i m t DE SCHELDE-ZENDER ONS ZEELAND - Ét Iedere plaats in Zeeland met mondaine neigingen heelt haar bal-masqué. In Goes werd de vorige week een gemaskerd dansfeest georganiseerd door den bekenden dansleeraar Ant. van Dam. De „Ons Zeeland"-fotograaf zette de fantastisch gekleede pretmakers op het prentje. kind op sommige tijden droevig stemde. Was Nieuw- jaasdag b.v. een dag van vreugde voor sommigen, an deren voelden dien dag een groot gemis aan familie of vrienden. Enkelen kwamen met een welvoorziene beurs, terwijl anderen niets hadden en dit stemde hen, wien het niet te beurt viel, droevig. Dikwijls werd zulk gekregen geld versnoept of baldadig verkwist. Het bestuur meende hierin te moeten voorzien. Bij vele gezinnen was in die dagen de spaarpot een gezamenlijk eigendom der kinderen. De weeskinderen misten zulk een spaarpot. Als er met Nieuwjaar of andere gele genheden van vrienden of bekenden een gave ont vangen werd, dacht niemand er aan, deze voor de toekomst te sparen. Het bestuur stelde daarom een spaarpot in, onder den naam van „Gemeene schotel Deze werd jaarlijks geteld en het bedrag voor ieder kind bijgeschreven. Bij het verlaten van het Weeshuis kregen ze deze spaarpenningen ter vermeerdering van hun uitzet. Bovendien werd aan ieder kind toegestaan een afzonderlijken spaarpot te hebben, die in het huis bewaard werd. Dit werd gedaan, omdat de kinderen wel eens geld bij vrienden of bekenden in bewaring gaven en daar dikwijls nadeelige gevolgen of verliezen door leden. Nog altijd bestaat de „Gemeene schotel", die uitstekend heeft beantwoord aan het doel der op richting. Sinds jaren is het getal weezen verminderd, een feit dat overal wordt waargenomen. Deze verminde ring was oorzaak, dat het bestuur, in overleg met het Gemeentebestuur, de weezen-armenschool sloot en de weeskinderen ter school liet gaan waar de ouders ze in hun leven ter school hadden gezonden. De school lokalen kregen een andere bestemming. Het eene ge deelte werd ingericht voor bedeelingslokaal der armen, het andere werd de naai- en breischool voor de wees kinderen. Deze heeft nog bestaan tot het hoofd dier school wegens gevorderden leeftijd haar ontslag nam. De school is toen opgeheven en thans krijgen de wees meisjes hun opleiding in naai- en breiwerk op de vak school voor meisjes. Het bestuur meende nu, dat de tijd gekomen was dat ook de weeskinderen een gezellige zitkamer moes ten hebben. Het liet het lokaal der naaischool ver bouwen voor dit doel. Reeds lang hadden de jongens gevraagd om een an deren vorm van kleeding. Hun kort buisje en de laken- sche pet, meenden ze, paste toch niet meer in de 20e eeuw. Ook het bestuur was deze meening toegedaan. De jongens kregen gewone burgerkleeding, maar onze meisjes zijn nog altijd in het Weeshuis-uniform, dat menig Goesenaar niet gaarne veranderd zou zien. Eenige jaren geleden heeft het bestuur van het Wees huis een stamboek aangelegd, waarin al de namen der weezen voorkomen die sedert 1628 in het Weeshuis geweest zijn, voorzoover ze nog te vinden waren in het archief der stichting. Hallo, hallo Hier is het draadloos uitzendstation de Schelde- Zender Vindt u het interessant, te hooren - dat een 70-jarige werkman te IJzendijke, ter wijl hij koffie zat te drinken, door een beroerte ge troffen werd en overleed. dat iemand uit Domburg aan het strand een

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 7