2 X X ONS ZEELAND daarvan blijven Ged. Staten en het bestuur van de P.Z.E.M. diligent. Doch de nu voorgestelde voorzie ning mag h. i. niet wachten, totdat ook die van het gemelde deel uitvoerbaar zal blijken te zijn. Ged. Sta ten stellen ten slotte voor de besluiten van 1925 inzake de electrificatie van de middengroep in te trekken en aan de P.Z.E.M. voor de electrificatie van een deel der middengroep een crediet te verleenen van 1.335.000 gulden. Bij de voorziening van de Bevelanden is allereerst gedacht aan het brengen van electriciteit naar Goes. De kabel naar deze plaats opent tevens de mogelijk heid voor voorziening van Nieuw- en St. Joosland, Ar- nemuiden, 's Heer Arendskerke en 's Heer Hendriks kinderen met Wissekerke. Voorts ligt het in de bedoe ling, deze lijn door te trekken raar Kloetinge, Kapelle en Biezelinge en bij 's Heer Arendskerke een aftak king te maken voor de voorziening van Wolphaarts- dijk en de dorpen op Noord-Beveland. Behalve Nieuw en St. Joosland en Arnemuiden zouden op Walcheren waarschijnlijk allereerst St. Laurens, Serooskerke, Oostkapelle, Domburg en zoo eenigszins mogelijk Westkapelle en wellicht ook Oost- en West-Souburg voor voorziening in aanmerking komen. De kosten der centrale met inbegrip van een uitbrei ding met 50 K.W., alzoo een totaal geïnstalleerd ver mogen van 1500 K.W. zijn geraamd op rond f 400.000, die der netten f 1,830.000 of ruim f 2.230.000. Tot zoover het voorstel van Ged. Staten, dat in de zitting van Provinciale Staten in April a.s. behandeld en naar we verwachten ook aangenomen zal worden. Temeer daar professor Feldmann zijn goedkeuring aan het plan hecht en dus de electrificatie van dit gedeelte met zijn naam dekt. Of Zuid-Beveland, inzonderheid Goes, inderdaad zoo gebrand zal zijn op electriciteit ad f 0.50 per K.W.U. als Gedeputeerde Staten het in hun voorstel doen voor komen, zal vooralsnog moeten blijken. Zelfs al hechten de Provinciale Staten hun goedkeuring aan het voor stel, dan zijn o. i. nog niet alle moeilijkheden, welke de electrificatie in den loop der jaren reeds baarde, uit de wereld. In het vorige overzicht schreven we in verband met den minder rooskleurigen toestnd van verschillende bedrijven in Zeeuwsch Vlaanderen, dat de uitkomst van Den Haag zou moeten komen, en we wezen er op, dat belangstelling in regeeringskringen aan de over heidshulp vooraf zou moeten gaan. En daarom ver heugden we ons over de vragen van een lid der Tweede Kamer, waarin de aandacht der ministers voor Zeeuwsch Vlaanderen werd gevraagd. Intusschen is voor de vlas-industrie in het zuidelijk deel der pro vincie, dank zij minister Kan, eenige hulp komen op dagen. Aan de vlassers in dit gebied zal een toeslag verleend worden van 5 cent per gebruikt kilo-watt-uur. Deze regeling is 1 Maart j.l. in werking getreden en zal voorloopig een jaar van kracht blijven. We kunnen de beteekenis van de reductie op de electriciteit, welke door de vlassers wordt gebruikt, niet geheel overzien we weten dus niet of de regee- ringshulp inderdaad veel practisch nut zal afwerpen. We willen het hopen. Buiten dit practisch effect staat evenwel de zekerheid, dat Den Haag eindelijk het oog op den droeven toestand in Zeeuwsch Vlaanderen heeft laten vallen. En dit feit is van groot belang. Behalve de vlas-industrie verkeeren andere bedrijven in nood, en ook deze roepen om hulp. Welnu, het wil ons voor komen, en wel aan de hand van hetgeen voor de vlassers is gedaan, dat ook deze bedrijven weldra maatregelen van regeeringswege te wachten staan, waardoor