IN T CHINEEZEN-KWARTIER VAN ROTTERDAM 1154 GROOT-ROTTERDAM DE NENIJTO IN WORDING De werkzaamheden aan de hoofdtoegangswegen tot de Nenijto vorderen zienderoogen. De Stationssingel wordt aanzienlijk verbeterd Kijkje op het werk. Voor de meeste Rotterdammers vormt de naam Katendrecht slechts 'n ledigen klank, leder kent natuurlijk 't bestaan van dit stadsdeel, maar van de ruim vijfhonderd duizend Rotterdammers zijn er zeker vierhonderd duizend, die nog nimmer een voet hebben gezet op het lange, smalle Schiereiland tus- schen Maashaven en Rijnhaven, hetwelk het hoofd gedeelte uitmaakt van hetgeen er sinds de uitgraving dier havens van het gro idgebied der vroegere ge meente Katendrecht is overgebleven. Katendrecht vormt wel een der eigenaardigste wijken van Groot-Rotterdam. Het herbergt een bijzonder gemengde bevolking, van blanken, zwarten, bruinen en gelen, waarbij vooral het laatstgenoemde ras vrij sterk is vertegenwoordigd, zoodat aan Katen drecht meermalen de naam van „het Chineezen- kwartier van Rotterdam" wordt gegeven. Over het algemeen doen die Chineezen weinig van zich spreken. Zij onderhouden slechts de strikt noo- dige aanraking met de overige stadsbevolking, waar van zij trouwens op hun eigen schiereiland vrijwel afgezonderd leven, en knoopen slechts nauwe vriend schapsbanden aan met eigen rasgenooten, evenals zij hun talrijke veeten en meeningsverschillen maar 't liefst onder eikaar uitvechten. Ten opzichte van de blanken staan de Chineezen meestal eenigszins terughoudend gestemd, hoewel zij meermalen een uitzondering maken ten opzichte van het vrouwelijk geslacht. Want niet zelden komt 't voor, dat een hier gevestigde Chinees zich een blanke vrouw als levensgezellin uitkiest Voor de mannelijke Rotterdammers koesteren zij echter minder voorkeur. Het meerendeel der gele inwoners van Katendrecht is als stoker of tremmer op een der groote oceaan- stoomers hierheen gekomen. Velen brengen te Rot terdam den tijd door tusschen af- en aanmonsteren; anderen blijven nog wel eens een poosje langer hier vertoeven, terwijl ook menige Chinees zich aan den vasten wal een levenspositie heeft weten te verwes- ven, hetzij als houder van een kosthuis voor rasge nooten, als winkelier, caféhouder of tusschenpersoon bij de aanwerving van gekleurd scheepspersoneel. En dan zijn ei nog anderen, wier beroep onmogelijk met nauwkeurigheid valt vast te stellen, maar die zich toch op vrij ruime wijze de middelen tot levens onderhoud weten te verschaffen. Deze laatste categorie van Chineezen is 't voor namelijk, welke ons van tijd tot tijd aan het bestaan van het „gele kwartier" ojj Katendrecht doet herin neren. Nu en dan lezen wij immers in de plaatselijke bla den, dat de politie weder eens een inval heeft gedaan in een huis, door Chineezen bewoond, en daar een partij opium in beslag heeft genomen. De smokkelhandel in dit verdoovingsmiddel schijnt dus op Katendrecht wel welig te tieren Toen ik dezer dagen weder zulk een bericht in de courant las, besloot ik, eens op Katendiecht een kijkje te gaan nemen. Als vervoermiddel koos ik het heen-en-weer-bootje. hetwelk vanaf de Veerkade bij 't einde van de Scheeps timmermanslaan vertrekt, op dezelfde plaats, van waar ook het wagenveer afvaart. De mijnheer aan het kaartjesloket stond mij heel beleefd te woord. DE NENIJTO IN WORDING Een kiekje van een der in aanbouw zijnde hallen. „Wenscht u eerste of tweede klas?" vroeg hij. Daar het verschil tusschen beide tarieven slechts drie cents bleek te bedragen, koos ik heel deftig de eerste klas en na mijn kaartje te hebben betaald, wandelde ik den aanlegsteiger af, waaraan het bootje gemeerd lag. 't Was een heel geriefelijk bootje met parterre-dek, twee kajuiten en een promenade-dek, welk laatste voor de passagiers eerste-klasse bleek gereserveerd. Dus klom ik statig de trap op naar boven en zette mij moederziel-alleen ter neder op een der breede banken, terwijl de overige passagiers op het parterre-dek bijeen groepten. Langzaam zette het bootje zich in beweging en hoewel 't eenigszins winderig was, genoot ik toch, als echt Hollander, van het korte, maar toch altijd be langstellende watertochtje, dwars over de immer bedrijvige rivier, wier golfjes Rotterdams glorie bruischert. Na nog even onderweg te hebben gemeerd aan den landingssteiger der Holland-Amerika-Lijn, bereikten wij na circa 12 minuten varens de Veerlaan op Ka tendrecht, waar de passagiers aan wal werden gezet en een ander groepje reeds stond te wachten, om naar de „city" te worden vervoerd. In de gelaatstrekken dier wachtenden zag ik reeds de cosmopoliteit van Katendrechts bevolking weer spiegeld Er waren n.l. onder hen twee negers en drie Javanen, terwijl ik bij oplettender beschouwing ook een zoon van het Hemelsche Rijk ont waarde, deftig vermomd als Europeaan in een mooien pelsjas, waaronder een paar in-plooi-gestreken broekspij pen te voorschijn kwamen. Deze Chinees behoorde on getwijfeld niet tot het gilde der stokers en der trem- mers Dan wandelde ik Katendrecht binnen, waar ik al spoedig ontwaarde, dat deze stadswijk lang niet uit sluitend door de vertegenwoordigers van het gele ras is geannexeerd, maar nog aan verschillende andere nationaliteiten opname en huisvesting biedt. Op korten afstand van elkander ontdekte ik n.l. twee café's, waarvan de spiegelruiten met Grieksche opschriften waren versierd, waaruit ik meende te mo gen afleiden, dat ook de Grieksche zeelieden in Katen drecht hun plaatsen van bijeenkomst vinden. Verder ontmoette ik herhaaldelijk mannen, die ik gevoeglijk als Armeniërs en anderen, die ik als Laskaren meende te mogen classificeeren. Toen ik echter de Sumatrastraat bereikte, domi neerde ontegenzeglijk het Chineesche element. De winkels in deze straat (evenals trouwens in de aangrenzende Atjeh-, Deli-, Lombok- en Timorstra- ten) dragen bijna huis-aan-huis opschriften in raadsel achtige Chineesche letterteekens, waarnaast ook meest al in Hollandsch of Engelsch ter verduidelijking is aangebracht „Sam Chung Lu Boardinghouse „Han Toy Chinese Lunchroom „Wang Chai Kek Vischhandel", enz. In verschillende huizen, waarop Chineesche letter teekens staan aangebracht, zijn aanwervingskantoren voor Chineesch scheepvaartpersoneel gevestigd. Tal-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2