VAN X 2 ONS ZEELAND 10 Maart a.s. zal de algemeene vergadering van den polder worden gehouden, en het bestuur zal dan toe stemming vragen tot het stichten van een gemaal te Middelburg. 10 Maart wordt voor de landbouwende bevolking van Walcheren (en niet alleen voor deze) een gewich tige dag. Moge het gezonde verstand in de eerste helft van deze maand op den afkeer van een belangrijke uitgave de overwinning behalen. Zuid-Beveland is, wat de ontwatering betreft, reeds op den gbeden weg. Laat Walcheren de eerste volge linge zijn, en tevens het tweede voorbeeld voor de an dere streken van ons gewest, waar het water ieder jaar nog zijn schadelijken invloed kan doen gelden. X De werkgelegenheid beter het tekort aan werk gelegenheid in Zeeuwsch Vlaanderen heeft in de eigen provincie reeds geruimen tijd de aandacht gehad van de overheid. Zeer verheugend natuurlijk, maar. weinig uitkomst gevend. Om aan de werkloosheid in het zuidelijk deel van onze provincie een einde te maken, zijn verder strekkende maatregelen noodig dan die welke van gemeente- en provinciewege getroffen kunnen worden. Het rijk zal moeten ingrijpen. Van ingriipen is over het algemeen eerst sprake, als de nooden tot de regeering doordringen en als er in re- geeringskringen mannen opstaan, die tot het verrich ten van daden aansporen. Tot nu toe was dit voor de werkloosheid in Zeeuwsch Vlaanderen niet geschied en daarom koesterden we, ondanks het ministerieele bezoek, in het einde van het vorige jaar, aan diverse plaatsen in het Zeeuwsch Vlaamsche jegens een af doende oplossing der misère geen al te hooge ver wachtingen. Dezer dagen evenwel is er een gunstige wending in het geval gekomen. De nood van ons Zuiden is tot de Tweede Kamer doorgedrongen en een lid van dit college, de heer Drop, is als pleiter voor de belangen van Zeeuwsch Vlaanderen opgestaan. Zooals zulks te doen gebruikelijk is, heeft hij de ministers van binnen- landsche zaken en van arbeid in een aantal vragen op de werkloosheid in diverse gemeenten aan den over kant gewezen. Hij vroeg mededeeling omtrent den om vang der werkloosheid en tevens naar de inzichten der ministers over de oorzaken. Verder informeerde de heer Drop of met de gemeentebesturen overleg is gepleegd over hulpverleening aan werkloozen. Ten slotte bleek het kamerlid belangstellend naar de loo- nen die bij werkverschaffing worden uitbetaald, daar hem ter oore kwam, dat deze beneden peil zouden zijn. Het eerste schot der buitenwacht is thans gevallen. Dit verblijdt ons. Misschien is het raak, en zoo niet, dan zullen er wel meerdere volgen. Ook in regeerings- kringen is het spreekwoord ,,als er één schaap over den dam is, volgen er meer,' van kracht. De gedragingen van een overheids-college doen wel eens aan gedragingen van personen denken en eerder dan men het zelf beseft, staat er dan een vergelijking voor den geest. Zoo ook met het College van Ged. Staten. Soms vergelijkt men het met zoo een mensch, een anderen keer met iemand die daar al heel weinig op lijkt. In de afgeloopen week zagen we het hooge college in de rol van den wereldwijzen bezonken vader, die zijn zoon verstandige wenken geeft. De zoon was in deze voorstelling niemand minder dan Middelburg. Ons afkeerende van de vergelijking, kunnen we het geheel als volgt teekenen: Ged. Staten zonden Middelburg bericht van goed keuring van de gemeentebegrooting, waarover nog niet lang geleden, zooals men zich herinneren zal, heel wat te doen is geweest. De goedk uring deden de Staten echter vergezeld gaan van een aantal opmer kingen, die alleszins de moeite van het aanhooren waard zijn. Ze wezen er Middelburg op, dat door de stijging van het bedrag van de belasting op het inko men van 452.000 tot 597.500, het vermenigvuldi- gingscijfer met ruim 30 pet. zal moeten stijgen. Deze opzienbarende stijging is volgens Ged. Staten het gevolg van de steeds grooter wordende uitgaven. ,,Er zal geremd moeten worden", merkte het hooge col lege op, men zal in Middelburg aan het bezuinigen moeten op de uitgaven. Genoemd worden van de uit gaven welke voor bezuiniging in aanmerking komen, de kosten voor de steunverleening aan werkloozen. Ten aanzien daarvan zouden zij door Burg. en Weth. en den raad overwogen wenschen te zien of bij de thans geldende regeling wel in voldoende mate wordt uitgegaan van de opvatting die h.i. de eenig juiste is dat niet de gemeenschap, doch in de allereerste plaats het individu zelf voor zijn onderhoud en dat van hen, die van hem afhankelijk zijn, behoort zorg te dragen. Al te zeer toch wordt in deze tijden het individueele verantwoordelijkheidsgevoel verzwakt, doordat de openbare lichamen lasten op zich nemen, die tot dus verre door de burgers zelf werden gedragen, en het komt Ged. Staten werkelijk onnoodig voor, deze, wel haast tot eisch geworden, verwachting dat n.l. de ge meenschap zal doen wat feitelijk de taak en de plicht van het individu is, meer aan te moedigen, dan onder gegeven omstandigheden bepaald noodzakelijk is. Verder is de aandacht gevallen op de kosten van de politie. De indruk is gewekt dat het aantal dienaren van politie niet in verhouding staat tot de uitgestrekt heid en het belang der gemeente. De vraag rijst of vermindering van dit aantal niet mogelijk zoude zijn. Voorts zou een niet onbeduidend bedrag worden verkregen, wanneer bes1oten werd tot verhaal van pensioensbijdragen van het gemeente-personeel. Na aanduiding van deze onderdeelen waarop be zuinigd zou kunnen worden, zeggen Ged. Staten verder nog, dat er wellicht nog andere zaken zijn die voor bezuiniging in aanmerking komen. Deze vaderlijke wenk van het hooge college zullen de inwoners van de hoofdstad met instemming hebben begroet. Want een stijging van het vermenigvuldigingscijfer met 30 pet. is een allesbehalve prettige gewaarwording. HET SLOT OOSTENDE TE GOES door JAN VERMEER. Het bericht van de aanstaande verbouwing van het Slot Oostende, het bekende café te Goes, heeft de aandacht weer eens gevestigd op dit merkwaardige gebouw, dat in den loop der eeuwen zooveel gedaante-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2