x. 2 ONS ZEELAND te vage termen gesteld, hield het te veel de mogelijk heid open, om later de basis van een andere lezing te vormen, Wij hebben den indruk dat het „Prot. Zuiden" zoo niet een geheel juiste lezing van het conflict tusschen de Commissie van Advies en de P.Z.E.M. dan toch een in hoofdzaken op de waarheid afgestemde uiteen zetting heeft gegeven. We gelooven met het blad, dat de electrificatie van de middengroep opnieuw in het verkeerde spoor is geraakt. In de April-vergadering van de Provinciale Staten, waar de electrificatie-voorstellen der P.Z.E.M. aan de orde komen, zal dit wel blijken. Daarna krijgen we waarschijnlijk ook wel de ge legenheid onze meening over deze zaak over deze ergerlijke zaak en over het geheele beleid van de P.Z.E.M. kenbaar te maken. Zoolang officieel niets bekend is geworden, zullen we haar opschorten. De Noordgroep, waar weinig gebeurt dat de alge- heele aandacht trekt, staat een periode van niet ge ringe publiciteit te wachten. Schouwen-Duiveland pre pareert zich n.l. voor de landbouwtentoonstelling der Z. L. M., die dit jaar te Zierikzee zal worden gehou den. Omtrent de plannen van het landbouwfestijn is reeds een en ander bekend geworden. De tentoonstelling zal worden ingericht op een groot terrein, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van Zie rikzee en aan de tramhalte Sas der R. T. M. Omtrent het programma gedurende de tentoonstel ling kan het navolgende worden medegedeeld Op Dinsdag 10 Juli, des avonds te zeven uur, wordt het hoofdbestuur der Z. L. M. door het gemeentebe stuur van Zierikzee ten stadhuize ontvangen om acht uur begint de hoofdbestuursvergadering der Z. L. M. Den volgenden morgen wordt om 10 uur de alge- meene vergadering der maatschappij gehouden, welke des namiddags gevolgd wordt door een rijtoer. Des avonds gemeenschappelijke maaltijd. Op Donderdag 12 Juli wordt de tentoonstelling ge opend door den minister van Binnenl. Zaken. Vrijdag 13 Juli is het wederom tentoonstelling, waar op in den namiddag een concours-hippique zal worden gegeven door de landelijke rijvereeniging „Rijlust" te Zevenbergen. In het veer ZijpeAnna Jacoba Polder der R. T. M. zal gedurende de tentoonstellingsdagen om het halve uur een boot varen. Ook zullen extra booten passa giers uit Numansdorp, Terneuzen en Breskens naar Zierikzee vervoeren. Verwacht wordt dat in de Juli-dagen de belangstel ling van geheel Zeeland naar Zierikzee zal uitgaan En terecht. De stad ontziet zich moeiten noch kosten teneinde de expositie te doen slagen. In Juli zal Zie rikzee een waardige gastvrouwe blijken, die zich in het recipieeren met de overige steden van ons gewest zal kunnen meten. Voor Schouwen-Duiveland wordt 1928 door deze Z. L. M. - tentoonstelling een belangrijk jaar. X Ook in onze provincie is jammerlijk genoeg het kwa lijk riekende gas waargenomen, dat de Nederlandsche gasdirecteuren op de samenleving hebben losgelaten. Ook wij kennen hier de corruptie-gevallen in de gas- wereld, die aan de loopbaan van menig gas-directeur een einde maakten. Maar. daarover willen we het nu niet hebben. Nietwaar. onprettige gebeurtenissen die achter den rug liggen en die niet te veranderen zijn, behoeven niet telkens in de herinnering te worden gebracht. De oneerlijke gas-directeuren laten we thans rus ten, we kijken slechts naar hen, van wie gebleken is, dat ze tegen de verleiding bestand waren, en die dezer dagen voor hun eerlijk beleid in de jaren toen de retour-commissies zich onder de meest verleidelijke gedaanten opdrongen, zijn gehuldigd. We bedoelen de directeuren van de gasfabrieken te Xjoes en te Ier- seke. In de jongste raadsvergadering van Goes deelde de Voorzitter mede, dat hem door de Justitie te Mid delburg ongevraagd te kennen is gegeven: „De heer Brink gaat geheel vrij uit. Aan de Goesche gasfabriek is niet geknoeid." De raad die destijds aan een goed beheer van den gas-directeur geloof hechtte en dus geen onderzoek deed instellen, reageerde met applaus op de woorden van den burgemeester. In Ierseke heeft het onderzoek naar vermeende cor ruptie wèl plaats gehad. Hieruit is evenwel gebleken, dat van corruptie geen sprake is geweest, en dat de heer v. d. Stel (die het onderzoek aanhangig maakte) het met de waarheid niet zoo nauw neemt. Ook in Ierseke huldigde de raad den directeur van het gas bedrijf. Over het algemeen worden nog te veel onderzoeken gepubliceerd, als ze voor den betrokkene verkeerd uit vallen. Hiermede hebben we dit keer willen breken. Als eerlijkheid beloond zou moeten worden met kransen, moest er een naar Goes en naar Ierseke. Adres directeur gasbedrijf. X In Zeeuwsch-Vlaanderen,waar de eerbied voor het verleden en de zorg voor de overblijfselen der historie evenals overal toeneemt, is een oudheidkundige kring in het leven geroepen, n.l. te Hulst. De vorige week is in het mooie Zeeuwsch-Vlaamsche stadje de op richtingsvergadering van den kring gehouden, die ge presideerd werd door Mr. Lambooy, zoon van den mi nister van oorlog. Een groot aantal personen, ook buiten Hulst woonachtig, woonde de bijeenkomst bij. Na de inleidende redevoeringen gaf de heer J. Adriaanse, een bekend historie-kenner te Hulst, een uiteenzetting van het doel van den kring. Daaruit bleek het vol gende: le. Er moet behouden worden wat nog bestaat; 2e. De kennis, van wat eenmaal is geweest, moet aan gebracht worden; 3e. De aldus verworven kennis moet gemeengoed gemaakt worden, Spr. deelde als zijn plan mede voor 1930 een his torische optocht te ontwerpen, evenals die in Sep tember j.l. plaats had. Bij het vaststellen der statuten werd o.a. vastgelegd, dat zal getracht worden een Oudheidkamer te stichten, waarvoor de gemeente Hulst reeds medewerking toe zegde. Staande de vergadering werd een 40-tal per sonen lid, terwijl vooraf reeds 100 zich hadden opge geven. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Mr. R. Lambooy, kapelaan Dekkers, J. Adriaanse, R. Wilking en J. G. Hielen te Hulst, W. Blommaert te St. Jansteen en freule S. Collot d'Escury te Klooster- zande. We verheugen ons van harte over de tot stand koming van dezen Oudheidkundigen Kring. De historie van Zeeuwsch-Vlaanderen, voor geheel Zeeland van groot belang, is thans in goede handen. X Met visch die men gevangen heeft, mag men maar niet doen wat men wil. Groote visschen mogen behou den worden, doch de vischjes beneden zekere maat (vastgesteld door de prov. visscherij-inspectie) moeten weer in hun element gedeponeerd worden. De visschers

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1928 | | pagina 2