ONS ZEELAND In Terneuzen vierde het echtpaar De Cock— Burm dezer dagen onder groote belangstelling zijn 50-jarig huwelijksfeest. Buren en vrienden van de jubilarissen hadden bij de woning een eerepoort opgericht. Jeepik en Jaanetje is, 't oue wuef (de grootmoeder) dat effenfels schielik was eworre was net 's neevens ('s avonds) van te voren esturven, toen 'k snoggens an kwam en de Utepatoter 7) was 't er al over de vloer, ta (het had) nog vuef minuten te voren meestergoed (medicijnen) inenomen en ze was den eigen dag nog tweemaal g' aerd (adergelaten) zonder dat tolpen eit, kos m' is (kus me eens) a ze nog julende tegen Jaa netje ezeit en toen ze der angen (handen) uetstak is ze op eens in de pozen8) estikt. Jeëpik en Jaanetje 'er veel mee te doene ad en der leste centen an te kosten an eleit, want t' eet er ni an eëperd (gehaperd) an beijers, eerebemissen maderia en riizende wien (champagne), mer 't eit zoo motte weze en de dood laet zen eigen gin bemessen voor boompessen10) en gin roopen voor citroenen in de vingers stoppen. Mer liik ak edocht en van de kossemisse nog ezeit eit 't oue wuef weinig of niks voor ulder achterleete, want de spinne (provisiekast) is nou glad leeg en in de bosse zitte ze benapt: daer bii mot Jaanetje die er noe a wit genoeg uetziet, weer inzitten en er bin meer gues as ze petaten (aardappelen) kunnen aneëlen (aan halen), 't goed dat er nog is, is mer een bittje mer, 't is toch nog al knap, en 't schilt veel dat 't en goed wuef en wel oppedeën (flink) is, en dat ze twee zoete misjes eit die meer van afkelvenu) oüe as om te biere 12) te geën. Mer wat za'k er van zeggen okke? Der vynt is al alf kapot, ii is zoo slap as grues, eit geen eër op zen tangen 13) en ziet "er uet as een puet (pad) oppen stoppel. Verders e'k van ter ziie (zijde) oord datten liver bii de fitel (viool) onder de sukere komme en de schoenlapper jenever (zwartebessen je never) zit dan datten (dat hij) op 't geesselpeerd past14) en as dat waer is, ek weinig goeste om de sloter an 't slot van men geld kiste te briinge: want assen schaemteloos zit te zupen 't wiil (terwijl) Jaanetje een stik beuter opmeëkt of met twien (twijn, twee- draadsch garen) en stopgeere bezig is, dan za ter geë (gaan) biis geliike as mit 't weëter dat deur een stre- mien (vergiet) loopt en 't za net zoo veel elpen, alsof je de jeusjes15) die 't vossi 1G) mit de lote 17) of de mamme (borst) beter wou kriige. Mer 'k noe a (al) genoeg geschreve Maje, 't are (het andere) zak je wê mondelings vertellen, 't Oue wuef is ter an koud en de boel is mis uetekomme. Ansteende Zeeterdag geë ik weer mit de vliegende weëgen naar Amsterdam en Zondag tegen den eevend dienk ik weer 't ues te weeze. Zeit den goeijendag an Krina en Piet, out de teeke goed bii reie 18) en wees gegroet van je vynt ARJAEN. Op het adres stond: An Maatje S. schuns over 't Proggieues (Parochiehuis) te Weumelingen. Op zijde: Me te geven mit de Sampetter. Medegedeeld door M. d. M. 1) vetstute, stuk brood met boter of vet besmeerd. 2) dat za van de neuten weze, dat zal geld (noten) kosten. 6) peupsteert, een strootje, dat men door den steel van de tabakspijp steekt, om haar te zuiveren, dus een waardeloos iets. 4) kappe, lange zwarte jas, die vroeger algemeen, later alleen bij plechtige gelegenheden werd gedragen. 5) steësens, slopkousen om de schoenen te beschermen. effenfels schielijk was eworre, plotseling erger was geworden. 7) Utepatoter, opperste, bestuurder, hier waarschijnlijk voor de begrafenis. 8) in de pozen estikt, in de stuipen gestikt. 9) eerebemissen, Bamis is in het Vlaamsch de naam voor de bamispruim, de pruim, die in het najaar rijp is. Eerebeze of eerbeze is aardbei. Welke vrucht bedoeld wordt is niet duidelijk. (Mededeeling van den heer P. J. Meertens.)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 4