PUROL Uw Baby 4 ONS ZEELAND autobus niet te kunnen bolwerken, en naar verluidt zal een likwidatie van de tramwegmaatschappij moeten volgen, als aan een autobus-ondernemer concessie wordt verleend. Dit bericht is in en om Tholen met weinig instemming ontvangen, omdat de tram daar in het goederenvervoer nog een rol speelt, die moeilijk door de autobus zal kunnen worden overgenomen. Vooral de mosselhandelaren zullen het oude vervoer middel slecht kunnen ontberen. Zij toch hebben aan het veer steeds de gevraagde wagons voor de verzen ding van hun producten ter beschikking. De tram is voor den mosselhandelaar een noodzakelijke schakel in het verkeer. Als de brug bij Tholen gereed zal zijn, zal de tram bovendien van belang worden voor het vervoer van de bieten van Tholen naar Bergen op Zoom. Komt dit middel van vervoer dus in den strijd met de autobus te vallen, dan beteekent dit voor een gedeelte van Zeeland, zoo niet direct een ramp, dan toch een belemmering. We onderschrijven dan ook gaarne den wensch van de vele Tholenaars, die het vooralsnog maar bij de tram houden, en die de bus niet de breede sympathie doet toekomen, welke op vele andere plaatsen, soms ten onrechte, door de massa wordt gecultiveerd. X De jongste bijeenkomst van den gemeenteraad van Vlissingen duurde een uur. Dit zou op zichzelf niet vermeldenswaard zijn, doch het merkwaardige is, dat de bijeenkomst werd gehouden om over één voorstel te beslissen. Namelijk over het voorstel om aan den Kerkeraad der Geref. Kerk te verkoopen plm. 1600 M2. bouwgrond, ton behoeve van hot stichten van een kerk gebouw, voor de som van 13.000. Een uur ^ané hebben de Vlissingsche raadsleden zich met deze Kerk bezig gehouden. Niet omdat men iets tegen oprichting vaneen bedehuis had, maar omdat volgens velen te weinig voor den grond werd gevraagd. Uit de besprekingen bleek, dat een reductie van 25 pCt. werd gegeven. B. en W. verdedigden deze reduc tie Ze wezen er op, dat de koop verband hield met geestelijke of cultureele belangen en dat een fraai kerk gebouw ook op aesthetische gronden een belang der gemeente mag genoemd worden. Verschillende spiekers koesterden hiertegen bezwa ren, doch ten slotte ging het voorstel van B en W. met slechts twee stemmen tegen onder den hamer door. Het komt ons voor, dat de raad van Vlissingen deze beslissing in de toekomst nog wel eens zou kunnen betreuren. Want: met een voorstel aanvaardt men de konsekwenties. En deze konsekwenties luiden „Vlissingen verleent subsidie aan instellingen, die een geestelijk of cultureel belang voorstaan en die boven dien helpen het stadsbeeld verfraaien." Op den duur kunnen ze den raad van Vlissingen wel eens wat zwaar op de maag gaan liggen. DRIE HONDERD JAREN WEESHUIS door J. DE KRUIJTER (Vervolg.) Vader de Vrieze, toenmalig hoofd van Wees- en Manhuis, had doorloopend blijk gegeven meer links dan rechts te sturen. Hij gevoelde meer sympathie voor de ouden dan voor de jongen. Welnu, zeiden regenten, laten we hem benoemen tot vader in het manhuis. Ze lieten daarop in het man huis een ingang maken, de bekende poort met de twee steenen poppen er bóven en een opschrift. De door gang naar het Weeshuis werd gesloten. Hierdoor ver viel het opschrift boven de weezenpoort. Men verwij derde het en zette den bekenden Zeeuwschen Leeuw ervoor in de plaats. w. Regenten hadden het voorrecht, voor het Weeshuis een vader en moeder te kunnen benoemen, die de rechte menschen op de rechte plaats bleken te zijn. Vader was schoolmeester van beroep en moeder was een allerhartelijkste vrouw, bekwaam om het middel punt te zijn van zulk een groot gezin. Ze wjst de kinderen door liefde aan zich en haar huis te binden. Men hoorde weldra geen klachten meer over het Wees huis. De weggeloopen jongen was teruggekeerd. Hij werd liefderijk door vader onderhouden over zijn ge- Dat wegloopen van weesjongens kwam in dien tijd meer voor. Het vond z n oorzaak in den verkeerden invloed der ouden, en het kostte regenten veel moeite en geld om ze terug te vinden. Op de volgende wijze had meestal de opsporing plaats Het bestuur schreef een z.g.n. open brief ter opsporing van zulk een jongen. Dit schrijven was ge richt aan Burgemeesters, oversten van troepen, scheepskapiteins, enz. De brief hield in het signale ment van den weggeloopen jongen, benevens het ver zoek om, zoo hij zich in een gemeente ophield, zich bij een troep bevond of aan boord van een schip was, hem over te geven aan den houder van den brief. De bode van het armbestuur, belast met zulk een opsporing, reisde van plaats tot plaats, tot hij vaak na weken zoekens den jongen terug vond. Nu men de weeskinderen niet meer buitentijds zag dwalen langs de straten, werd bij de burgerij de sym pathie voor het huis hernieuwd. Dat openbaarde zich in ruimere collecten en bizondere giften. Ja zelfs le gaten in natura werden het Weeshuis vermaakt. Een erflaatster, die een kruidenierswinkel gedreven had, legateerde zes pond vim. daarvoor moesten spece rijen, in haar winkel voorhanden, als peper, nootmus- caat en kaneel, verstrekt worden. Vader was niet alleen een goede schoolmeester, hij zorgde ook dat de jongens een flink ambacht leerden. Maar hoe harder vader werkte voor het Weeshuis, hoe meer geld het kostte. Dat werd toen weer een groote zorg voor regenten. De toenmalige Raad had echter zooveel vertrouwen in regenten en vader, dat hij alles deed wat hij kon om den financiëelen toestand slaapt weder rustig als ge de branderige, ontstoken of smettende plekken behandelt met Doos 30 en 60, tube 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 4