ONS ZEELAND HOE EEN WEMELDINGSCHE BOER IN 1840 NAAR HAARLEM REISDE 3 Op 23 Maart 1928 was het 40 jaar geleden dat de heer J. R. Domenie, Commies ter Gemeentesecretarie van Middelburg, werkzaam aan de Afd. Bevolking en Verhuizingen in dienst trad bij de gemeente Middelburg. Met goed gevolg is op de werf „De Schelde" te Vlissingen het motor-vrachtschip Kota-Baroe te water gelaten. Een Zeeuwsche brief van omstreeks 1840 „Copie van een brief van een Wemeldingschen boer aan zijn vrouw Maje, nadat hij op reis was gegaan naar Sparendam bij Haarlem, alwaar een aangetrouwde broeder benevens een grootmoeder van hem woonde, welke laatste plotseling gevaarlijk ziek was geworden en bij zijn aankomst reeds overleden was." Hoe deze copie in ons bezit is gekomen, weef ik niet, vermoedelijk echter door een familielid, die pre dikant te Wemeldinge is geweest. Daar in den brief niet van Sparendam wordt gesproken en in het hier boven medegedeelde, dat boven den brief stond, wèl, moet de copiëerder van den brief een persoon zijn geweest, die van de reis heeft afgeweten en boer Ar jaan persoonlijk heeft gekend, wat eenige waarde aan de echtheid van den brief geeft. Het schrijven is ongeda teerd, maar daar de spoorweg van Amsterdam naar Haarlem reeds reed hij was in 1839 geopend en bij vertrek nog tal van nieuwsgierigen tot zich trok, mogen wij hem omtrent 1840 stellen. De vele Zeeuw sche uitdrukkingen, die er in voorkomen, zijn mij ten deele opgehelderd door den heer P. J. Meertens, docts. in de Ned. Letteren, en door mej. Slabbekoornde Koeijer te Nieuwdorp. De tusschen geplaatste woor den zijn door mij ter opheldering toegevoegd. Zie hier den inhoud: MAJE! Da 'k ezeit mo 'k ook doee, en daerom schrive ik je Maje, want as ik t' ues kwam, zou je zegge ,,wat ier en daer waerom 'k vlé weke gin tiig (tijding) g' ad?" Noe, d' ek zo gauw as ik in de vliegende schute (trekschuit) zat, men wanten uetlei, men oet af, zette men klakke (pet) op men oat en kreeg de vetstute 4) uet men meele (reiszak). Gostermanne wat was 't er vol van eeren (heeren) met tunoeijen (hooge hoeden), krek as ennen spuggelpot, mer zoo mooi, da 'k er zuver van verschoot. Oeije mine, doch' ik a gauw, dat za van de neuten weze 2) daalk m' ok (dadelijk moest ik) men bosze (beurs) trokke en dan is 't omme risdelders te doen. 'K' et nie mis ad (gehad), mer dat a (had) me gin peupsteert3) kunne verschille (schelen) as ze me mer nie uetelaghen a (hadden), omda 'k men tintelkot (tondeldoos) en men tabaksdoos uet men kappe 4) eelde (haalde) en vier sloeg. Bii 's geliike as of (precies alsof) ik ni aars (anders) kost ansteke. Om vuef uren kweëme we in Rotterdam, om alf achte in Goue (Gouda). Om d' ak tot negen uren most wachte eer de trekschute weg voer, bin 'k eerst een paer steësens 5) en nen (een) pupekoter in nen Luze- knippers wiinkel (kapperswinkel) wizze geë koope, en toen ek nog is omegekuijerd. Gosjes nokke! wat was 't in die schute opestamt volden eelen nacht ek in 't ruem ezete en ka 't geluk, dak mit iemand kennisse meekte, die ook naer Eerlem (Haarlem) most, ii brogt me an-nen groote koesse, daer 'k de naem van ver- gete bin, maer 'k geloof, ii zei, dat 't een dollesiense (diligence) was: toen ik in Amsterdam was, wel deur onderd groote streëte erei (gereden) voor da 'k an de vliegende weëgen (wagen) kwam. Sapperloot, Maje, ka (ik had) oogen te kort in men oat, toen 'k buten de poorte kwam, onder- dusend menschen zo goed as gen één, een iizeren diik en vueftig weëgens achter mekare, met een groote duvel die vier spoog voor an. Mer toen 'k men agt stuvers beteëld a en der in zat, toen was 't net of de kosse (koorts) op men lief viel, zoo ard giing ter deur. 't Gos (gras) kust 'ek zieë, mer op de koebeesten en paerdens kon 'k gen oogen oue, 't ging er aars (an ders) langs as over de kluten of deur dikke slik; me vloge der over Maje! da je der met een wjiee mond bii a stae geëpe (gapen). Me bin der! zij een vynt, die zen orlozie uet een zaksje eëlde, krek in vuef en twintig menuten: en 'k dacht weriimpeliing d' ak nog weier most weze as van Weumeliinge (Wemeldinge) naer stad (Goes). Mer 'k kan alles ni schrive en 't ues zak er meer over praete. Luester noe mer oe 't mit

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 3