,,de Poort van Hulst", is, zooals de schrij ver, de heer J. Adriaanse, ons in zijn voorwoord be richt, te beschouwen als een voorlooper van een reeks historische schetsen, waarin de toestanden en gebeur tenissen die betrekking hebben op Hulst en omgeving na 1400, zullen worden behandeld. We hebben dus nog heel wat te verwachten. En dit eerste deel rechtvaardigt ook onze verwachting. Het vormt op zichzelf reeds een geheel, en is zoo breed opgezet, dat we meteen een goed overzicht krijgen van de toestanden in Vlaanderen vóór de 15e eeuw. En meer nog, want ook de verhoudingen tusschen Zeeuwsch Vlaanderen en de Bevelanden worden ge schetst. Het is voor ons beschamend, als we moeten constateeren, dat er in de 15e eeuw en vroeger heel wat meer contact tusschen deze deelen van ons gewest bestond, dan tegenwoordig. Weliswaar vond dat na tuurlijk gedeeltelijk zijn oorzaak in de geographische gesteldheid, waardoor meer contact mogelijk was, maar daar staat tegenover, dat in onzen tijd het verkeer ge makkelijker is geworden. En ook er was in dien tijd meer eenheid. Niet alleen Zeeuwsch Vlaanderen, maar ook de overige Zeeuwsche eilanden werden over- heerscht door de machtige Vlaamsche steden. Nu keert Zeeuwsch Vlaanderen zich als vroeger nog steeds naar het Zuiden (en dat kan ook niet anders), terwijl de overige Zeeuwsche eilanden den invloed van het Noor den ondergaan. Maar dat alles sluit het contact niet uit. Mogen de oude tijden, wat dit betreft, terugkeeren Dit werk is zonder eenig voorbehoud aan te bevelen voor ieder die belang stelt in de geschiedenis van ons gewest. En het zal dan ook ongetwijfeld zijn lezers vinden. Op menige plaats heeft er al een zware strijd ge woed tusschen de autobus en andere openbare mid delen van vervoer als spoorweg en tram. Een strijd die over het algemeen in breeden kring de belangstel ling heeft. Momenteel doen autobus en tram te Tholen veel van zich spreken. De tram die den dienst tusschen Tholen en Bergen op Zoom onderhoudt, schijnt de concurrentie met de Heeft gunstigen invloed OBERIANMSTEIM op de spijsvertering

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 3