ze onder betere voorwaarden dan thans het geval is, de toekomst tegemoet kunnen gaan. Het eerste Haagsche schaapje is over den dam. De Goesche slagers-oorlog tegen de voorstanders van een gemeentelijk slachthuis, welbekend uit den jare 1927, behoort thans voor goed tot het verleden. Maandag jl. is n.l. het nieuwe abattoir in de ganze- stad geopend, en deze week reeds hebben de slagers in hun nieuwe tehuis het werk der slachting verricht, dat voor kort in particuliere slachtplaatsen (waarvan sommige veel te wenschen overlieten) geschiedde. Bij de opening van het abattoir schitterden de sla gers weliswaar door afwezigheid, doch hieruit kan men toch zeker niet het voortbestaan van den oorlog af leiden. Tusschen den krijg en den vrede ligt de wa penstilstand en als zoodanig zou men het tijdvak van heden kunnen beschouwen. Zooals te doen gebruikelijk is, werden bij de ope ning door verschillende personen redevoeringen gehou den. De burgemeester van Goes, de heer G. A. Ha- jenius, opende de rij der sprekers en in een uitvoerige rede (gespeend van humor noch scherpe uitlatingen aan het adres dergenen die tegen de tot stand koming van het slachthuis gestreden hebben, zonder dat ze met de zaak iets uitstaande hadden), herinnerde hij aan de geschiedenis van het abattoir, de eerste instelling van dezen aard in Zeeland. Vervolgens wenschte de directeur-generaad van de volksgezondheid Goes van harte geluk met het slacht huis. Een slachthuis ruimt een boel vuil in de gemeente op, zei spr. Dat de oprichting zooveel stof had doen opwaaien, verbaasde den directeur-generaal niet. Elke plaats die over de oprichting van een abattoir te be slissen krijgt, maakt dit mede. Ook mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten, voerde nog het woord en hij was het, die zeer vriendelijke dingen aan het adres der gemeente opmerkte. Niet meer of minder dan „Goes is wellicht de bloeiendste gemeente van Zeeland'' kwam uit zijn mond. Goes heeft door oprichting van het slachthuis aan Zeeland weer zijn kracht getoond, ging spr. voort en laten zien wat het voor de gemeenschap over heeft. Mr. Diele man sprak den wensch uit, dat het Goesche voorbeeld in andere Zeeuwsche plaatsen navolging zal vinden. Onze fotograaf was bij de opening aanwezig om de gasten van het gemeentebestuur, het exterieur en het interieur op de gevoelige plaat vast te leggen. Voor het abattoir zelf, ontworpen door de heeren Rothuizen en Van Baak, verwijzen we dus naar het geïllustreerde gedeelte van dit nummer. Kiesvereenigingen willen nog wel eens van meening verschillen en samenwerking van alle kiesvereenigingen in een stad behoort dan ook, evenals de mooie zonnige dagen in Februari en Maart, tot hooge uitzonderingen. In de hoofdstad van Zuid-Beveland is echter zoo'n uitzondering gesignaleerd. Vertegenwoordigers van alle kiesvereenigingen daar ter plaatse hebbengeza menlijk een vergadering belegd, teneinde de Zuid-Be- velandsche autobusondernemers voor ondergang door het overwicht der spoorwegen te behoeden. Het resul taat der besprekingen was een adres aan den minister van waterstaat, waarin zij naar aanleiding van de uit sluiting van den autobusdienst GoesWolphaartsdijk- sche Veer verzoeken eventueele beslissingen op te schorten tot het oogenblik dat de Zuid-Bevelandsche Tramwegmaatschappij zal voorzien hebben in de be hoefte aan doelmatig, afdoend personenvervoer, wat naar de meening der vergadering niet is geschied, waar door het algemeen belang wordt geschaad.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2